Dokumenty

Český film Jiřího Mádla z roku 2024 se odehrává na pozadí událostí pražského jara a následné invaze vojsk Varšavské smlouvy. V roce 2025 získal celkem 6 ocenění Český lev, mj. i za nejlepší film. 
Vydáno: Včera
Obětí špatného zacházení se může stát každé dítě. Za špatné zacházení se považuje chování, kterého se vůči dítěti dopouští někdo, koho dítě zná, kdo mu je blízký, kdo o něj má pečovat a chránit ho. Trauma způsobené špatným zacházením může mít vliv nejen na aktuální fyzický a psychický stav dítěte, ale má devastující dopad i na jeho vývoj. Může jej negativně ovlivňovat po celý zbytek života. 
Vydáno: 26. 03. 2025
Český film Jiřího Mádla z roku 2024 se odehrává na pozadí událostí pražského jara a následné invaze vojsk Varšavské smlouvy. V roce 2025 získal celkem 6 ocenění Český lev, mj. i za nejlepší film. 
Vydáno: 26. 03. 2025
  • Článek
Zajištění bezpečnosti předškolních dětí během pobytové akce má absolutní prioritu. Školky a organizátoři akcí by měli využívat ubytování, které splňuje všechny bezpečnostní standardy – například vybavení protiskluzovými povrchy, zábradlím u schodů, možnost uzamknutí oken a dveří a zajištění rizikových prvků, jako jsou například nechráněné bazény.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Přinášíme vám rozhovor s Alenou Lalákovou, pedagožkou, ředitelkou základní i mateřské školy, psychoterapeutkou a supervizorkou. Je uznávanou odbornicí v oblastech řízení školských organizací, dětského vývoje, speciálněpedagogické diagnostiky a intervence.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Při pobytu venku v přírodě, obzvlášť v počínajícím jarním období, mají děti neomezené možnosti zkoumat živočichy a rostliny a zároveň mohou vnímat jejich vzájemnou symbiózu. Environmentální tematický vzdělávací celek je zaměřený na získávání poznatků o způsobu života mravenců. Prostřednictvím pozorování, zkoumání a interaktivních činností se děti seznamují s hierarchií mravenců v mraveništi, s vývojovými fázemi mravenců, uplatňují smyslové vnímání, učí se spolupracovat a vzájemně si pomáhat.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Zkuste zavřít oči a představit si, jaká by mohla být zahrada ve vaší mateřské škole – pokud byste měli kouzelný prsten a jeho pootočením byste mohli změnit cokoli. Možná by zmizely asfaltové cestičky a místo nich by se objevila bludiště z keřů, dřevěná kuchyňka pro blátivé dobroty nebo kout plný přírodního materiálu, ze kterého si děti mohou stavět bunkry. Dost možná máte se zahradou konkrétní plány, ať už promyšlené a prodiskutované s kolegyněmi, anebo jen tajné sny, co by se dalo, kdyby… kdyby bylo dost peněz, času, pomocníků.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Zahradu církevní školky v Kutné Hoře zlehka prohřívá lednové sluníčko a podlouhlé stíny dodávají místu na tajemném nádechu. Skupinka dětí se honí mezi vzrostlými lískami, další válí sudy v namrzlé trávě a jiná parta si užívá dřevěnou kuchyňku. Do proměny zahrady školka v posledních letech masivně investovala s cílem vybudovat tu krásný prostor, kde bude dobře dětem i dospělým a kde se budou moci všichni setkávat. Do cílové rovinky ještě několik milionů korun zbývá, přesto jde již teď o výjimečné místo, které školku víc a víc otevírá i širší komunitě.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Pomalu, ale jistě se blíží čas, kdy školky budou muset přejít na digitální podobu matriky a administrativy. Zatímco změny mohou působit jako výzva, přechod na elektronické podání matričních údajů přináší nejen povinnost, ale i velkou příležitost, jak si zjednodušit každodenní práci. Jak se na tyto změny připravit a co všechno obnáší správný výběr informačního systému? Tento článek vám přináší odpovědi, které vám pomohou se efektivně orientovat v nových legislativních požadavcích a zjednodušit správu školky.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Příběh dvou holčiček z mateřské školy začal nenápadně. První varovné signály zachytila jedna z maminek, která shodou okolností pracovala jako sociální pracovnice a jejíž dcera navštěvovala stejné předškolní zařízení. Zanedbanost oblečení dětí, problémy s hygienou a opakované prosby otce na sociálních sítích o základní vybavení pro děti naznačovaly, že něco není v pořádku. Přestože první pokusy o navázání spolupráce s rodinou selhaly a nabízená pomoc byla odmítána, vytrvalá pozornost pedagogického personálu a mezioborová spolupráce nakonec vedly k odhalení mnohem závažnější situace – násilí páchaného na dětech i jejich matce.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
V praxi je častá situace, kdy zákonný zástupce nepodá žádost o přijetí dítěte, které by mělo plnit povinné předškolní vzdělávání, do spádové mateřské školy a ředitel této školy netuší, co se s tímto dítětem děje. Ředitelé pak argumentují tím, že když dítě nebylo přihlášeno, není „jejich“ a dále je nezajímá. Situace ovšem tak jednoduchá není.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Nastavení kritérií je v posledních letech nezbytnou součástí přijímacího řízení do mateřských i základních škol. Vzhledem k přetlaku žádostí musí ředitel školy stanovit pořadí. Musí se však vyvarovat toho, aby jeho postup byl diskriminační. Zákony přímo žádné vodítko nedávají, je proto namístě značná obezřetnost. Do stanovení kritérií často také zasahuje zřizovatel. Jeho zásahy mohou být neoprávněné, přesahující jeho kompetence. Vzhledem k tomu, že chybně nastavená kritéria mohou být důvodem pro použití opravného prostředku, je třeba věnovat značnou pozornost i této oblasti. Častou otázkou je, a to nejen u mateřských škol, ale také u školních družin, zda jedním z takových kritérií může být sociální situace.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Správné doručení rozhodnutí o přijetí či nepřijetí dítěte je nezbytné pro to, aby toto rozhodnutí mohlo nabýt právní moci a vykonatelnosti a aby na jeho základě mohla vznikat práva a povinnosti. V případě škol je třeba rozlišovat, zda se jedná o rozhodnutí kladné, nebo zamítavé.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
V současné době je obvyklé, že kapacita mateřských škol nedostačuje požadavkům zákonných zástupců na přijetí jejich dětí. Ředitel školy proto musí obvykle stanovit kritéria pro přijetí a musí také precizně provést správní řízení, protože zákonní zástupci využívají možnosti podat opravný prostředek. Musí být správně podána žádost o přijetí, ředitel školy také nesmí zapomenout na žádný krok správního řízení a následně vydat bezchybné správní rozhodnutí.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Pětina plně organizovaných základních škol nemá ve svých lavicích ani jednoho nadaného nebo mimořádně nadaného žáka. U škol jen s prvním stupněm jich je takových celá polovina. Tato zjištění uvádí Česká školní inspekce v tematické zprávě z roku 2022, která se věnuje nadaným a mimořádně nadaným žákům a jejich podpoře v základních a středních školách. Taková zjištění nejenže odporují intuici, ale jsou v rozporu i s odbornými odhady, které uvádějí, že v populaci je podíl nadaných kolem 10–15 % (někteří autoři uvádějí až 20 %) a mimořádně nadaných lidí jsou 2–3 %. Jak je možné, že je nevidíme v našich školách?
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Mezi experty na vzdělávací politiku panuje v otázce víceletých gymnázií shoda: bylo by vhodné je redukovat, ne-li zcela zrušit. To se odráží i v zastropování jejich kapacit ve strategických dokumentech. Veřejnost však tento druh škol požaduje, zejména zástupci střední třídy, kteří chtějí pro své konkrétní dítě domnělý bonus a snaží se využít legální příležitosti existence těchto selektivních škol. Politicky je tak značně nepopulární jakékoliv jejich omezování, rodičovská veřejnost je na tuto otázku velice citlivá.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Od 19. 2. 2025 organizace nemusejí použít nejméně 50 % z rozpočtovaného základního přídělu fondu kulturních a sociálních potřeb na příspěvky na produkty spoření na stáří zaměstnanců, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. I nadále však mohou nejméně 50 % z rozpočtovaného základního přídělu fondu použít na produkty spoření na stáří zaměstnanců, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. Možná změna použití fondu předpokládá vydání nového rozpočtu a nových pravidel čerpání fondu nejdříve s účinností od 19. 2. 2025.
  • Článek
Vedení správního spisu je jednou ze základních povinností při vedení správního řízení, které musí škola splnit. Zákonem je stanoven obsah správního spisu – přehled úředně oprávněných osob, spisový přehled, podání, protokoly, záznamy, písemná vyhotovení rozhodnutí a další písemnosti, které se vztahují k dané věci, včetně rozhodnutí. Přílohou, která je součástí spisu, jsou zejména důkazní prostředky, obrazové a zvukové záznamy a záznamy na elektronických médiích. Správně vedený spis je důležitý nejen pro plnění procesních práv účastníka řízení.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Specifickým momentem přípravy formální části „prvního“, „standardního“ zápisu k povinné školní docházce ve školním roce 2024/2025 je stanovení počtu přijímaných uchazečů s případnou „rezervou“ počtu přijímaných uchazečů pro „druhý“, „zvláštní“ zápis k povinné školní docházce (pokud se bude konat). Příprava formální části „zvláštního“ zápisu předpokládá dohodu ředitele školy a zřizovatele školy o stanovení „zvláštního“ zápisu, naplánování oznámení místa a doby konání „zvláštního“ zápisu nejpozději spolu s oznámením místa a doby konání „prvního“, „standardního“ zápisu.
  • Článek
Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení Změny za období březen 2025 PhDr. Mgr. Monika Puškinová Ph.D. specialista na školskou legislativu;www.monikapuskinova.cz Sbírka zákonů Zdroj: www.mvcr.cz...