ICT ve škole

  • Článek
Pomalu, ale jistě se blíží čas, kdy školky budou muset přejít na digitální podobu matriky a administrativy. Zatímco změny mohou působit jako výzva, přechod na elektronické podání matričních údajů přináší nejen povinnost, ale i velkou příležitost, jak si zjednodušit každodenní práci. Jak se na tyto změny připravit a co všechno obnáší správný výběr informačního systému? Tento článek vám přináší odpovědi, které vám pomohou se efektivně orientovat v nových legislativních požadavcích a zjednodušit správu školky.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Obecně zcela jistě platí, že otázka způsobu využití či zneužití technologií provází lidstvo od nepaměti. Ve škole se děje přesně totéž, jen o něco později. Zneužití umělé inteligence ve vzdělávání je doslova na spadnutí, a to nejen žáky, ale i učiteli. A tak není divu, že diskuse nad vhodností využití umělé inteligence se mnohdy ve školách nese v bipolárním rámci – buď ji vzývám jako spásu, nebo ji naopak zcela zatracuji. Jen se v našich končinách nějak zapomíná připomenout některé dlouhodobé dopady, kam až AI v lavicích může dojít. Podívejme se na nesourodý výpis možných dopadů. Nijak vás ale nezrazuji od smysluplného využití třeba právě pro vaši přípravu na výuku.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Nástroje jako ChatGPT jsou již běžnou součástí života mnoha žáků a školy hledají cesty, jak na tuto situaci reagovat. Zatímco většina vzdělávacích institucí řeší, jak AI integrovat do výuky, na pražské ZŠ Nika se paralelně věnují i opačné otázce: jak zajistit, aby děti neztrácely kontakt s realitou mimo obrazovky.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Téma umělé inteligence rezonuje v českých školách víc a víc. Ucelený a praktický rámec pro výuku AI na základních a středních školách přináší Kurikulum umělé inteligence. Pojďme si představit, jak vypadá koncepce pro výuku informatiky na 2. stupni ZŠ a SŠ a jaké dovednosti má u dětí rozvíjet.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
V současné výuce se často setkáváme s problémem, jak přizpůsobit výuku potřebám každého žáka. Někteří studenti se učí rychle a potřebují výzvy, jiní potřebují více času na pochopení látky. Jak se tedy dá zajistit, že nikdo nezaostává a zároveň se nikdo nenudí? Odpovědí na tuto výzvu je individualizovaná výuka, která vychází z konkrétních potřeb a tempa každého žáka. A jak to udělat efektivně? S pomocí digitálních materiálů, které dávají učitelům možnost přizpůsobit výuku každému studentovi.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Víte, co všechno patří do kybernetické bezpečnosti ve škole? A jak předejít všem možným rizikům kyberhrozeb? Národní pedagogický institut má až do konce roku 2025 pro učitele zdarma širokou škálu podpory i v oblasti kyberprevence a kyberbezpečnosti. Můžete si vybrat formu, která vám vyhovuje – absolvovat kurz, objednat si konzultanta, který zhodnotí bezpečnost digitální infrastruktury vaší školy, nebo lektora, který přijede k vám a proškolí celý učitelský sbor. U toho můžete dvakrát týdně poslouchat i podcast KYBcast.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Digitální technologie ve školství prošly v posledních desetiletích obrovským vývojem. Stejně jako mnoho jiných škol jsme i my v Základní škole Václava Talicha v Mostě začínali s klasickou tabulí a křídou. Následovaly první projektory, zejména v učebnách s počítači (tehdy se ještě o informatice nemluvilo). Poté přišla éra interaktivních tabulí s pery. Ale i ta jednou musela skončit. S rozvojem mobilních zařízení, jako jsou tablety a chytré telefony, jsme se v naší škole rozhodli přejít na plně dotykové interaktivní panely, které dnes tvoří asi 75 % zobrazovací techniky v našich třídách a projektory a tradiční tabule je doplňují.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Ve světě, kde technologie hrají čím dál významnější roli, se digitální kompetence stávají základem úspěchu nejen v profesním, ale i v osobním životě. Školy připravují žáky na budoucnost, v níž bude práce s digitálními nástroji nezbytná. Ředitelé škol nejsou jen správci, ale především lídři modernizace vzdělávání. Národní pedagogický institut nabízí podporu při zavádění digitálních technologií do výuky tak, aby dávaly smysl a přinášely užitek.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Pokud pojmeme digitalizaci pouze jako převod postupů analogového světa do světa digitálního, nedosáhneme kýžených zlepšení. Potenciál využívání digitálních technologií musí mít větší ambice. Ve vzdělávání se musí ve výsledku jednat o zkvalitnění vzdělávání a podporu spolupráce. Zejména v oblasti vzdělávání musíme mít při zavádění digitálních technologií stále na mysli, že naším cílem není pouhá náhrada současných postupů, naše cíle musí být zásadně vyšší. Na tuto premisu jsme v Národním pedagogickém institutu mysleli, když jsme se pustili do úkolu vytvořit nový Rámcový vzdělávací program jako digitální nástroj. Tak o něm totiž hovoří i původní Hlavní směry revize RVP pro základní vzdělávání vydané MŠMT.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Proměna toho, co a jak se mají děti a studenti ve školách učit, je v posledních týdnech a měsících velkým tématem. Přispívá k tomu mimo jiné i skutečnost zrychlujícího se světa a častěji se měnících potřeb pracovního trhu. Národní pedagogický institut ČR (NPI ČR) proto zpracoval šetření o tom, jak si učitelé a školy stojí při implementaci RVP v oblasti digitálních technologií. A většina respondentů hlásí, že již začali.
Vydáno: 21. 02. 2025
  • Článek
Jak udržet pozornost dnešních žáků, kteří vyrůstají s technologiemi na dosah ruky? Interaktivní výuka je klíčem k získání jejich zájmu a rozvoji dovedností pro jejich budoucnost. Výukové materiály Red Monster propojené přímo se školním informačním systémem Edookit nabízejí učitelům nové možnosti, jak hodiny obohatit a proměnit učení ve skutečně zábavnou a efektivní záležitost. Připravte se s námi objevit svět digitální výuky, která inspiruje k učení nejen žáky, ale i vás!
Vydáno: 21. 02. 2025
  • Článek
O různých cestách, které vedou ke zvládání nových výzev ve vzdělávání, i o tom, co na nich učitelům pomáhá, si povídáme s ředitelem ZŠ Velvary Mgr. Petrem Doškem a učitelkou českého a anglického jazyka Editou Roberts.
Vydáno: 21. 02. 2025
  • Článek
Co kdyby vaši žáci mohli vytvořit vlastní film o životě ve starověkém Římě nebo vizuálně zpracovat své stanovisko k přechodu lidstva k zemědělství? S pomocí AI generátorů videa to zvládnou během jedné vyučovací hodiny. Podívejme se na konkrétní možnosti využití ve výuce.
Vydáno: 21. 02. 2025
  • Článek
Každý učitel ví, jak náročné je mít přehled o všem – rozvrhy, klasifikace, porady, školní akce… Někdy se zdá, že je toho zkrátka příliš. Co kdyby ale existoval způsob, jak si práci zorganizovat snadněji, rychleji a bez zbytečného papírování? Digitální učitelský zápisník vám umožní mít vše na jednom místě, přehledně a vždy po ruce. Oproti papírové verzi vám nejen ušetří čas, ale také zjednoduší administrativu a zpřístupní důležité informace odkudkoli. Jak vám může pomoci zefektivnit výuku i plánování?
Vydáno: 21. 02. 2025
  • Článek
Metodiky AI kurikula pro výuku informatiky na 1. stupni ZŠ nabízejí prostřednictvím robotů Ju a Pí zábavné a jednoduché způsoby, jak bez použití zařízení seznámit děti s klíčovými koncepty a pojmy umělé inteligence.
Vydáno: 21. 02. 2025
  • Článek
Nejen v průmyslu, zábavě, ale i ve vzdělávání se s nasazením umělé inteligence roztrhl pytel. Vznikají dokonce osnovy, jak umělou inteligenci zavádět. Člověk by řekl, že učitel, který dnes s AI nepracuje, jako by nebyl. Gemini a Microsoft se předhánějí v nabídkách nástrojů. Mnohé další aplikace umožňují omezené přístupy (k tomu se vrátíme). Konference střídá konferenci, chat i videosemináře. AI je modlou dnešní doby, což jsem sice napsal už dříve, ale s odstupem několika měsíců to platí beze zbytku. Některé nabídky renomovaných firem jsou ale postaveny na bezmezném obdivu k možnostem, aniž by vůbec přemýšlely v dlouhodobém kontextu, což je u vzdělávání téměř kruciální otázkou.
Vydáno: 21. 02. 2025
  • Článek
V malotřídních školách, kde se každodenní výuka odvíjí v komorním prostředí, často vyvstává otázka, jak efektivně propojit individuální přístup k žákům s moderními metodami vzdělávání. Základní škola a Mateřská škola Věšín ukazuje, že i menší instituce mohou využít digitální technologie k optimalizaci výuky a zvýšení její atraktivity.
Vydáno: 20. 02. 2025
  • Článek
V posledních dvou až třech letech, tedy zhruba od skončení pandemie covid-19, jsme svědky celosvětového jevu, který by se dal nazvat „festivalem regulace smartphonů ve školách“. Desítky vlád – včetně většiny zemí západní Evropy – přistupují nebo již přistoupily k tomuto kroku z důvodu nárůstu důkazů o negativním dopadu smartphonů a podobných technologií na soustředění žáků, na jejich studijní výsledky, klima školy i socializaci žáků.
Vydáno: 20. 02. 2025
  • Článek
Umělá inteligence (AI) se stává nedílnou součástí moderní společnosti, a proto je důležité připravovat žáky na svět, kde technologie hrají zásadní roli. Kurikulum umělé inteligence, vytvořené iniciativou AI dětem ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem ČR a řadou odborníků na vzdělávání, nabízí školám komplexní metodickou podporu pro integraci AI do výuky. Tento článek se zaměřuje na důležité aspekty Kurikula umělé inteligence z pohledu vedení škol.
Vydáno: 21. 01. 2025
  • Článek
Administrativa ve školství je jednou z největších výzev, kterým školy čelí. Ředitelé, učitelé a další zaměstnanci tráví hodiny vyplňováním tabulek a dalším výkaznictvím, sledováním docházky a plánováním rozvrhů, což jim ubírá čas na výuku nebo řízení celé školy. Tato rutinní zátěž nejen snižuje efektivitu, ale i vyčerpává energii potřebnou pro vzdělávání dětí a inovace. Jak snížit administrativní zátěž, ušetřit čas (často i náklady) a soustředit se na to, co je skutečně důležité, tedy na vzdělávání dětí?
Vydáno: 21. 01. 2025