Europass pomáhá lidem získat práci v zahraničí

Vydáno:

Pokud se lidé ucházejí o práci v zahraničí, personalisté nebo zaměstnavatelé po nich někdy požadují Europass - dodatek k osvědčení. Jde o dokument, který dostává více než polovina absolventů českých středních škol k vysvědčení nebo výučnímu listu, a to v českém, anglickém, německém nebo francouzském jazyce. Na rozdíl od vysvědčení, kde jsou pouze známky, jsou na dodatku uvedeny obecné a odborné kompetence absolventa, jeho možné profesní uplatnění nebo dosažená úroveň jeho kvalifikace. V zahraničí pomáhá lidem prokázat dosažené vzdělání a získat práci.

Europass pomáhá lidem získat práci v zahraničí
 
Lucie
Šnajdrová
 
Národní ústav pro vzdělávání
S pořízením dodatku a jeho využitím v zahraničí mají zkušenosti klienti Národního centra Europass (NCE), kteří už s jeho pomocí našli práci a kteří se s námi podělili o své příběhy.
Jak a proč si dodatek pořídit?
Pokud absolventům jejich škola dodatek nevydává nebo školu ukončili před vznikem Europassu v roce 2005, mohou si o dodatek zažádat i jednotlivě. Tuto možnost využívá v České republice téměř 200 lidí ročně. Velkou výhodou Europassu je to, že je zdarma. To oceňují i klienti NCE, které zdarma vydává dodatky k osvědčení už téměř deset let.
Například Martin Grülling využil dodatek při shánění práce ve Velké Británii. Protože poplatky za zprostředkování práce u nás považoval za nehorázně vysoké, reagoval přímo na nabídky zaměstnavatelů. K získání práce potřeboval podle svých slov doklad o vzdělání uznatelný v zemích EU, a pořídil si proto dodatek k osvědčení.
„Vámi vyhotovený Europass mi postačoval při pohovoru a byl pro zahraničního zaměstnavatele velmi vítaný a plně dostačující,“
říká M. Grülling. To potvrzují i další držitelé dodatku k osvědčení.
„Bez mezinárodního osvědčení jste v cizí zemi jako bez vzdělání,“
tvrdí Erik Bergmann,
„proto jsem rád, že jsem tuto možnost na internetu objevil a mohl použít v praxi ve Velké Británii, kde byla moje kvalifikace oceněna na podobné úrovni, jako bych tam vystudoval.“
Velká Británie spolu s Německem jsou země, kde dodatek k osvědčení lidé nejvíce potřebují a kde ho zaměstnavatelé nejčastěji vyžadují. Uchazeči o práci se s požadavkem na pořízení dodatku setkali jak u personálních agentur, které tím podmiňovaly zařazení uchazeče do své databáze, tak u zaměstnavatelů, kteří ho požadují zejména k pohovoru. Lidé se o možnosti usnadnění komunikace se zaměstnavatelem prostřednictvím Europassu dozvídají i např. na německých úřadech práce.
A další zkušenost s Europassem, tentokrát z Německa: Kamila Danešová se před časem rozhodla žít v Německu a po návštěvě místního úřadu práce zjistila, že vzhledem k odlišnému vzdělávacímu systému není jednoduché v jiné zemi vysvětlit, že i studium odborné školy může být zakončeno maturitou. Předložení dodatku k osvědčení jí usnadnilo vysvětlování, jaké dosažené vzdělání má a co všechno umí.
Zaměstnavatelé a personalisté podle držitelů dodatku k osvědčení, kteří si o něj zažádali v posledních třech letech, oceňují na tomto dokladu především
údaje o získaných odborných kompetencích držitele a údaje o úrovni jeho dosaženého vzdělání podle
Evropského rámce kvalifikací (EQF)
nebo podle
ISCED
(mezinárodní klasifikace, která zařazuje vzdělávací programy podle úrovně vzdělávání a oboru vzdělání).
Europass může pomoci ke změně kvalifikace
Dodatek k osvědčení lze využít nejen při hledání práce, ale např. i v dalším vzdělávání. To potvrzuje další držitel dodatku, Petr Tropschuh, který žije od roku 2004 v německém Mnichově, kde několik let jako vyučený autoklempíř pracoval z nedostatku jiných příležitostí v gastronomii, tedy jiném oboru, než se vyučil. Jeho vzdělání z ČR mu totiž v Německu neuznali a na vzdělání tam neměl peníze.
V roce 2006 začal pracovat na letišti v Mnichově a chtěl se stát leteckým mechanikem.
„Přes internet jsem našel centrum Aero Bildungs, kde mě poprvé upozornili na možnost získat Europass, a díky němu jsem mohl nastoupit do kurzu letecký mechanik, který jsem dostal zaplacený od úřadu práce v Mnichově,“
popisuje svou cestu P. Tropschuh, který v současné době pracuje u E. I. S. Aircraft München a se svou prací je velmi spokojen.
Konkrétní informace o vydávání dodatků, ať už hromadně pro školy, nebo pro jednotlivce, najdete na
www.europass.cz.
Další tipy pro absolventy: online motivační dopis a životopis propojený s LinkedIn
V letošním roce rozšířil Europass nabídku svých služeb a vedle
online přístupného životopisu
a dalších dokumentů, s pomocí kterých mohou zájemci o práci popsat vše, co umí, nabízí i
online přístupnou šablonu k vyplnění motivačního dopisu.
Novinkou Europassu je také
možnost propojení s LinkedIn
pro všechny, kdo mají na této sociální síti vytvořený profesní profil. Při vyplnění online životopisu jednoduše stisknete tlačítko „LinkedIn profil“ (vpravo nahoře) a údaje se takto nahrají do životopisu. Nahrané údaje si pak můžete upravovat podle toho, jak chcete.