Rodiče jsou partneři školy

Vydáno: 3 minuty čtení

Letní speciál vás přesvědčí, že spolupráce mezi školami a rodiči je přitom předpokladem pro úspěšné vzdělávání dětí. Že to už dávno víte? Výborně! Máme pro vás pár dalších tipů!

Letní speciál Řízení školy - Spolupráce rodiny a školy 

Řízení škol online

  • Rodiče a vzdělávání
  • Rodiče ve škole
  • Co ještě dodat?

Rodina a škola: Klíč k úspěchu žáků

Jak mohou školské rady přispět k posílení vztahu mezi školou a rodinou?

Každý vztah má své kořeny – a ty mezi školou a rodinou začínají růst už v mateřské škole. Ředitelé ZŠ, SŠ a VOŠ znají také možnost přímé participace rodičů prostřednictvím školské rady. školské rady mohou fungovat jako
mosty spojující žáky, učitele i rodiče, aby společně utvářeli školní svět. Měly by být prostorem, kde demokracie není jen slovem z učebnice, ale stává se živou součástí každodenního dění.

==>> Chci si přečíst článek Lídy Třeštíkové

Rodiče partneři nebo soupeři škol?

Jaké jsou hlavní překážky, které učitelé vnímají při spolupráci se zákonnými zástupci? Lze je překonat vlastní iniciativou učitelů či škol?

Poměrně vysoké procento učitelů uvádí mezi hlavními překážkami, které je omezují při výkonu profese, přístup zákonných zástupců ke škole a vzdělávání jejich dětí. Na druhou stranu pouze necelých 8 % učitelů uvádí, že by uvítalo podporu v oblasti prohloubení dovedností ke spolupráci se zákonnými zástupci dětí. Zdá se tedy, že školy stále vidí „problém“ spíše na straně rodičů/zákonných zástupců. To je pro další posun velké riziko - nemůžeme měnit druhé, musíme začít u sebe.

==>> Chci si přečíst článek Dany Pražákové

Rodičovské kavárny

Jaké jsou výhody setkání s rodiči? Co přináší rodičovské kavárny do škol?

Rodičovské kavárny přináší do školního prostředí neformální atmosféru a posilují důvěru mezi pedagogy a rodiči. Nabízejí příležitost pro pravidelnou komunikaci a sdílení školních zážitků. Ve škole Poznávání se kavárny konají v měsíčním rytmu a rozlišují se na třídní a celoškolní, čímž umožňují hlubší zapojení rodičů do školního života jejich dětí.

==>> Chci si přečíst článek Lucie Jindrové

Školní řád, který nevyděsí

Jaký je klíč k efektivnímu nastavení školního řádu? Co ovlivní vzdělávací prostředí ve školách?

Čím více pravidel existuje, tím složitější je jejich dodržování a vynucování. Přemíra předpisů může vést k tomu, že se učitelé i vedení školy více zaměřují na administrativu než na samotnou podstatu školy - vzdělávání. Klíčem k efektivnímu nastavení pravidel je jejich srozumitelnost, účelnost a přiměřenost. Důležité je, aby předpisy nebyly jen formálními dokumenty, ale aby se s nimi žáci i učitelé skutečně ztotožnili. Pokud je školní řád napsán jazykem, který je přístupný žákům je to nejen praktické řešení, ale i projev ohledu k těm, kterých se nejvíce týká. Ukazuje, že škola bere žáky vážně, že jim důvěřuje a že považuje jejich schopnost pochopit a přijmout pravidla za samozřejmou. 

==>> Chci si přečíst článek Jana Vody

Celý letní speciál Řízení školy 2025 si můžete přečíst v jeho e-podobě či si ho můžete stáhnout jako PDF.

Zdroj: Redakce řízení školy