PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Je možné na základě vydaného IVP vzdělávat žáka distanční formou, tj. formou zasílání zadání elektronickou formou, průběžným hodnocením jeho prací? Nemáme na mysli klasické individuální (domácí) vzdělávání, ale výjimečnou situaci, kdy žák není ze zdravotních důvodů schopen navštěvovat školu a je třeba překlenout období cca dvou měsíců.
Vydáno: 28. 06. 2025
  • Článek
Pozice školského logopeda ve školách hlavního vzdělávacího proudu je dosud spíše ojedinělá, i když je umožněna právními normami obsaženými v několika právních předpisech. Kompetence školského logopeda se liší od kompetencí speciálního pedagoga a tzv. logopedického asistenta, což je patrné zejména u provádění nebo neprovádění přímé logopedické intervence a logopedické diagnostiky. Správné vymezení kompetencí a činností zajišťuje, že se jejich aktivity doplňují a systematicky podporují vzdělávání dětí a žáků s narušenou komunikační schopností.
  • Článek
Změny za období květen 2025 PhDr. Mgr. Monika Puškinová Ph.D. specialista na školskou legislativu;www.monikapuskinova.cz Sbírka zákonů Zdroj: https://mv.gov.cz Zákon č. 120/2025 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb.,...
Musí koordinátor ŠVP absolvovat příslušné studium, aby mohl tuto specializovanou činnost vykonávat?
Vydáno: 05. 05. 2025
  • Článek
Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení Změny za období duben 2025 PhDr. Mgr. Monika Puškinová Ph.D. specialista na školskou legislativu;www.monikapuskinova.cz Sbírka zákonů Zdroj: https://mv.gov.cz...
Zaměstnáváme speciální pedagogy a chceme jim nastavit úvazky a rozpis pracovní doby na příští školní rok. Je upraveno zákonem nebo je nějaké doporučení, kolik nepřímé pracovní doby musí mít speciální pedagog na přímou pracovní dobu? Je třeba aby na jednu výukovou hodinu měl jednu hodinu příprav (nepřímé práce)? Jedná se o jednu výukovou hodinu s jedním žákem. Jak je ošetřen poměr přímá vs. nepřímá, přespočetné a přesčasové hodiny zákonem?
Vydáno: 17. 04. 2025
Do naší základní školy se chystá žák, který je nyní zapsán pouze v australské škole, v ČR není veden pod § 38 školského zákona, bude ale docházet pouze na měsíc. Poradíte, jak legislativně správně a co nejméně komplikovaně postupovat, a které dokumenty požadovat?
Vydáno: 08. 04. 2025
Jak interpretovat hypotetickou situaci, kdy žák není hodnocen z výchovného předmětu (např. výtvarná výchova) na konci 2. pololetí, pakliže se žák nedostaví nebo neodevzdá požadované práce ani v náhradním termínu (do 31. 8., resp. 15. 9.)? Předpokládáme, že na vysvědčení obdrží „nehodnocen“ a v celkovém hodnocení „neprospěl“. Může ale postoupit do vyššího ročníku, bude-li mít celkové hodnocení „neprospěl“? Nebo bude mít uvedeno „prospěl“, ačkoliv nebude hodnocen? Pak by ale pro žáka ze situace nevyplývaly žádné důsledky.
Vydáno: 03. 04. 2025
Obecné informace sdělené před konáním zápisu k povinné školní docházce Informace pro jednotlivé uchazeče předávané v průběhu zápisu  
Souhrnné informace pro základní školy zřízené státem, krajem, obcí či svazkem obcí, základní školy soukromé a církevní.
Mohu spojit do jedné učebny na písemnou práci maturitní zkoušky z Čj studenty gymnázia a SOŠ (dva různé obory), když mají různá zadání, ale stejnou časovou dotaci?
Vydáno: 28. 03. 2025
Prosím kdo tvoří maturitní komisi a jaká jsou hlasovací práva jednotlivých členů?
Vydáno: 24. 03. 2025
  • Článek
Od 19. 2. 2025 organizace nemusejí použít nejméně 50 % z rozpočtovaného základního přídělu fondu kulturních a sociálních potřeb na příspěvky na produkty spoření na stáří zaměstnanců, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. I nadále však mohou nejméně 50 % z rozpočtovaného základního přídělu fondu použít na produkty spoření na stáří zaměstnanců, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. Možná změna použití fondu předpokládá vydání nového rozpočtu a nových pravidel čerpání fondu nejdříve s účinností od 19. 2. 2025.
  • Článek
Specifickým momentem přípravy formální části „prvního“, „standardního“ zápisu k povinné školní docházce ve školním roce 2024/2025 je stanovení počtu přijímaných uchazečů s případnou „rezervou“ počtu přijímaných uchazečů pro „druhý“, „zvláštní“ zápis k povinné školní docházce (pokud se bude konat). Příprava formální části „zvláštního“ zápisu předpokládá dohodu ředitele školy a zřizovatele školy o stanovení „zvláštního“ zápisu, naplánování oznámení místa a doby konání „zvláštního“ zápisu nejpozději spolu s oznámením místa a doby konání „prvního“, „standardního“ zápisu.
  • Článek
Změny za období březen 2025 Sbírka zákonů Zdroj: www.mvcr.cz Zákon č. 35/2025 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o Národní rozvojové bance Č. 35/2025 Sbírky...
Chtěli bychom otevřít 6. třídu na malotřídní podlimitní škole. Dosud u nás děti chodily pouze od 1. – 5. ročníku, rádi bychom ovšem postupně otevírali i další ročníky druhého stupně.  Můžeme jako malotřídní škola s podlimitním počtem žáků otevřít 6. třídu (zřizovatel školy je ochoten chybějící peníze na platy zaměstnanců doplácet). I se 6. třídou bychom se vešli do kapacity školy 45 žáků a máme i prostory. Máme v plánu rekonstrukci půdy, kde by měly vzniknou další 3 třídy, poté bychom mohli pokračovat až do 9. ročníku. Musíme podat na kraj žádost o schválení otevření 6. třídy, ne celého 2. stupně, nevím zda v tom je rozdíl, případně o změnu v zápisu v rejstříku. Vím, že někdy na konci roku bychom museli požádat o změnu kódu na 31/13, pod jakým nám posílají peníze na PHmax). Ráda bych si jen potvrdila, že je už nyní možné slučovat třídy i v rámci 2. stupně, což dříve nešlo. Ve vyhlášce je napsáno, že se nesmí slučovat žáci 1. a 2. stupně. Mohli bychom na 1 rok požádat o výjimku z tohoto pravidla? Moc by nám to pomohlo. 
Vydáno: 11. 03. 2025
Jakým způsobem se má vykazovat pedagogická intervence? PPP nebo SPC žákům relativně odlišně dávají do doporučení pedagogickou intervenci. Jednou je zmíněno zařazení žáka do pedagogické intervence, následně dle možnosti školy v rozsahu 1-2 hodin, někdy dokonce 1 hodina speciální pedagogické péče. Stejně tak si paní speciální pedagožka bere žáky většinou po 2 a hodinu s nimi pracuje. Je stanovený nějaký minimální nebo maximální limit počtu žáků, kterým je možné v jeden okamžik poskytovat intervenci? Zde bych se odkázal na § 4a odst. 4 vyhlášky č. 27/2016 Sb., který říká „(4) Pedagogickou intervenci souběžně využívá více žáků, je-li to možné a vhodné.“ Takže bych si odpověděl, že mají být minimálně dva. Dalším bodem je to, že žáci mají 2,3 a dokonce i 4 stupeň PO (ti, kteří mají napsanou pedagogickou intervenci). Ve 2.,3., i 4. stupni se dle vyhlášky č. 27/2016 Sb. uvádí: Intervence ve druhém (apod.) stupni zahrnuje podpůrná opatření spočívající v zajištění předmětu speciálně pedagogické péče. Znamená to tedy, že je nutné, aby vznikl předmět speciální pedagogické péče? Nebo je možné si děti "brát" z výuky a poskytovat jim tedy ve skupinách ped. intervenci? Podotýkám, že žáci zřejmě logicky nemají pedagogickou intervenci vykázanou v kódu NFN a nevykazuje se v rámci R44. Zároveň a to nejdůležitější. Hodiny pedagogické intervence je možné počítat do úvazku učitele? Tj. že při úvazku 22 hodin se odečtou příslušné hodiny na pedagogickou intervenci a zbylé pedagog učí další předměty? Nebo je nutné na tyto hodiny uzavřít DPP a do úvazku se nesmějí započítávat – jak je na tom phmax - započítávají se do něj? S tím i souvisí získání peněz na tuto činnost. Pokud nedostávám peníze na pedagogickou intervenci v rámci R44, nevykazuji je, nedostávám je vůbec a platím z celkového balíku peněz na platy? Pak je dle mé logiky platím z celkového balíku a to na základě PHmax. 
Vydáno: 07. 03. 2025
Na základní škole mám zaměstnanou paní učitelku, která má vystudované vychovatelství a titul Bc. V současné době vyučuje v tandemu informatiku. Chci po ní doplnit vzdělání a na pedagogické fakultě UK jí doporučili následující studijní program: Učitelství pedagogiky pro střední školy, zaměřený na studium pedagogiky. Domnívám se, že i po absolvování tohoto studia bude pro naši školu nekvalifikovaná. Můžete mi prosím poradit, zda získá kvalifikaci, či nikoli.
Vydáno: 26. 02. 2025