PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Zaměstnáváme speciální pedagogy a chceme jim nastavit úvazky a rozpis pracovní doby na příští školní rok. Je upraveno zákonem nebo je nějaké doporučení, kolik nepřímé pracovní doby musí mít speciální pedagog na přímou pracovní dobu? Je třeba aby na jednu výukovou hodinu měl jednu hodinu příprav (nepřímé práce)? Jedná se o jednu výukovou hodinu s jedním žákem. Jak je ošetřen poměr přímá vs. nepřímá, přespočetné a přesčasové hodiny zákonem?
Vydáno: 17. 04. 2025
Do naší základní školy se chystá žák, který je nyní zapsán pouze v australské škole, v ČR není veden pod § 38 školského zákona, bude ale docházet pouze na měsíc. Poradíte, jak legislativně správně a co nejméně komplikovaně postupovat, a které dokumenty požadovat?
Vydáno: 08. 04. 2025
Jak interpretovat hypotetickou situaci, kdy žák není hodnocen z výchovného předmětu (např. výtvarná výchova) na konci 2. pololetí, pakliže se žák nedostaví nebo neodevzdá požadované práce ani v náhradním termínu (do 31. 8., resp. 15. 9.)? Předpokládáme, že na vysvědčení obdrží „nehodnocen“ a v celkovém hodnocení „neprospěl“. Může ale postoupit do vyššího ročníku, bude-li mít celkové hodnocení „neprospěl“? Nebo bude mít uvedeno „prospěl“, ačkoliv nebude hodnocen? Pak by ale pro žáka ze situace nevyplývaly žádné důsledky.
Vydáno: 03. 04. 2025
Mohu spojit do jedné učebny na písemnou práci maturitní zkoušky z Čj studenty gymnázia a SOŠ (dva různé obory), když mají různá zadání, ale stejnou časovou dotaci?
Vydáno: 28. 03. 2025
Prosím kdo tvoří maturitní komisi a jaká jsou hlasovací práva jednotlivých členů?
Vydáno: 24. 03. 2025
  • Článek
Od 19. 2. 2025 organizace nemusejí použít nejméně 50 % z rozpočtovaného základního přídělu fondu kulturních a sociálních potřeb na příspěvky na produkty spoření na stáří zaměstnanců, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. I nadále však mohou nejméně 50 % z rozpočtovaného základního přídělu fondu použít na produkty spoření na stáří zaměstnanců, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. Možná změna použití fondu předpokládá vydání nového rozpočtu a nových pravidel čerpání fondu nejdříve s účinností od 19. 2. 2025.
  • Článek
Specifickým momentem přípravy formální části „prvního“, „standardního“ zápisu k povinné školní docházce ve školním roce 2024/2025 je stanovení počtu přijímaných uchazečů s případnou „rezervou“ počtu přijímaných uchazečů pro „druhý“, „zvláštní“ zápis k povinné školní docházce (pokud se bude konat). Příprava formální části „zvláštního“ zápisu předpokládá dohodu ředitele školy a zřizovatele školy o stanovení „zvláštního“ zápisu, naplánování oznámení místa a doby konání „zvláštního“ zápisu nejpozději spolu s oznámením místa a doby konání „prvního“, „standardního“ zápisu.
  • Článek
Změny za období březen 2025 Sbírka zákonů Zdroj: www.mvcr.cz Zákon č. 35/2025 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o Národní rozvojové bance Č. 35/2025 Sbírky...
Chtěli bychom otevřít 6. třídu na malotřídní podlimitní škole. Dosud u nás děti chodily pouze od 1. – 5. ročníku, rádi bychom ovšem postupně otevírali i další ročníky druhého stupně.  Můžeme jako malotřídní škola s podlimitním počtem žáků otevřít 6. třídu (zřizovatel školy je ochoten chybějící peníze na platy zaměstnanců doplácet). I se 6. třídou bychom se vešli do kapacity školy 45 žáků a máme i prostory. Máme v plánu rekonstrukci půdy, kde by měly vzniknou další 3 třídy, poté bychom mohli pokračovat až do 9. ročníku. Musíme podat na kraj žádost o schválení otevření 6. třídy, ne celého 2. stupně, nevím zda v tom je rozdíl, případně o změnu v zápisu v rejstříku. Vím, že někdy na konci roku bychom museli požádat o změnu kódu na 31/13, pod jakým nám posílají peníze na PHmax). Ráda bych si jen potvrdila, že je už nyní možné slučovat třídy i v rámci 2. stupně, což dříve nešlo. Ve vyhlášce je napsáno, že se nesmí slučovat žáci 1. a 2. stupně. Mohli bychom na 1 rok požádat o výjimku z tohoto pravidla? Moc by nám to pomohlo. 
Vydáno: 11. 03. 2025
Jakým způsobem se má vykazovat pedagogická intervence? PPP nebo SPC žákům relativně odlišně dávají do doporučení pedagogickou intervenci. Jednou je zmíněno zařazení žáka do pedagogické intervence, následně dle možnosti školy v rozsahu 1-2 hodin, někdy dokonce 1 hodina speciální pedagogické péče. Stejně tak si paní speciální pedagožka bere žáky většinou po 2 a hodinu s nimi pracuje. Je stanovený nějaký minimální nebo maximální limit počtu žáků, kterým je možné v jeden okamžik poskytovat intervenci? Zde bych se odkázal na § 4a odst. 4 vyhlášky č. 27/2016 Sb., který říká „(4) Pedagogickou intervenci souběžně využívá více žáků, je-li to možné a vhodné.“ Takže bych si odpověděl, že mají být minimálně dva. Dalším bodem je to, že žáci mají 2,3 a dokonce i 4 stupeň PO (ti, kteří mají napsanou pedagogickou intervenci). Ve 2.,3., i 4. stupni se dle vyhlášky č. 27/2016 Sb. uvádí: Intervence ve druhém (apod.) stupni zahrnuje podpůrná opatření spočívající v zajištění předmětu speciálně pedagogické péče. Znamená to tedy, že je nutné, aby vznikl předmět speciální pedagogické péče? Nebo je možné si děti "brát" z výuky a poskytovat jim tedy ve skupinách ped. intervenci? Podotýkám, že žáci zřejmě logicky nemají pedagogickou intervenci vykázanou v kódu NFN a nevykazuje se v rámci R44. Zároveň a to nejdůležitější. Hodiny pedagogické intervence je možné počítat do úvazku učitele? Tj. že při úvazku 22 hodin se odečtou příslušné hodiny na pedagogickou intervenci a zbylé pedagog učí další předměty? Nebo je nutné na tyto hodiny uzavřít DPP a do úvazku se nesmějí započítávat – jak je na tom phmax - započítávají se do něj? S tím i souvisí získání peněz na tuto činnost. Pokud nedostávám peníze na pedagogickou intervenci v rámci R44, nevykazuji je, nedostávám je vůbec a platím z celkového balíku peněz na platy? Pak je dle mé logiky platím z celkového balíku a to na základě PHmax. 
Vydáno: 07. 03. 2025
Na základní škole mám zaměstnanou paní učitelku, která má vystudované vychovatelství a titul Bc. V současné době vyučuje v tandemu informatiku. Chci po ní doplnit vzdělání a na pedagogické fakultě UK jí doporučili následující studijní program: Učitelství pedagogiky pro střední školy, zaměřený na studium pedagogiky. Domnívám se, že i po absolvování tohoto studia bude pro naši školu nekvalifikovaná. Můžete mi prosím poradit, zda získá kvalifikaci, či nikoli.
Vydáno: 26. 02. 2025
  • Článek
Informování zákonných zástupců o podkladech hodnocení a výukových materiálech se řídí jednoznačnými a relativně jednoduchými pravidly; totéž platí i ve vztahu k dosud pasivnímu zákonnému zástupci nebo partnerovi rodiče.
  • Článek
Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení Změny za období únor 2025 PhDr. Mgr. Monika Puškinová Ph.D. specialista na školskou legislativu;www.monikapuskinova.cz Sbírka zákonů Zdroj: https://mv.gov.cz...
  • Článek
Vyhláška č. 460/2024 Sb., kterou se mění některé vyhlášky v oblasti školství, s účinností od 1. 1. 2025 mění některé normy tří vyhlášek upravujících činnost středních škol. U ústní maturitní zkoušky z cizího jazyka „oborů vzdělání M a L“ umožňuje ověřit znalost odborné terminologie bez vazby na vylosované téma. U „uměleckých oborů“ pozměňuje složení zkušební maturitní komise, zpřesňuje tiskopisy vysvědčení o maturitní zkoušce a stanoví zajištění umělecké praxe odpovídající skutečným postupům používaným ve školách.
  • Článek
Druhá část článku1) komentuje podrobnosti týkající se osob, které mohou požádat o poradenskou službu nebo udě­lit souhlas s poskytnutím poradenské služby, podmínky poskytnutí pomoci při ochraně života a dalších práv podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí a poskytnutí krizové poradenské intervence.
Řeším situaci s nedostatečnými zápisy v třídní knize u výuky anglického jazyka. Vyučující argumentuje tím, že zápis „Opakování 3L“ je v pořádku, pokud je v souladu s tematickým plánem (TP), a že pouze samotné slovo „opakování“ by nebylo dostatečné. Jak mám v této situaci postupovat?
Vydáno: 04. 02. 2025
Jak máme postupovat v případě, že žák svojí nepřítomnost omluví až po stanoveném termínu? Musíme takovou omluvenku uznat a hodiny omluvit, nebo tyto hodiny necháme jako neomluvené?
Vydáno: 03. 02. 2025
Počítá se doba dvou let, po kterou může mít žák přerušeno vzdělávání ve střední škole, jako celková doba přerušení za studium, nebo při opakovaném přerušení může být vzdělávání přerušeno opět na dva roky, i když už se tak v minulosti stalo? 
Vydáno: 03. 02. 2025
Může se žák ZŠ odhlásit z nepovinného předmětu od 2. pololetí? 
Vydáno: 03. 02. 2025
Jak je to s vydáním pololetního vysvědčení v případě, že žák střední školy přestoupí na jinou střední školu k 27. 1. 2025? 
Vydáno: 28. 01. 2025