Redakce Řízení školy

  • Článek
Až 16 miliard eur ročně by evropské ekonomice přineslo vyšší zapojení žen do technických profesí. Počty strojařek, inženýrek nebo ICT odbornic ale příliš nerostou. Evropský program Girls Go Circular pomáhá dívkám objevit jejich potenciál pro technické obory, předsudkům navzdory. V Česku ho už vyzkoušely první střední školy. O tom, co program přináší a jak je možné se do něj zapojit, jsme si povídali s Gabrielou Káninskou Repkovou, projektovou manažerkou JA Czech.
Vydáno: 17. 12. 2024
  • Článek
Nejrůznějších škol, které se snaží o inovace ve vzdělávání, stále přibývá a Asociace malých inovativních škol (MIŠ) je tu proto, aby je podporovala, propojovala a zastupovala. Na pár otázek jsme se zeptali ředitelky Asociace Lucie Němcové.
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Projekt „Etiketa do škol“, jehož autorkou je Ilona Křížková, úspěšně ukončil svou druhou sezónu a vstupuje do třetího roku působení na plzeňských školách. Cílovou skupinou jsou žáci všech ročníků základních škol. Projekt má dětem osvětlit základy slušného chování, které jsou rozděleny do čtyř hlavních oblastí, a to zdravení, společenské chování, oblékání a stolování.
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
Už od června přinášíme každý měsíc rozhovor s jedním z finalistů ankety Zlatý Ámos. Zeptali jsme se jich na devět otázek. Co mají stejně a v čem se naopak rozcházejí? To se dozvíte v odpovědích. Ve čtyřkolovém utkání stanuli vedle letošního vítěze Dominika Simona ještě Libor Mitana ze ZŠ Němčice nad Hanou, Eliška Nováková z českobudějovické ZŠ Máj 1, Zuzana Oulíková ze ZŠ a gymnázia Square v Praze 4, Adéla Popelková ze SPŠ stavební Josefa Gočára ze stejné městské části a Michaela Sůvová ze ZŠ Rajhradice.
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
Setkávat se s pamětníky a sdílet jejich příběhy, často hodně těžké, ale barvité zároveň, je pro mě velmi inspirativní. Nezřídka mi vstoupí do očí slzy, nezřídka se společně smějeme,...
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
Nedostatek řemeslníků se v Česku neustále prohlubuje. Zatímco před třemi lety jich na pracovním trhu chybělo kolem 300 tisíc, dnes se jich nedostává více než 400 tisíc. Podle odborníků zlepšení situace Česko nečeká. Mladí se navíc řemeslem nechtějí živit.
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
„Důvodů pro předčasné odchody ze vzdělávání je samozřejmě mnoho a sahají od špatné volby oboru přes nezvládnutí učiva a nedobré vztahy se spolužáky či učiteli až po logistické obtíže spojené s dlouhým dojížděním apod. Často v pozadí předčasného odchodu bývá nepříznivá situace v rodině či v okolí žáka, jež ho v případě problému nepodpoří,“ uvádí mimo jiné v následujícím rozhovoru Dominik Dvořák, výzkumný pracovník Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, který se zabývá obsahem vzdělávání, prostorovou strukturou školství a trajektoriemi žáků.
Vydáno: 22. 10. 2024
Jak začít používat nástroj umělé inteligence ChatGPT ve výuce?
Vydáno: 11. 10. 2024
  • Článek
Když se přeneseme zpět v čase do roku 2004, pak se se začátkem školního roku začala psát i historie Řízení školy. Vyšlo tehdy vůbec první vydání stejnojmenného časopisu s pouhými osmi texty a o jeho existenci téměř nikdo nevěděl. Troufáme si říct, že dnes každý, kdo se pohybuje v oblasti vzdělávání, Řízení školy zná. Široké portfolio značky tvoří v současnosti osm časopisů, stejnojmenná webová aplikace, tři další aplikace, oblíbená certifikace, unikátní konference a také velmi pestrá nabídka knižních publikací. U příležitosti oslav kulatého výročí odpovídala šéfredaktorka Naďa Eretová na otázky, které vás nejvíce zajímaly.
Vydáno: 20. 08. 2024
Školské rady přispívají k rozvoji škol. Zároveň brání zájmy všech zapojených aktérů.
Vydáno: 29. 07. 2024
Jak témata environmentální a udržitelné výchovy zavést do výuky a jak je podpořit? Dnešní generace žáků a studentů vnímá téma udržitelnosti a ochrany životního prostředí mimořádně silně. Ve spolupráci se vzdělávacím centrem TEREZA jsme pro vás proto připravili jedinečnou tematickou přílohu.
Vydáno: 14. 06. 2024
  • Článek
Co byste ve svém životě udělali jinak? SILVIE PÝCHOVÁ V tomto mám celkem jasno, lépe bych využila čas, když jsem studovala na vysoké škole, protože tehdy jsem v podstatě...
Vydáno: 11. 06. 2024
  • Článek
4. října 2024 obsadí konferenční prostory na Novotného lávce opět konference Škola jako místo setkávání. Po společné dopolední části se stejně jako loni program rozdělí do paralelně probíhajících sekcí, z nichž jedna se bude věnovat školnímu a kariérovému poradenství. Odbornou garantkou této sekce je i tentokrát psycholožka Lenka Krejčová, ředitelka DYS-centra® Praha, z. ú., a spoluzakladatelka a členka vedení Základní školy Poznávání, která je také partnerem konference.
Vydáno: 11. 06. 2024
Pestrá paleta odborných témat, nevšední formát konference, velkolepé setkání, mimořádní garanti odborných sekcí, skvělí přednášející, výborný organizátor. Taková je stručná charakteristika akce, kterou pro vás my, redakce Řízení školy, připravujeme společně s našimi partnery na 4. října 2024 v konferenčních prostorách Novotného lávka v Praze. (Ano, jsou to ty sály s úžasným výhledem na Karlův most i Pražský hrad.) 
Vydáno: 30. 05. 2024
  • Článek
Psychická nepohoda žáků a studentů je téma, kterému se aktuálně věnuje řada odborníků v praxi i výzkumu. Mnoho výzkumů dokládá, jakým způsobem se zhoršuje duševní zdraví adolescentů. Anna a Veronika se rozhodly, že s tím zkusí něco udělat. Založily Endlessly. Jak tato organizace zapadá to systému podpory o adolescenty? Jaké služby nabízí a co má navíc? Všemi těmito a dalšími otázkami nás v rozhovoru provede umělá inteligence, která dotazy pro zakladatelky Endlessly, s. r. o., navrhla.
Vydáno: 23. 04. 2024
  • Článek
Všechno, co ve škole děláme, děláme kvůli nim. Všechno, čím se v tomto časopise zabýváme, se jich týká. Všechno, co mezi sebou řešíme, má na ně dopad. Co si ale o tom všem myslí oni, na to jich neptáme. Tuto kapitolu proto otevíráme a věnujeme pro příspěvky našich žáků. Je na nás, ředitelích a učitelích, zda se jejich názory necháme inspirovat.
Vydáno: 19. 03. 2024
  • Článek
Vzdělávání má v českých zemích dlouholetou tradici. Díky dnešní provázanosti, kdy na základní umělecké školy navazují konzervatoře, střední školy uměleckého směru a vysoké umělecké školy, může Česká republika podchycovat většinu umělecky nadaných jedinců v populaci. Přesto, že umělecká tvorba je jedním z nejznámějších produktů naší země a většina našich světově uznávaných umělců získala své základy právě díky provázanosti těchto škol, žádný ucelený a na sebe navazující systém uměleckého vzdělávání doposud nastaven není. Proto jsme v době revizí RVP ve všech typech škol, ve spolupráci s Asociací konzervatoří, otevřeli v tomto časopise prostor i pro české konzervatoře. Můžete se tak seznámit s jednotlivými konzervatořemi, s jejich ředitelskými a pedagogickými osobnostmi. Možná se tak zahájí opravdový a dialog o potřebném systémovém nastavení. Vznik konzervatoře v Ostravě se datuje již rokem 1953, kdy byla založena Vyšší hudebně pedagogická škola, která byla po šesti letech přejmenována na konzervatoř. V roce 1996 přijala jméno skladatele Leoše Janáčka a přestěhovala se do moderního areálu budovy na ulici Českobratrské v Moravské Ostravě. V roce 2023 oslavila škola 70. výročí svého založení. Nejen na podobu tak významného výročí jsme se zeptali ředitelky, paní Mgr. Soni Javůrkové.
Vydáno: 19. 03. 2024
  • Článek
Od 5. března až do konce června bude v prvním českém mrakodrapu na Žižkově probíhat akce 90 let (ne)svobody s Domem RADOST, na kterou mohou zavítat učitelé i se svými studenty a populární formou se dozvědět o části naší novodobé historie daleko více než z učebnic.
Vydáno: 21. 02. 2024
  • Článek
Šéfkuchař pražské restaurace a vinice Salabka Petr Kunc sbíral své gastronomické zkušenosti po celém světě. U nás je průkopníkem zážitkové gastronomie a jde si za svým michelinským snem. Jaký je jeho recept na úspěšnou restauraci a co mu dala účast v televizní soutěži? Nejen o tom jsme si povídali v našem rozhovoru.
Vydáno: 20. 02. 2024