Aktuality
Umělá inteligence (AI) postupně proniká do všech aspektů našeho života, tedy i do oblasti vzdělávání. Stává se jeho součástí. Naši žáci a studenti ji už do svého života aktivně začlenili. Učitelé se tak ocitají před jedinečnou příležitostí, jak efektivně využít generativní AI ve výuce. Ano, umělá inteligence přináší nejen pozitivní aspekty, ale také výzvy, se kterými je třeba se smysluplně vypořádat. Vyhýbat se vlivu umělé inteligence dnes již není možné. Pojďme otevřít dialog o tom, jak ji optimálně začlenit do školního prostředí.
Novela školského zákona se vrací zpět do Poslanecké sněmovny. Senátoři vyjmuli některá opatření, která mohou mít negativní vliv na další připravované změny. Zatím není jisté, kdy bude novela opět projednávána.
Metodická příručka Středního článku podpory MŠMT nabízí jasný, stručný a přehledně strukturovaný návod. Přehledně vysvětluje rozdíl mezi výroční zprávou o činnosti školy a výroční zprávou dle informačního zákona.
Debata z 11. června 2025 s lídry a lídryněmi politických stran
Pro mnohé ze škol se sociální sítě staly další formou marketingové propagace – jsou jakousi živou nástěnkou činnosti školy a zpětnou vazbou k některým událostem formou komentářů. Facebook a Instagram jsou dnes prostě přímou součástí propagace školy. Nepochybuji, že drtivá většina škol má k dispozici platný souhlas zákonných zástupců ke zveřejňování vizuálních záznamů na síti.
Díky rozmanitému výběru filmů a online lekcí z portálu JSNS.cz vzdělávacího programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni mají učitelé k dispozici další zajímavou i praktickou pomůcku. Přečtěte si o možnosti využití krátkých filmů, které se i s návaznou aktivitou hravě vejdou do jedné vyučovací hodiny.
Rozhovor s Tomášem Machalíkem z NPI pro EDURevue (květen 2025)
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanovilo další finanční prostředky pro mateřské školy, základní školy, střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy a základní umělecké školy zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí na rok 2025 na financování nepedagogických zaměstnanců a ostatních neinvestičních výdajů, č.j. MSMT-12238/2025-2.
Dodatek k osvědčení, který slouží k objasnění kvalifikace držitele, obsahuje od letošního roku nově také u gymnázií přehled pokročilých ICT dovedností absolventů. Tento dokument, který mohou absolventi středních škol v České republice získat zdarma, usnadňuje uplatnění na trhu práce i při studiu v zahraničí.
Jak děti provést zklamáním? A jaký vliv na přístup žáků a žákyň ke škole, k učení a stresu, který s sebou přijímací zkoušky přináší?
Česká republika dokončila vývoj komplexního rámce pro monitorování a hodnocení předškolního vzdělávání a péče. Tento rámec, zaměřující se především na mateřské školy a dětské skupiny, představuje zásadní posun v oblasti zajištění dostupnosti a kvality služeb pro nejmenší děti. Dvouletý projekt realizovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Financování poskytla Evropská unie prostřednictvím Nástroje pro technickou podporu (TSI) a projekt implementoval UNICEF v partnerství s Evropskou komisí.
Poslanecká sněmovna schválila novelu školského zákona 28. května 2025. Organizace Učitel naživo aktualizovala svou publikaci: Jaké změny má přinést vládní novela školského zákona? Novela zákona jako celek má být účinná od 1. září 2025 s řadou výjimek.
Podpořte povědomí o tom, že učitel je prestižní povolání. Přihlaste se do soutěže Učitel Vysočiny. Partnerem soutěže je Global Teacher Prize CZ.
Do konce září 2025 mohou mateřské a základní školy využít poslední možnost získat evropské peníze z tzv. šablon prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský a podat žádost do příslušné výzvy. Nabízí se tak příležitost, jak se zaměřit na některá velmi důležitá témata v českém školství, která nebyla dosud v řadě škol upřednostňována. Na základě velkého množství zjištění, dat a doporučení z nejrůznějších národních i mezinárodních šetření vybralo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy společně s Českou školní inspekcí již v září 2024 několik klíčových oblastí, ve kterých potřebují školy podporu a na které mohou zároveň čerpat finanční prostředky ze šablon.
Výzva OP JAK Nové technologie a proměny vzdělávání, výzkumu a trhu práce
Tak právě pro vás je tu AI Kabinet - vzdělávací program pro učitele základních a středních škol. Během dvou dnů pomáhá pedagogům získat sebejistotu v používání umělé inteligence a zapojit ji smysluplně do výuky. Využívá nástroje jako ChatGPT, Copilot nebo AI asistenty – srozumitelně, prakticky a bez zbytečného tlaku. Je postaven na principu learning by doing.
Nakladatelství Cesta domů vydává dvě nové ilustrované knihy, které s jemností, nadhledem a vizuální hravostí otevírají prostor pro rozhovor o smrti, loučení a vzpomínkách. Publikace Pod drnem a Jízdenka do Země naděje nabízejí dětem i dospělým laskavý a srozumitelný způsob, jak se dotýkat těžkých témat beze strachu a s otevřeností.
Letošní ročník soutěže o nejinspirativnější učitele Global Teacher Prize Czech Republic, vyhrála Eliška Havránková, učitelka odborného výcviku, technologií a praktických cvičení z Akademie Světlá nad Sázavou, střední škola a vyšší odborná škola.
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (3. a 4. října 2025) se blíží. Organizace Učitel naživo dala dohromady volební priority. Prosperita naší společnosti je přímo závislá na kvalitě vzdělávání a rozvoji každého žáka a studenta. Co by mělo zaznít ve volbeních programech? Čím by se politické strany měly inspirovat a v jakých trendech a započatých projektech je důležité po volbách pokračovat?
Novela přináší celkem 50 změn, např. změnu ve financování nepedagogické práce na zřizovatele od ledna 2026, ukotvení pozic školních speciálních pedagogů a školních psychologů i možnost jejich financování ze státního rozpočtu. Novela, kterou Poslanecká sněmovna schválila ve 3. čtení přibližuje možnost systémového řešení příliš široké a rozdrobené sítě škol v ČR.