Legislativa
Je nutné mít na žádosti k předškolnímu vzdělávání razítko lékaře, i když bude dítě předškolák a nemá žádné zdravotní omezení ani alergie?
Musí koordinátor ŠVP absolvovat příslušné studium, aby mohl tuto specializovanou činnost vykonávat?
Po přečtení článku s titulkem uvedeným v názvu otázky mám otázku, zda učitel nesmí testovat ani při podezření, zdůrazňuji důvodném, že žák je pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky na pracovišti praxe. Mám na mysli například zemědělské práce, nebo práce na zařízeních pod napětím. Kde může dojít k vážnému úrazu i s následkem smrti. Chápu, že testovat na hodině češtiny není nezbytné. Je opravdu nutné volat k takovému případu Policii ČR nebo strážníky Městské policie? Bohužel naše zkušenost je taková, že Policie s námi odmítla spolupracovat a odkázala nás na náš školní řád. U nezletilých žáků si poradíme, zodpovídá rodič, ale u zletilých těch možností moc není. Je obtížné vykázat žáky z výuky jen na základě podezření.
Děkuji za odpověď.
Jaké kroky a postupy je nutné udělat, když potřebuji navýšit kapacitu školní jídelny? Je také potřeba vyjádření hygieny?
Jak správně řešit situaci, kdy žákovi při výuce upadne školní tablet a rozbije se?
Třetí ročník úspěšné konference Škola jako místo setkávání, pořádané redakcí Řízení školy (Wolters Kluwer ČR), se uskuteční ve čtvrtek 9. října 2025. Stejně jako v předchozích letech nabídne prostor pro sdílení zkušeností, hledání inspirace a společné přemýšlení o tom, jak může vypadat kvalitní škola. Letos se potkáme v nových prostorách Kongresového centra hotelu Olšanka, a to z jednoduchého důvodu – konference se rozrůstá a do původních prostor se už nevešla.
Jsme ZŠ, ZUŠ a MŠ a připravujeme rekonstrukci školní jídelny. Paní ředitelku by zajímalo, jakým nařízením (zákonům, směrnicím, vyhlášek apod.) výdej obědů podléhá, a zda tedy podle toho jsme povinni vydávat jídlo žákům ZŠ. Pro děti z MŠ jsme zajistili dovoz obědů z jiné MŠ a ostatní jídla připravíme sami, tam o té povinnosti víme, ale nejsme si jisti základní školou.
- Článek
V souvislosti s rostoucím počtem neplatičů za stravování ve školách se stále častěji objevuje otázka, jak může škola, resp. školní jídelna reagovat na tuto situaci, aby jednala s péčí řádného hospodáře a dluh nenarůstal. Jako první se nabízí možnost přestat dítěti obědy vydávat. Tento krok ale není jednoduchý a je třeba rozlišovat, o jaký stupeň školy se jedná.
- Článek
Příplatek za rozdělenou směnu má zaměstnanci kompenzovat určité nepohodlí, které je způsobené tím, že směna, a tedy i vykonávaná práce, jsou přerušovány a roztaženy do delšího časového úseku dne. Vzhledem ke specifickému charakteru pracovní doby pedagogických pracovníků v některých případech vznikají pochybnosti o tom, kdy tento nárok vzniká, ale také se objevují pochyby ředitelů škol o nutnosti tento příplatek vyplácet.
Materiál reaguje na zvýšení maximální možné výše měsíční úplaty v mateřských školách, školních družinách a klubech od 1. 1. 2025. Pro MŠ činí až 1 664 Kč a pro školní družiny a školní kluby 832 Kč měsíčně.
- Článek
Sporným bodem ve spolupráci škol a orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) je názor škol, že tento vztah je jednostranný, protože OSPOD odmítá informovat školu o tom, zda s dítětem, resp. rodinou, pracuje a jakým způsobem, a to i na přímý dotaz školy. OSPOD má ale zákonem natolik přísně stanovenou povinnost mlčenlivosti, že jiný postup není možný.
- Článek
Problematika školních úrazů a jejich odškodňování visí nad školami a jejich zřizovateli jako pověstný Damoklův meč. Obsahuje v sobě totiž citlivou otázku zdraví a života žáků a studentů a pro školy představuje významné právní i finanční riziko. S ohledem na aktuální právní rámec je pro školy a jejich zřizovatele klíčové porozumět základům a principům odpovědnosti za úrazy žáků a studentů a pochopit některé související otázky. V tomto článku se proto společně seznámíme s právním rámcem odpovědnosti škol za úrazy žáků a studentů, podrobně se zaměříme na její fungování, předpoklady a na otázku liberace a v neposlední řadě se zamyslíme nad vhodností současné právní úpravy i ve vztahu k palčivé otázce pojištění škol.
- Článek
Rok 2025 přinesl velkou tzv. flexinovelu zákoníku práce. Hlavním cílem změn je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů jak na straně zaměstnavatelů, tak na straně zaměstnanců, a tím uvolnit v řadě případů příliš rigidní nastavení právní úpravy s cílem reagovat na aktuální potřeby moderního trhu práce.
- Článek
Příspěvek vznikl jako reakce na dotazy ředitelů školských zařízení v případech nebezpečného vyhrožování studentů ostatním spolužákům či učitelům. Pokud se ředitelé rozhodnou vzniklou situaci řešit podáním trestního oznámení, ocitnou se v informační asymetrii, neboť z pohledu orgánů činných v trestním řízení mají ředitelé či školská zařízení postavení toliko oznamovatele trestného činu, kterému je podávání bližších informací z trestního řízení zákonem zapovězeno.
- Článek
Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení Změny za období duben 2025 PhDr. Mgr. Monika Puškinová Ph.D. specialista na školskou legislativu;www.monikapuskinova.cz Sbírka zákonů Zdroj: https://mv.gov.cz...
Zaměstnáváme speciální pedagogy a chceme jim nastavit úvazky a rozpis pracovní doby na příští školní rok. Je upraveno zákonem nebo je nějaké doporučení, kolik nepřímé pracovní doby musí mít speciální pedagog na přímou pracovní dobu? Je třeba aby na jednu výukovou hodinu měl jednu hodinu příprav (nepřímé práce)? Jedná se o jednu výukovou hodinu s jedním žákem. Jak je ošetřen poměr přímá vs. nepřímá, přespočetné a přesčasové hodiny zákonem?
Jak je to s možností přihlášení dítěte do jiné mateřské školy v průběhu školního roku v situaci, kdy již dítě dochází do jiné MŠ? Konkrétně se jedná o případ, kdy dítě v současnosti navštěvuje jednu mateřskou školu, avšak v jiné MŠ se v průběhu roku (od května) uvolnilo místo. Rodiče mají zájem o přijetí dítěte do této nové školky, ovšem s nástupem až od září – tedy až s počátkem nového školního roku. Je možné provést přijímací řízení již nyní, s nástupem dítěte až od září? Je možné, aby dítě bylo současně zapsáno ve dvou MŠ (s tím, že do nové by fyzicky nenastoupilo dříve než v září)? Nebyl by takový postup v rozporu s platnou legislativou (např. školským zákonem)? Jaký je v takových případech doporučený postup z hlediska evidence a nároku na státní příspěvek a úplatu?
Jak máme postupovat, když zákonný zastupce podal žádost o odklad školní docházky, ale v průběhu správního řízení si to rozmyslel a chce, aby dítě bylo přijato do 1. třídy? Rozhodnutí o odkladu ještě nebylo vydáno.
Je nutné, aby rodič prokazoval u zápisu do první třídy svoji totožnost a předkládal rodný list dítěte? Nebo stačí pouze jím podepsaná žádost?
Jak postupovat, když u žáka ZŠ najdeme alkohol či jiné omamné a návykové látky, příp. je žák už pod vlivem těchto látek? Náš školní řád tuto situaci upravuje tak, že na první místě kontaktujeme rodiče žáka. Byl-li by žák pod vlivem, budeme trvat na tom, aby si ho rodič vyzvedl ze školy. Otázka zní, kdy a zda vůbec máme kontaktovat Policii ČR? S tím souvisí i podotázka, jak situaci řešit na mimoškolních akcích (např. sportovní kurz). Je přípustná praxe, kdy v takové situaci kontaktujeme telefonicky rodiče a požadujeme, aby si žáka z akce vyzvedl, a ukončil tím tak jeho vzdělávání na této akci? Máme v takové situaci kontaktovat Policii ČR?