Personalistika - strana 27

Telefonické ověřování výše platu je jedním z problémů, s nimiž se zaměstnavatelé setkávají velmi často. Toto ověřování je poměrně častou formou ověření potvrzení, které zaměstnavatel na žádost zaměstnance vystavil pro účely nějaké formy půjčky, spotřebitelského úvěru, leasingu a jiných finančních nástrojů obdobného typu.
Vydáno: 17. 09. 2013
Nadbytečnost je jedním ze zákonem uznaných důvodů, kdy je zaměstnavatel oprávněn rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr buď jednostranně – výpovědí, nebo také dvoustranně – dohodou.
Vydáno: 19. 06. 2013
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď na základě výpovědních důvodů uvedených v § 52 zákona č. 262/006 Sb., v platném znění, jestliže se na zaměstnance nevztahuje tzv. ochranná doba (§ 53 zákona č. 262/2006 Sb., v platném znění).
Výpověď je jednostranný právní úkon. Proto není nutné, aby zaměstnanec jako adresát výpovědi s výpovědí souhlasil nebo aby se k výpovědi vyjadřoval. Výpověď daná zaměstnavatelem musí být písemná. Jestliže by výpověď daná zaměstnavatelem nebyla písemná, pak je neplatná. Vadu písemné formy výpovědi nelze dodatečně odstranit.
Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, která činí nejméně 2 měsíce. Výpovědní doba může být prodloužena (nikoli zkrácena) individuální písemnou smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem (v pracovní smlouvě nebo zvláštní smlouvě).
Dohoda o provedení práce může být uzavřena na dobu určitou i na dobu neurčitou. Zákoník práce neuvádí možné způsoby skončení DPP před uplynutím sjednané určité doby nebo způsoby skončení DPP sjednané na dobu neurčitou.
Podle § 73a odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., v platném znění, odvoláním nebo vzdáním se pracovního místa vedoucího zaměstnance pracovní poměr nekončí; zaměstnavatel je povinen tomuto zaměstnanci navrhnout změnu jeho dalšího pracovního zařazení u zaměstnavatele na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci.