Maturitní/závěrečná zkouška/absolutorium
Mohu spojit do jedné učebny na písemnou práci maturitní zkoušky z Čj studenty gymnázia a SOŠ (dva různé obory), když mají různá zadání, ale stejnou časovou dotaci?
Prosím kdo tvoří maturitní komisi a jaká jsou hlasovací práva jednotlivých členů?
Přesto že, alespoň pokud vím, většina středních škol zůstala u bodového hodnocení maturitní zkoušky z českého i cizího jazyka, tak jak bylo nastaveno Cermatem (pro písemnou a ústní část společné části maturitní zkoušky) i po její změně na profilovou část. Rozhodli jsme se vrátit zpět a sjednotit způsob hodnocení u všech částí profilové maturitní zkoušky a upustit od bodového hodnocení. Jak konstatuje vyhláška č. 177/2009 Sb. i její metodický výklad: „…Stanovením kritérií můžete (nikoli musíte nebo doporučujeme) určit princip bodového hodnocení, …“. Zajímala by mne potenciální rizika a doporučení z hlediska legislativy a její praxe. Na co si dát pozor? Skutečnosti, že bude jednak třeba zachovat poměr 40 : 60 %, a jednak výsledná hodnocení řádně odůvodnit, jsem si vědom.
Jsme odborná škola, v ŠVP máme výstup AJ v ústní části profilové zkoušky B1/B2 (nižší úroveň) a B2/C1 (vyšší úroveň). V RVP je úroveň B1. Mohu já, jako ředitelka školy, požadovat pro nahrazení certifikát na úrovni B2?
Na našem Gymnáziu se povinně maturuje z dvou předmětů profilově, tj. se povinně skládá maturitní zkouška ze 4 předmětů. V zákoně je dáno, že je možné nahradit jednu povinnou zkoušku z cizího jazyka pouze v případě, že koná žák povinnou profilovou zkoušku alespoň ze 4 předmětů. Mám nyní tři otázky. -Pokud si u nás na škole žák zvolí ve státní části matematiku, nelze mu uznat v profilové části zkoušku z cizího jazyka jako povinnou v žádném případě, i kdyby měl další profilové zkoušky nepovinné. Je to tak? -Pokud si žák na naší škole zvolí matematiku ve státní části, v profilové maturuje například z ČJ, ZSV a INFORMATIKY, lze uznat certifikátem anglický jazyk jako nepovinnou zkoušku?
Žák střední školy v jarním řádném termínu nebyl u maturitní zkoušky úspěšný ze dvou předmětů, a ani v podzimním opravném termínu není opět úspěšný ani z jednoho předmětu, který opakoval. Jak bude vypadat jeho druhý opravný termín MZ, který se uskuteční až následující školní rok v jarním období? Bude znova opakovat jen neúspěšně opakované dva předměty nebo si zopakuje celou maturitní zkoušku včetně dříve úspěšně provedených didaktických testů nebo praktické zkoušky?
Je ředitel školy povinen vydat zvláštní příkaz k tomu, aby vyučující opravil písemnou maturitní práci a zkoušel u ústní zkoušky? Je tato práce nahlížena jako práce mimo povinnosti související s přímou pedagogickou činností?
Jak postupovat v případě, že písemné zpracování maturitní práce je sice odevzdáno včas, ale nesplňuje požadavky natolik, že práce nemůže být připuštěna k obhajobě? Znamená to, že zkoušku student vykonal se známkou nedostatečná, a ztrácí termín? Nebo se vrátí k dopracování bez ztráty termínu?
Může se žák, který neukončil poslední ročník studia (je neklasifikován/neprospěl) přihlásit k pozimnímu termínu maturitní zkoušky, když bude opravné zkoušky konat na konci srpna nebo je pro tyto žáky posledních ročníků nutné vypsat termíny opravných zkoušek před termínem podání přihlášky k podzimní MZ, aby již bylo zřejmé zda prospěli či ne?