Nejčastější otázky začínajících učitelek

Práce s dětmi je krásná, ale za úsměvem spokojených a šikovných dětí stojí velká dřina. Náplní práce paní učitelky není jen zajistit předškolní výchovu, ale i vzdělávání předškolních dětí. Snaží se rozvíjet celkovou osobnost dítěte – tak, aby z mateřské školy odcházely optimálně rozvinuté na základě svých možností a zájmů, a to po stránce tělesné, psychické i rozumové. Mateřská škola by měla vytvářet prostředí plné důvěry, přátelství, radosti a pohody, aby se zde cítily šťastně nejen děti, ale i jejich rodiče.

Dítě v mateřské škole poznává nové prostředí, nový režim, nové kamarády a nové dospělé osoby. Vše je pro něj nové a je poprvé od svých blízkých. Každé dítě je individuální osobnost, proto vyžaduje individuální přístup. Důležitá je i spolupráce učitelek ve třídě. Kolegyně by si měly rozumět jak po pracovní stránce, tak po té lidské a vycházet si vstříc. Tvořit společně pohodovou atmosféru a klidný chod jejich třídy.
Začínající učitelky si často pokládají tyto otázky:
JAK SI MÁM ZÍSKAT RESPEKT?
Každá učitelka chce být pro dítě autoritou. Ne však u všech dětí si dokáže získat dostatek respektu. Aby toho dosáhla, měla by dodržovat tato pravidla.
Držte se tohoto desatera:
1. Nikdy neslibujte to, co nemůžete realizovat!
Neslibujte něco ani nevyhrožujte ničím, co nemůžete splnit. Jakmile něco slíbíte, měli byste to dodržet.

2. Když je potřeba, omluvte se.
I dospělí lidé se mohou splést nebo udělat něco nesprávného. Omluvou se neponížíte. Naopak, ukážete tím dítěti, že ho respektujete, a ono bude na oplátku zase respektovat vás.
3. Veďte děti k samostatnosti, ale neopravujte je.
Ukažte dítěti, jak má činnost udělat, a nechte ho pracovat samostatně. Neustálé opravování ho demotivuje. Naopak ho pochvalte a motivujte k lepším výkonům.
4. Naslouchejte dítěti.
Naslouchejte dítěti a respektujte jeho pocity! Pokud bude mít dítě pocit vzájemného porozumění, bude samo vůči vám pozornější.

5. Buďte svá.
Chovejte se přirozeně. Chování, které není přirozené, dítě velice rychle vycítí. Dítě vás bude respektovat takovou, jaká jste.
6. Buďte upřímná.
Děti jsou v tomto ohledu velmi citlivé. Pokud rozpoznají neupřímnost, velice je to zasáhne a vy u nich okamžitě ztratíte respekt.
7. Projevujte respekt kolegyni (všem zaměstnancům).
Pokud dítě uvidí, že se paní učitelky nerespektují vzájemně, nebude samo