Dokumenty - strana 4
- Článek
Ing. Pavla Burešová, Ph.D., je osobností české gastronomie. V minulosti pracovala jako manažerka v hotelnictví a gastronomii, v posledních letech působila také jako odborná asistentka na vysokých školách v Praze a Brně.
- Článek
Není pochyb o tom, že bychom měli dodržovat zdravý životní styl, kam kromě pohybu a různých fyzických aktivit, duševní pohody, vnitřního klidu, kvalitních vztahů, dostatku spánku a odpočinku, radostných prožitků a celkově pozitivního přístupu k životu patří rovněž zdravé stravování.
- Článek
V létě se někdy se jen tak povalujeme ve stínu stromů, jindy se touláme krajinou, nasáváme vůně, sbíráme, ochutnáváme, poznáváme. Léto je hravé, šťavnaté, voňavé - zkrátka stvořené pro dobrodružství všech smyslů.
- Článek
Pojďte se mnou tentokrát nakouknout pod pokličku školního kroužku vaření, který nám na Hanspaulce ukrajuje již třetí sezonu. Kroužek vaření byl mým snem již v době, kdy jsem působil ve vegetariánské restauraci, tahle myšlenka nabrala na intenzitě při rozhodnutí přejít na místo vedoucího školní jídelny.
- Článek
Od roku 2019 je v Ostravě realizován projekt "Fajne školní bistro", jehož cílem je celkové zkvalitnění školního stravování včetně poskytování dietního stravování.
- Článek
Uběhlo již více jak půl roku od jedné velmi důležité a zdařilé akce. Školní stravování není pro zaměstnance jen o vaření. Abychom mohli školní stravování provozovat dle platné legislativy, nutričního doporučení a všech hygienických či bezpečnostních nařízení, je třeba se neustále v této oblasti vzdělávat.
- Článek
Novela zákoníku práce, jež nabyla účinnosti 1. 6. 2025, poměrně zásadně mění tradiční úpravu týkající se běhu výpovědní doby. V tomto článku shrnu nejdůležitější změny týkající výpovědní doby.
- Článek
V minulém článku jsme se zaměřili na změnu spotřebního koše, která nejen klepe, ale už přímo otevírá dveře. Zdůrazňovali jsme potřebu zájmu o práci, uklidňování situace, poukazování na věci, které jste společně se svými lidmi zvládli. Pojďme v dnešním článku více rozebrat možnosti podpory a zaměřit se i na odměňování.
- Článek
Jednou z nejvýraznějších novinek, kterou chystaná novela spotřebního koše přinese, je zavedení nové skupiny potravin: celozrnné obiloviny. Ty byly jídelnám doporučovány i doposud, ovšem nebylo stanoveno jejich množství. Nově budou muset celozrnné obiloviny tvořit alespoň čtvrtinu spotřebovaných obilovin.
- Článek
V minulém čísle jsme se v našem časopise zabývali problematikou gamblingu (hazardního hraní) v online prostředí. Snažili jsme se popsat, jaká rizika současná situace přináší, kolik dětí a dospívajících je jimi ohroženo a jaké jsou možné dopady na duševní zdraví. V této časti bychom rádi představili možnosti prevence.
- Článek
Kolik času mohou děti trávit u obrazovek? Jak se pozná závislost? Co dělat s dítětem, které se vzteká u počítačové hry? Jak se dorozumět s puberťákem, který hovoří jazykem influencerů a youtuberů? Jsou sociální sítě nebezpečné? Co když tam moje dítě narazí na obsah, který ho negativně ovlivní? Jak se konečně doma přestat dohadovat o počítači a mobilu? Opravdu jsou dnešní mladí pořád jen na mobilu a nic jiného je nezajímá?
- Článek
Nevíte, po čem sáhnout nebo co doporučit, když váš žák, dítě či klient přečetl knihu Život rytíře a bavila ho? Nová kniha pro starší čtenáře, které už baví strašidla, středověk, pověsti z hradů, je zde. Kniha je plná úkolů týkajících se porozumění textu a trénuje i porozumění instrukcím v zadání. Čtenáři nebudou jen číst, ale budou si také hrát – hledat cestu k pokladu se strašidlem Podenohem, hledat rozdíly na zdánlivě stejných obrázcích nebo luštit křížovku. A hrát hru, při které si procvičí gramatiku.
- Článek
Ztráta milovaného člověka je pro dítě hlubokým a často nepochopitelným zásahem do jeho světa. Působí na jeho emoční prožívání, sociální vazby i celkové vnímání stability a bezpečí. Ztráta rodiče, sourozence, prarodiče nebo jiné důležité osoby významně ovlivňuje emoční, sociální i kognitivní vývoj dítěte.
- Článek
Spánek patří vedle zdravé stravy a pohybu k základním pilířům zdraví. Ovlivňuje naši fyzickou, psychickou i sociální pohodu. Nedostatek kvalitního spánku může významně zhoršit naše zdraví i každodenní fungování – a to již od dětství. Proto jsme se rozhodli publikovat sérii článků zaměřených na zdravý spánek. V tomto prvním díle se zaměříme na aktuální výzkumy týkající se spánku dětí a dospělých.
- Článek
Digitální technologie jsou samozřejmou součástí života dnešních dětí, což jim ale podle adiktoložky Kateřiny Lukavské nedává automatický náskok před generací jejich rodičů. „Když vidíme, jak rychle se malé děti naučí pustit si pohádku na YouTube, máme někdy pocit, že je to pro ně přirozené a že s technologiemi proto budou umět dobře a zdravě zacházet. To jsou ale dvě různé věci,“ říká odbornice na problematiku digitální závislosti a členka pracovní skupiny Digitální wellbeing Národního pedagogického institutu ČR a Partnerství pro vzdělávání 2030+.
- Článek
„PBIS není uceleným balíčkem, programem ani předem definovanými osnovami. Je to komplexní rámec pro systematické řešení problémů,“ říká Tim Lewis, ředitel Centra pozitivní podpory PBIS. Spolu se svými kolegy z mezinárodní platformy SMHILE1) navštívil na přelomu dubna a května Prahu. Na konferenci, u kulatého stolu a při dalších setkáních s odbornou veřejností představili poznatky a postupy v oblasti podpory duševního zdraví a bezpečného prostředí ve školách – příklady dobré praxe ze zahraničních výzkumně ověřených přístupů.
- Článek
Děti jsou vnímavé a zvídavé. Všimnou si, když někdo vypadá jinak – má jizvu, flek na kůži, neúplný nos nebo odlišný tvar obličeje. A právě v těchto chvílích mají dospělí a pedagogové jedinečnou možnost naučit je, že odlišnost není něco, čeho je třeba se bát, ale něco, co k životu přirozeně patří. Vzhled totiž není překážkou – dokud nás nezačne odsuzovat společnost.
- Článek
Školní poradenská pracoviště denně čelí citlivým tématům, hledají cestu mezi potřebami žáků, rodičů i učitelů. Pracují často pod tlakem, setkávají se se složitými vztahy, změnami i krizemi… to vše vyžaduje nejen odbornost, ale i schopnost naslouchat, klást dobré otázky a vést dialog. Koučovací přístup může být v tomto prostředí cenným nástrojem – nejen pro podporu jednotlivců, ale i pro budování zdravějšího systému školy. Následující rozhovor s Danielou Jezdinskou, která je ředitelkou Masarykovy základní školy a mateřské školy Černilov, vedoucí školního poradenského pracoviště a lektorkou AKADEMIE Libchavy, nabízí malou ochutnávku z terénu, jak může vypadat dobře fungující, spokojené ŠPP a jak k tomu přispívá koučovací přístup.
- Článek
Potřebuje dítě – diabetik vyšetření ze SPC k tomu, aby si mohlo ve škole aplikovat inzulin a jíst při hypoglykemii v případě, že má lékařskou zprávu? Může být důvodem, že to vadí ostatním rodičům?
- Článek
Může škola požadovat od rodiče, aby si zajistil od SPC vyjádření souhlasu s používáním mobilního telefonu k senzoru inzulínového pera a dokrmu pro žáka s diagnostikovaným diabetem?