Dokumenty - strana 3

  • Článek
Učitelé jsou pro rodiče snadno dostupní odborníci na vzdělání a výchovu dětí. Proto se na ně občas obracejí i s otázkami, které nesouvisejí bezprostředně s edukací a s výsledky jejich dítěte ve škole. Některé se mohou týkat např. sourozeneckých vztahů, jejich co nejvhodnějšího rozvíjení, optimálního školního začlenění pro případ, že existuje možnost volby.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Volba školy, ať už mateřské, nebo základní, je pro rodiče zásadní otázkou. Co všechno při volbě školy zvažují? A v souvislosti s tím: Na co má ředitel/ředitelka mateřské či základní školy cílit, aby získali co nejvíce nových dětí? Možná to zatím neřešíte, ale sami víte, že doba se mění, a i když teď máte zájemců hodně, příští rok to tak být nemusí. Shrňme proto zjištění studentů vysokých škol, kteří v rámci svých závěrečných prací mapovali položky, které rodiče upřednostňovali při výběru školy, a pojďme je využít ve školské praxi.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Každý rok v listopadu se po celé České republice rozléhá rytmický zvuk bubnů. Nejde o náhodný hudební happening, ale o systematickou preventivní akci známou jako Bubnovačka. Tato iniciativa, kterou si Centrum LOCIKA přivezlo ze Slovenska v roce 2021, zaznamenala za pouhé čtyři roky v českém prostředí pozoruhodný úspěch. Z původních 16 zapojených škol se rozrostla na působivých 1 200 základních, středních a mateřských škol po celém Česku a více než 150 tisíc účastníků z řad veřejnosti, firem, organizací i institucí. Tento obrovský nárůst svědčí o tom, že Bubnovačka rezonuje se skutečnými potřebami českých vzdělávacích institucí i se společností jako takovou.
  • Článek
V rámci projektu Příběhy našich sousedů žákovské či studentské týmy pod vedením svých pedagogů natáčejí pamětníky ze svého okolí. Spolu s regionálním koordinátorem se na setkání s ním připravují, naučí se připravit si zajímavé otázky i natočit kvalitní záznam pamětníkova vyprávění. Společně si prohlédnou dobové fotografie, někdy také vyrazí na místa, která jsou s životem jejich pamětníka spojená. Ze všeho posbíraného materiálu poté mohou vytvořit rozhlasovou reportáž, video, komiks či animaci. Po několika měsících výsledky své práce představí na závěrečné prezentaci široké veřejnosti a mají šanci svým pamětníkům veřejně poděkovat za čas, který s nimi strávili.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Písmeno Princip Rodiče mohou být... A my jako škola... R Respekt respektující rozumní, ale i rezervovaní nebo roztěkaní vytváříme klidný a strukturovaný komunikační rámec. Předáváme informace srozumitelně, bez odborného žargonu...
  • Článek
JAN MAREŠ Odpověď by měly dát školy, které moje děti absolvovaly. Moje pozice byla jistě, a to si řekněme otevřeně, ovlivněna tím, že jsem byl v pozici ředitele školy,...
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Často se setkávám s lidmi, kteří přicházejí na masáž až ve chvíli, kdy už cítí omezující bolest. Většinou se jedná o bolest způsobenou dlouhodobým špatným pohybovým stereotypem, který pramení z jejich pracovního zatížení.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Spolupráce s rodiči je v každé mateřské škole důležitá, v lesní mateřské škole je však jedním z hlavních pilířů, na kterých je toto vzdělávání postaveno. Rodiče jsou nejen partnery při vzdělávání dětí, ale často i aktivními spolutvůrci školního života. V tomto článku se podělím o naše zkušenosti s různými formami zapojení rodičů u nás ve Školce v zahradě v Kutné Hoře.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Do školy a školního života neodmyslitelně patří kromě učitelů a žáků také rodiče žáků. Právě ti mají hlavní odpovědnost za výchovu a vzdělávání svého dítěte a mohou být pro učitele důležitými partnery. Komunikační trendy ve školním prostředí nastavuje učitel. Je zásadní vyhnout se mocenským nebo manipulativním komunikačním pozicím a žít také s rodiči žáků profesionální vztahy naplněné respektem, důvěrou a nezraňující konstruktivní komunikací. Cílem článku je zdůraznit význam respektující a transparentní komunikace mezi školou a rodiči, která vede k postupnému budování oboustranné důvěry a v konečném důsledku také k partnerské spolupráci.
  • Článek
Jednou z možností, jak pravidelně udržovat kontakt s rodiči a dát jim možnost nahlédnout pod pokličku školního dění, jsou rodičovské kavárny. V posledních deseti letech získávají na popularitě a stávají se mezi školami rozšířenější. Již název evokuje, že se jedná o méně formální setkání pedagogů a rodičů, které vytváří příležitost pro setkávání a posilování vzájemných vztahů mezi všemi zúčastněnými v přátelském duchu. Podoba takových kaváren může být různá. V laboratorní škole Poznávání máme dva typy rodičovských kaváren - třídní a společné celoškolní, které se pravidelně po měsíci střídají.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Tak trochu zoufalé hledání vhodné školy pro dcery přivedlo Petra a Ivetu Jonášovi k myšlence založit vlastní školu. To se jim podařilo a Základní škola Vitae na pražském Opatově oslavila první dekádu fungování. První dva ročníky absolventů se do ní s úsměvem vracejí, škola má výborné hodnocení od České školní inspekce a Iveta Jonášová získala ocenění Ředitelka roku 2024. Jaké bylo založit školu a je taková, jakou si ji vysnili?
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Letní měsíce mohou být pro děti plné zážitků. Záleží na tom, jaký program z nepřeberného množství možností jim dokážeme nabídnout a jaký (společně s dětmi) vybereme. Škola jako důvěryhodná instituce hraje významnou roli i v období mimo školní rok. Jak a proč může být organizace příměstských táborů ve spolupráci školy a prověřené organizace výhodná nejen pro děti a rodiče, ale i pro samotnou školu?
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Ing. Pavla Burešová, Ph.D., je osobností české gastronomie. V minulosti pracovala jako manažerka v hotelnictví a gastronomii, v posledních letech působila také jako odborná asistentka na vysokých školách v Praze a Brně.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Není pochyb o tom, že bychom měli dodržovat zdravý životní styl, kam kromě pohybu a různých fyzických aktivit, duševní pohody, vnitřního klidu, kvalitních vztahů, dostatku spánku a odpočinku, radostných prožitků a celkově pozitivního přístupu k životu patří rovněž zdravé stravování.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
V létě se někdy se jen tak povalujeme ve stínu stromů, jindy se touláme krajinou, nasáváme vůně, sbíráme, ochutnáváme, poznáváme. Léto je hravé, šťavnaté, voňavé - zkrátka stvořené pro dobrodružství všech smyslů.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Pojďte se mnou tentokrát nakouknout pod pokličku školního kroužku vaření, který nám na Hanspaulce ukrajuje již třetí sezonu. Kroužek vaření byl mým snem již v době, kdy jsem působil ve vegetariánské restauraci, tahle myšlenka nabrala na intenzitě při rozhodnutí přejít na místo vedoucího školní jídelny.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Od roku 2019 je v Ostravě realizován projekt "Fajne školní bistro", jehož cílem je celkové zkvalitnění školního stravování včetně poskytování dietního stravování.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Uběhlo již více jak půl roku od jedné velmi důležité a zdařilé akce. Školní stravování není pro zaměstnance jen o vaření. Abychom mohli školní stravování provozovat dle platné legislativy, nutričního doporučení a všech hygienických či bezpečnostních nařízení, je třeba se neustále v této oblasti vzdělávat.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
Novela zákoníku práce, jež nabyla účinnosti 1. 6. 2025, poměrně zásadně mění tradiční úpravu týkající se běhu výpovědní doby. V tomto článku shrnu nejdůležitější změny týkající výpovědní doby.
Vydáno: 05. 06. 2025
  • Článek
V minulém článku jsme se zaměřili na změnu spotřebního koše, která nejen klepe, ale už přímo otevírá dveře. Zdůrazňovali jsme potřebu zájmu o práci, uklidňování situace, poukazování na věci, které jste společně se svými lidmi zvládli. Pojďme v dnešním článku více rozebrat možnosti podpory a zaměřit se i na odměňování.
Vydáno: 05. 06. 2025