Správní řízení v MŠ
- Článek
Nastavení kritérií je v posledních letech nezbytnou součástí přijímacího řízení do mateřských i základních škol. Vzhledem k přetlaku žádostí musí ředitel školy stanovit pořadí. Musí se však vyvarovat toho, aby jeho postup byl diskriminační. Zákony přímo žádné vodítko nedávají, je proto namístě značná obezřetnost. Do stanovení kritérií často také zasahuje zřizovatel. Jeho zásahy mohou být neoprávněné, přesahující jeho kompetence. Vzhledem k tomu, že chybně nastavená kritéria mohou být důvodem pro použití opravného prostředku, je třeba věnovat značnou pozornost i této oblasti. Častou otázkou je, a to nejen u mateřských škol, ale také u školních družin, zda jedním z takových kritérií může být sociální situace.
- Článek
Správné doručení rozhodnutí o přijetí či nepřijetí dítěte je nezbytné pro to, aby toto rozhodnutí mohlo nabýt právní moci a vykonatelnosti a aby na jeho základě mohla vznikat práva a povinnosti. V případě škol je třeba rozlišovat, zda se jedná o rozhodnutí kladné, nebo zamítavé.
- Článek
V současné době je obvyklé, že kapacita mateřských škol nedostačuje požadavkům zákonných zástupců na přijetí jejich dětí. Ředitel školy proto musí obvykle stanovit kritéria pro přijetí a musí také precizně provést správní řízení, protože zákonní zástupci využívají možnosti podat opravný prostředek. Musí být správně podána žádost o přijetí, ředitel školy také nesmí zapomenout na žádný krok správního řízení a následně vydat bezchybné správní rozhodnutí.
- Článek
Vedení správního spisu je jednou ze základních povinností při vedení správního řízení, které musí škola splnit. Zákonem je stanoven obsah správního spisu – přehled úředně oprávněných osob, spisový přehled, podání, protokoly, záznamy, písemná vyhotovení rozhodnutí a další písemnosti, které se vztahují k dané věci, včetně rozhodnutí. Přílohou, která je součástí spisu, jsou zejména důkazní prostředky, obrazové a zvukové záznamy a záznamy na elektronických médiích. Správně vedený spis je důležitý nejen pro plnění procesních práv účastníka řízení.
Může MŠ během „květnových řádných zápisů“ vydat rozhodnutí o přijetí dítě nikoli k 1. září, ale např. až k 1. listopadu, není tento postup v rozporu s § 34 školského zákona: „Zápis k předškolnímu vzdělávání od následujícího školního roku se koná v období od 2. května do 16. května." Je tímto odstavcem myšleno od začátku následujícího roku nebo může být vydáno rozhodnutí o přijetí s jiným datem než 1. 9.? Jde o přijímání dvouletých dětí, které by MŠ chtěla přijmout až po dovršení 3 let, aby nemusela snižovat počty dětí na třídách.
Přijímací řízení do mateřských a základních škol obsahuje řadu nástrah, i z pohledu ochrany osobních údajů. Problémem je zejména shromažďování dat v nadbytečném rozsahu. Častou chybou je také vymáhání souhlasu se zpracováním.
- Článek
Ředitelky mateřských škol vědí, že nemohou – až na výjimky – přijmout do mateřské školy dítě, které se nepodrobilo povinným očkováním nebo nemá potvrzení, že se očkovat nemůže.
- Článek
Byť školský zákon1) obsahuje pravidla pro použití správního řádu2) , v praxi se objevuje celá řada nejasných situací, které nastávají zejména po vydání správního rozhodnutí ve věci. Váhat nad správným postupem může ředitel školy jak v případě, kdy ještě rozhodnutí nenabylo právní moci, tak v situaci, kdy sice rozhodnutí již právní moci nabylo, ale došlo ke změně okolností, které odůvodňují vydání nového rozhodnutí s opačným výrokem.