Redakce Řízení školy

Školské rady přispívají k rozvoji škol. Zároveň brání zájmy všech zapojených aktérů.
Vydáno: 29. 07. 2024
  • Článek
Co byste ve svém životě udělali jinak? SILVIE PÝCHOVÁ V tomto mám celkem jasno, lépe bych využila čas, když jsem studovala na vysoké škole, protože tehdy jsem v podstatě...
Vydáno: 11. 06. 2024
Pestrá paleta odborných témat, nevšední formát konference, velkolepé setkání, mimořádní garanti odborných sekcí, skvělí přednášející, výborný organizátor. Taková je stručná charakteristika akce, kterou pro vás my, redakce Řízení školy, připravujeme společně s našimi partnery na 4. října 2024 v konferenčních prostorách Novotného lávka v Praze. (Ano, jsou to ty sály s úžasným výhledem na Karlův most i Pražský hrad.) 
Vydáno: 30. 05. 2024
  • Článek
Psychická nepohoda žáků a studentů je téma, kterému se aktuálně věnuje řada odborníků v praxi i výzkumu. Mnoho výzkumů dokládá, jakým způsobem se zhoršuje duševní zdraví adolescentů. Anna a Veronika se rozhodly, že s tím zkusí něco udělat. Založily Endlessly. Jak tato organizace zapadá to systému podpory o adolescenty? Jaké služby nabízí a co má navíc? Všemi těmito a dalšími otázkami nás v rozhovoru provede umělá inteligence, která dotazy pro zakladatelky Endlessly, s. r. o., navrhla.
Vydáno: 23. 04. 2024
  • Článek
Všechno, co ve škole děláme, děláme kvůli nim. Všechno, čím se v tomto časopise zabýváme, se jich týká. Všechno, co mezi sebou řešíme, má na ně dopad. Co si ale o tom všem myslí oni, na to jich neptáme. Tuto kapitolu proto otevíráme a věnujeme pro příspěvky našich žáků. Je na nás, ředitelích a učitelích, zda se jejich názory necháme inspirovat.
Vydáno: 19. 03. 2024
  • Článek
Vzdělávání má v českých zemích dlouholetou tradici. Díky dnešní provázanosti, kdy na základní umělecké školy navazují konzervatoře, střední školy uměleckého směru a vysoké umělecké školy, může Česká republika podchycovat většinu umělecky nadaných jedinců v populaci. Přesto, že umělecká tvorba je jedním z nejznámějších produktů naší země a většina našich světově uznávaných umělců získala své základy právě díky provázanosti těchto škol, žádný ucelený a na sebe navazující systém uměleckého vzdělávání doposud nastaven není. Proto jsme v době revizí RVP ve všech typech škol, ve spolupráci s Asociací konzervatoří, otevřeli v tomto časopise prostor i pro české konzervatoře. Můžete se tak seznámit s jednotlivými konzervatořemi, s jejich ředitelskými a pedagogickými osobnostmi. Možná se tak zahájí opravdový a dialog o potřebném systémovém nastavení. Vznik konzervatoře v Ostravě se datuje již rokem 1953, kdy byla založena Vyšší hudebně pedagogická škola, která byla po šesti letech přejmenována na konzervatoř. V roce 1996 přijala jméno skladatele Leoše Janáčka a přestěhovala se do moderního areálu budovy na ulici Českobratrské v Moravské Ostravě. V roce 2023 oslavila škola 70. výročí svého založení. Nejen na podobu tak významného výročí jsme se zeptali ředitelky, paní Mgr. Soni Javůrkové.
Vydáno: 19. 03. 2024
  • Článek
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby se stala na mnoha českých ZUŠ tradiční kulturní tečkou za uplynulým kalendářním rokem. Ne každé ZUŠce se ale ozval prezident, že by se přišel rád podívat. Jak se to přihodí, jsme se v redakci zeptali ředitele ZUŠ Hostivař Jiřího Stárka.
Vydáno: 23. 01. 2024
  • Článek
Každoročně, během podzimní Valné hromady AZUŠ ČR, zároveň probíhá i předání ceny AZUŠ ČR lidem, kteří se podíleli a přispěli k obohacení spolupráce s touto zastřešující organizací. V minulosti tuto prestižní cenu obdrželi např. David Mareček, ředitel České filharmonie, pěvkyně Magdalena Kožená…
Vydáno: 23. 01. 2024
  • Článek
Asi každý chtěl jednou zažít studium v kouzelnické škole jako Harry Potter. Na třeboňském gymnáziu sice nemají hůlky a nevaří lektvary, ale zdejší studentský parlament přišel s projektem Školní pohár, kde jen nejaktivnější studenti mohou okusit chuť slávy a úspěchu po výhře honosného zlatého poháru. Více k projektu v rozhovoru říká dnes již bývalý předseda studentského parlamentu Gymnázia Třeboň Daniel Šefčík.
Vydáno: 13. 12. 2023
  • Článek
Asi ten pocit znáte také... Když uděláte dobrý skutek, abyste ostatním pomohli nebo je potěšili, často tím vlastně potěšíte i sami sebe. Na Základní škole Pečky musí mít radosti na rozdávání, protože dobré skutky se tam vykonávaly celý jeden rok.
Vydáno: 21. 11. 2023
  • Článek
Azyzah Theatre je anglické vzdělávací divadlo, ve kterém diváci během jednotlivých představení pomáhají hlavním hrdinům, Kiki a Mr. Suitsovi, při jejich dobrodružstvích.
Vydáno: 21. 11. 2023
  • Článek
Mgr. Daniel Honeš vystudoval egyptologii, obecnou lingvistiku a fonetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Aby toho nebylo málo, na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ještě absolvoval studium pedagogiky. Během vysokoškolského života se zabýval starověkými jazyky, písemnými systémy, pojetím jazyka a jeho percepcí ve starověku a nyní působí jako učitel na druhém stupni ZŠ Dolákova v Praze. Egyptologii a jazykovědě se věnuje už od útlého věku a své nadšení pro obor předává účastníkům online kurzů Centra talentované mládeže (CTM) z oblasti dějin, archeologie a kultury starověkého Egypta, to vše v angličtině. Pro centrum vytvořil online kurz egyptských hieroglyfů pro začátečníky i pokročilé, kde srozumitelně seznamuje posluchače s jazykem a písmem starověkých Egypťanů.
Vydáno: 24. 10. 2023
Lze předplatné Řízení školy online platit z OP JAK? 
Vydáno: 11. 10. 2023
  • Článek
Známe to všichni, denně se na nás valí neuvěřitelné množství informací z nejrůznějších zdrojů a my musíme vydat poměrně mnoho energie a pozornosti na rozpoznání toho, co je důležité. Řízení školy online „váš“ obsah bezpečně pozná. Ostatním vás zatěžovat nebude. A jak to nastavit? Je to jednoduché a stačí k tomu jen pár kroků.
Vydáno: 19. 09. 2023
  • Článek
Těžíte z našich časopisů maximum? Vyzkoušejte nové Řízení školy online! Možná někteří z vás doposud nevěděli, že redakce Řízení školy nabízí hned osm odborných časopisů. Čtenář má díky virtuální databázi...
Vydáno: 22. 08. 2023
Počátky učitelské praxe bývají pro většinu absolventů jedním z nejtěžších momentů. Mají sice odborně-teoretické znalosti, jsou plni sil, ideálů a očekávání, ale mnoho z nich záhy zjistí, že přece jenom úplně nevědí, jak školní prostředí funguje.
  • Článek
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a vybrané pražské základní umělecké školy chystají společný projekt pro seniory a jejich vnoučata. Zeptali jsme se iniciátorky projektu, autorky dramaturgie koncertní sezóny pro školy, děti a rodiče s názvem „FOK pro nové generace“, paní Evy Kolkové, a lektorky, která workshopy povede, sbormistryně, pedagožky a členky České Orffovy společnosti Karolíny Řepové, které se podělily o odpovědi.
Vydáno: 23. 05. 2023
  • Článek
Mnoho pozornosti je věnováno přípravě začínajících učitelů i přípravě budoucích ředitelů. Málo se ale hovoří o tematice, která s jistotou potká každého z nás a která určitě není o nic snazší, než jsou učitelské nebo ředitelské začátky. Rozhodli jsme se proto, že se otázce „odcházení“ budeme pravidelně věnovat a pokusíme se i oslovit ty, kteří tuto zkušenost mají za sebou a jsou ochotni se o ni podělit.
Vydáno: 23. 05. 2023
  • Článek
V pátek 14. 4. 2023 se konala v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky konference k tématu uměleckého vzdělávání pod osobní záštitou pana poslance Marka Výborného, s názvem „Umělecké vzdělávání – rodinné stříbro české vzdělávací soustavy v kontextu výzev 21. století“. Na konferenci vystoupil kromě jiných také Tomáš Kolafa, prezident AZUŠ ČR a ředitel ZUŠ Liberec. To nejdůležitější z jeho příspěvku si můžete přečíst níže. Na Tomáše Kolafu navázala Ivona Křivánková, výkonná ředitelka AZUŠ ČR a ředitelka ZUŠ Kroměříž. Na konferenci vystoupil také Mgr. Jan Mareš, MBA, vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT ČR.
Vydáno: 23. 05. 2023