Sociálně-emoční schopnosti mladých

Vydáno: 2 minuty čtení

Co stojí za nízkou úrovní sociálně-emočních schopností českých patnáctiletých a jaké to může mít důsledky pro úspěch v jejich dalším studiu a v budoucím životě? IDEA vydala zajímavý policy brief, který upozorňuje na zásadní, ale hodně opomíjený fenomén vzdělanosti a vzdělávání. Čeští žáci v sociálně-emočních schopnostech podle posledního mezinárodního šetření PISA nedopadli vůbec dobře.

Podle posledního mezinárodního šetření PISA 2022 čeští patnáctiletí vykazují velmi podprůměrnou úroveň sociálně-emočních schopností. 

Zatímco v čtenářské, matematické a přírodovědné gramotnosti je výkon českých žáků dlouhodobě průměrný až mírně nadprůměrný, v sociálně-emočních schopnostech jako jsou např. trpělivost, vytrvalost, zvídavost, cílevědomost, ovládání emocí, odolnost vůči stresu, schopnost spolupráce, asertivita či altruismus výrazně zaostávají za většinou evropských zemí.

Špatné výsledky českých žáků studie identifikovala u schopnosti spolupráce, nejhorší potom v případě zvídavosti, vytrvalosti a emočního ovládání. Relativně nejlepších výsledků pak dosahují v odolnosti vůči stresu a asertivitě. 

Rodinné zázemí

Zjištění nové studie také ukazují na silnou souvislost mezi sociálně-ekonomickým zázemím rodiny a úrovní sociálně-emočních schopností. Konkrétně, žáci z lépe situovaných rodin vykazují významně vyšší úrovně všech ověřovaných sociálně-emočních schopností, a zejména pak ve vytrvalosti, zvídavosti a empatii. 

Sebedůvěra

Za nízkou úrovní sociálně-emočních schopností českých žáků mohou stát jak školní faktory – obsah, forma a cíle výuky – tak vlivy mimoškolní. Důležitým faktorem může být i obecně nízká míra sebedůvěry, protože šetření je založeno na hodnocení žáků sebe sama. 

Zjištění otevírají otázky, co za nízkou úrovní sociálně-emočních schopností českých žáků stojí? Je to dáno způsobem výuky ve školách? 

==>> Chci si přečíst více informací o studii 

Zdroj: Tisková zpráva ze dne 26. června 2025, IDEA Cerge EI; https://idea.cerge-ei.cz/zpravy/chytre-hlavy-nestaci-socialne-emocni-schopnosti-ceskych-zaku