Lucie Šnajdrová
- Článek
Svět práce se mění a spolu s ním se mění i dovednosti, které potřebujeme k tomu, abychom na změnu byli připraveni. Generativní umělá inteligence je s námi už přes rok a půl, proniká do všech oblastí a oborů a mění způsob, jakým pracujeme. Je potřeba ji vzít na vědomí, ať už v našem povolání, nebo v přípravě dětí na budoucnost. Jak se můžeme na tuto změnu připravit a využít AI ve svůj prospěch?
- Článek
Technologie samy o sobě nejsou dobré nebo špatné, záleží na tom, jak a k čemu je využíváme. Většina toho, co se děje online, je jen zrcadlem toho, co se děje offline. V kyberprevenci je klíčová vzájemná důvěra dětí a rodičů, ale i učitel může sehrát významnou roli, vysvětluje Adéla Lábusová, metodička NPI a odbornice na kyberprevenci, digitální wellbeing a kyberbezpečnost.
- Článek
K novému školnímu roku vydalo Národní centrum Europass DVD nazvané „S Europassem se neztratíte“, kde najdou pedagogové i další zástupci středních škol užitečné materiály využitelné ve výuce. Ke stažení či přímo spuštění jsou k dispozici informace, prezentace, videa i praktické návody, které lze využít při výuce mj. průřezových témat, jako je např. Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech.
- Článek
Pokud se lidé ucházejí o práci v zahraničí, personalisté nebo zaměstnavatelé po nich někdy požadují Europass - dodatek k osvědčení. Jde o dokument, který dostává více než polovina absolventů českých středních škol k vysvědčení nebo výučnímu listu, a to v českém, anglickém, německém nebo francouzském jazyce. Na rozdíl od vysvědčení, kde jsou pouze známky, jsou na dodatku uvedeny obecné a odborné kompetence absolventa, jeho možné profesní uplatnění nebo dosažená úroveň jeho kvalifikace. V zahraničí pomáhá lidem prokázat dosažené vzdělání a získat práci.
- Článek
Přestože školy i zaměstnavatelé volají po absolventech s praktickými dovednostmi, žáci odborných škol často během praktického vyučování ve firmách provádějí pomocné práce, které jsou v danou chvíli potřeba, ale při kterých se toho pro vykonávání řemesla příliš nenaučí. Projekt Pospolu zavádí do praxe evropské prvky a principy, které napomohou vylepšit dohodu školy a firmy, zvýší transparentnost praxí žáků ve firmách, a tím zároveň podpoří kvalitu jejich přípravy.
- Článek
Více než polovina letošních absolventů středních škol a učilišť dostala spolu s maturitním vysvědčením, vysvědčením o závěrečné zkoušce nebo výučním listem dodatek k osvědčení. Jde o jeden z dokumentů Europassu, který popisuje obsah a úroveň studia. Využijí ho především lidé, kteří se chystají kdykoli v budoucnosti do zahraničí na brigádu, stáž nebo by se rádi v zahraničí ucházeli o práci.
- Článek
Většina škol má zkušenosti s vysíláním žáků/studentů na pracovní stáže (87 %), přičemž tři čtvrtiny škol vysílají žáky a studenty na stáže v rámci ČR a stejný podíl škol má zkušenosti s vysíláním žáků do zahraničí. Dvě třetiny škol k tomu nejčastěji využívají program Leonardo da Vinci. Vyplývá to z dotazníkového šetření, které na konci roku 2012 provedl Dům zahraničních služeb (DZS/NAEP) mezi středními a vyššími odbornými školami a zaměstnavateli.
- Článek
V rámci projektu Podpora spolupráce škol a firem se zaměřením na odborné vzdělávání v praxi (zkráceně Pospolu) proběhne od září 2013 pilotáž spolupráce škol a firem. Nabídky pro pilotáž mohou školy a firmy podávat podle předběžných odhadů v červnu 2013. Z výběrového řízení vzejde celkem 25 partnerství. Na realizaci jednoho partnerství je vyhrazena částka cca 1,75 milionů korun bez DPH. Pilotáž modelů spolupráce bude probíhat až do ledna 2015 ve všech regionech ČR a bude zaměřena na technické obory.