Pedagogický proces

Český film Jiřího Mádla z roku 2024 se odehrává na pozadí událostí pražského jara a následné invaze vojsk Varšavské smlouvy. V roce 2025 získal celkem 6 ocenění Český lev, mj. i za nejlepší film. 
Vydáno: Včera
Český film Jiřího Mádla z roku 2024 se odehrává na pozadí událostí pražského jara a následné invaze vojsk Varšavské smlouvy. V roce 2025 získal celkem 6 ocenění Český lev, mj. i za nejlepší film. 
Vydáno: 26. 03. 2025
  • Článek
Otevřené hodiny (OH) jsou jedním z klíčových formátů společného profesního učení v projektu Pomáháme školám k úspěchu, ve kterém společně pracujeme už pátým rokem. Na tyto vyučovací hodiny zvou učitelé své kolegy, aby společně sledovali průběh hodiny a následně ji reflektovali. Jak jsme na to šli v lokalitě Praha? Co všechno jsme očekávali? Jak se nám dařilo? Jak se formát OH proměňoval v čase? Kdy a jak jsme zaznamenali, že je potřeba dělat něco jinak? A jak si vedeme teď?
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Ve Škole da Vinci věříme, že inovace ve vzdělávání jsou klíčem k rozvoji studentů i celého školského systému. Přestože jsou všechny aktivity, které ve škole realizujeme, plně v souladu s rámcovými vzdělávacími programy, naši studenti často při přijímacím řízení na vysoké školy narážejí na různé administrativní překážky. Univerzity např. vyžadují dokumenty potvrzující informace, které již vyplývají z platné legislativy, nebo nastavují podmínky přijímacího řízení způsobem, který jde přímo proti principům kurikulární reformy či prokazuje základní neznalosti školského zákona. Protože chceme našim studentům usnadnit cestu na vysoké školy a zároveň přispět k lepšímu sladění středoškolského a vysokoškolského vzdělávání, rozhodli jsme se nenechat si problém pro sebe a podniknout kroky k jeho řešení.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Program Začít spolu již tři desetiletí přináší inovace do škol a propojuje odborníky, kteří usilují o rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání pro všechny žáky. Nyní přichází s Průvodcem tvorbou ŠVP, který školám pomůže efektivně zavést změny vyplývající z revizí RVP. Tato metodická podpora nabízí nejen strukturovaný proces, ale také praktická řešení přizpůsobená individuálním potřebám škol.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Učitelská profese je považována za zodpovědnou, náročnou a často vyčerpávající. Vysoké pracovní tempo a neustále se měnící i narůstající pracovní nároky, spolu s limitovanými individuálními možnostmi je zvládat, patří k hlavním důvodům, proč někteří učitelé tuto profesi opouštějí. Odchody z učitelské profese v kombinaci s nízkým počtem absolventů, kteří nastupují do škol, přispívají k prohlubujícímu se nedostatku učitelů. Klíčovým přístupem k řešení těchto výzev je individuální přizpůsobení pracovních nároků a podpora rozvoje pracovní schopnosti učitelů.
  • Článek
Chce-li ředitel školy vést své kolegy k trvalému rozvoji dovedností, musí v prvé řadě rozvíjet sám sebe. Akademie Libchavy nabízí sebezkušenostní výcviky pro vedoucí pracovníky škol – ředitele a zástupce – už 12 let. Cílem uceleného know-how dlouhodobých výcviků není jen předání znalostí a trénování dovedností, ale především sebepoznání a změna způsobu nahlížení na sebe i na druhé. Série textů provede čtenáře obsahem jednotlivých výcviků, pomůže zorientovat se v nabídce linky vzdělávání pro vedoucí pracovníky škol a osvětlí, v čem konkrétně může být dlouhodobé ucelené vzdělávání užitečné účastníkům výcviků a celé škole.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
V profesním i osobním životě se často ocitáme v situacích, kdy uděláme chybu. Někdy jde o drobné přešlapy, jindy o větší omyly, které mohou ovlivnit ostatní lidi nebo celý projekt. Klíčovou otázkou ale není to, zda chybu uděláme – protože dříve či později na ni dojde – ale to, jak na ni zareagujeme. Dospěl jsem k přesvědčení, že omluva není projevem slabosti, ale naopak ukázkou síly a zralosti, která může vztahy posílit. Nabídnout upřímnou omluvu vyžaduje odvahu – musíme potlačit své ego, přiznat slabost a nést riziko, že budeme odmítnuti. Současně však otevíráme dveře k dialogu a dáváme najevo, že jsme připraveni přijmout odpovědnost a hledat cestu k nápravě.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Tématem tohoto článku bude odklad školní docházky, což je jedno z témat, které umí poměrně spolehlivě rozproudit debatu a vybudit emoce. Ve hře jsou argumenty o „prodloužení dětství“, o „konkurenční výhodě“ dětí s odkladem při přijímacích zkouškách na víceletá gymnázia, z druhé strany zaznívají hlasy o tom, že „škola má být připravena na dítě, nikoliv dítě na školu“ a vyčíslují se miliardy korun, které snížení počtu odkladů přinese do státního rozpočtu.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Rozhovor s Klárou Bezděkovou o tom, jak s tímhle (v Čechách ambiciózním) cílem může NPI školám pomoci a jak se o to snaží i ona sama.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Už jste ve vaší škole zjišťovali, jaký je vztah učitelů a učitelek k reformovanému rámcovému vzdělávacímu programu (RVP)? Z článků a rozhovorů, které se k tomuto tématu v poslední době objevují, je zřejmé, že návrh a způsob prezentace vzbuzuje rozmanité reakce u ředitelů, učitelů i odborné veřejnosti. Někteří vítají větší důraz na kompetence a volnost, jiní se obávají, že nový RVP nechává příliš mnoho nejasností a ukládá školám náročné úkoly – zejména pro tvorbu školního vzdělávacího programu (ŠVP), plánování hodinových dotací nebo zajištění kvalifikovaných vyučujících.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Pětina plně organizovaných základních škol nemá ve svých lavicích ani jednoho nadaného nebo mimořádně nadaného žáka. U škol jen s prvním stupněm jich je takových celá polovina. Tato zjištění uvádí Česká školní inspekce v tematické zprávě z roku 2022, která se věnuje nadaným a mimořádně nadaným žákům a jejich podpoře v základních a středních školách. Taková zjištění nejenže odporují intuici, ale jsou v rozporu i s odbornými odhady, které uvádějí, že v populaci je podíl nadaných kolem 10–15 % (někteří autoři uvádějí až 20 %) a mimořádně nadaných lidí jsou 2–3 %. Jak je možné, že je nevidíme v našich školách?
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Mezi experty na vzdělávací politiku panuje v otázce víceletých gymnázií shoda: bylo by vhodné je redukovat, ne-li zcela zrušit. To se odráží i v zastropování jejich kapacit ve strategických dokumentech. Veřejnost však tento druh škol požaduje, zejména zástupci střední třídy, kteří chtějí pro své konkrétní dítě domnělý bonus a snaží se využít legální příležitosti existence těchto selektivních škol. Politicky je tak značně nepopulární jakékoliv jejich omezování, rodičovská veřejnost je na tuto otázku velice citlivá.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
K jaru a velikonočním svátkům patří symbol probouzející se přírody, nově narozených mláďat i líhnoucích se kuřátek. Následující písnička byla původně vytvořena pro třídu Kuřátek v mateřské škole. Melodie v rozsahu tónového prostoru od d1 do h1 respektuje zpěvní možnosti dětského hlasu a ve sloce i v refrénu se opakuje jednoduchý čtyřtaktový motiv. Tónina D dur je příznivá i pro začínající klavíristky. Osvojení písničky se přirozeně prolíná s rozvojem řeči, paměti, hudebních a dalších dovedností, včetně pohybu a spolupráce.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Vzhledem k tomu, že k nám již dorazilo jaro a blíží se Velikonoce, stalo se pro nás také největší inspirací při tvoření. Naleznete zde několik nápadů – zdobení kraslic pomocí laků na nehty, využijeme plata od vajec, která se dají upravit například do podoby housenky, nebo si zkusíme výrobu hnízda na miniaturní vajíčka.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Německá autorka Hergen Sasse přináší ve své knize Konflikty v mateřské škole zajímavý pohled na jejich zvládání pomocí nenásilné komunikace.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Publikace zaujme již titulní stranou s veselými dětmi a výraznou kavkou mezi písmenky. Ilustrace v knize jsou pozitivní, přehledné a černobílé. Lákají k činnostem, podněcují dětskou fantazii a děti si je mohou samy vybarvovat. Neobvyklý nápad je průvodce knihou – kavka Povídavka. Autorka využila ptáčka, který se jako ostatní krkavcovití umí naučit napodobovat lidskou řeč a zvuky.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Přinášíme vám rozhovor s Alenou Lalákovou, pedagožkou, ředitelkou základní i mateřské školy, psychoterapeutkou a supervizorkou. Je uznávanou odbornicí v oblastech řízení školských organizací, dětského vývoje, speciálněpedagogické diagnostiky a intervence.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Při pobytu venku v přírodě, obzvlášť v počínajícím jarním období, mají děti neomezené možnosti zkoumat živočichy a rostliny a zároveň mohou vnímat jejich vzájemnou symbiózu. Environmentální tematický vzdělávací celek je zaměřený na získávání poznatků o způsobu života mravenců. Prostřednictvím pozorování, zkoumání a interaktivních činností se děti seznamují s hierarchií mravenců v mraveništi, s vývojovými fázemi mravenců, uplatňují smyslové vnímání, učí se spolupracovat a vzájemně si pomáhat.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Zkuste zavřít oči a představit si, jaká by mohla být zahrada ve vaší mateřské škole – pokud byste měli kouzelný prsten a jeho pootočením byste mohli změnit cokoli. Možná by zmizely asfaltové cestičky a místo nich by se objevila bludiště z keřů, dřevěná kuchyňka pro blátivé dobroty nebo kout plný přírodního materiálu, ze kterého si děti mohou stavět bunkry. Dost možná máte se zahradou konkrétní plány, ať už promyšlené a prodiskutované s kolegyněmi, anebo jen tajné sny, co by se dalo, kdyby… kdyby bylo dost peněz, času, pomocníků.
Vydáno: 20. 03. 2025