Pedagogická intervence a výkaz P1c-01

Cílem článku je popsat, jak se poskytování pedagogické intervence (jako podpůrného opatření prvního stupně) projeví př.i vyplnění výkazu P1c-01 veřejnými základními a střední školami ve školním roce 2021/2022
Pedagogická intervence: pohled pedagogického pracovníka a pohled školy
Z úhlu pohledu jednotlivého pedagogického pracovníka je poskytování pedagogické intervence (dále jen „PI“) výkonem přímé pedagogické činnosti (dále jen „PPČ“), a to v rámci týdenního rozsahu PPČ dle přílohy nařízení vládyč. 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „nařízení vlády č. 75/2005 Sb.“) nebo v rámci týdenního rozsahu PPČ zvýšeného o jednu hodinu dle § 2 odst. 6 nařízení vlády č. 75/2005 Sb.
Pro základní a střední školu je podstatné, že od 1. 1. 2021 je PI vyňata ze skupiny podpůrných opatření druhého a vyššího stupně a je zařazena mezi podpůrná opatření prvního stupně.1) Z výše popsaných skutečností pro základní školu a střední školu vyplývá následující důsledek: PI není pedagogickou prací zahrnutou do rámcového učebního plánu (dále jen „RUP“) příslušného rámcového vzdělávacího programu (dále jen „RVP“), poskytuje se nad rámec RUP příslušného RVP a hodiny PPČ, ve kterých pedagogický pracovník poskytuje podpůrné opatření PI, nejsou hodinami, které se zahrnují do PHškoly.
Zdroj financování a PI vykázaná v roce 2020 a v roce 2021
Výkaz P1c-01 vyplňují školy a školská zařízení regionálního školství podle stavu k 30. 9. a odesílají jej nejpozději do15. října.
Jak se PI (jako podpůrné opatření druhého a vyššího stupně) projevila ve výkazu P1c-01 odeslaného do
15. 10. 2020
? Demonstrujme tuto situaci na příkladu učitele základní školy A
zařazeného do 12. platové třídy a 2. platového stupně,
*
jehož týdenní rozsah PPČ dle přílohy nařízení vládyč. 75/2005 Sb. činí 22 hodiny,
*
v rámci uvedených 22 hodin PPČ 19 hodin učí matematiku a 3 hodiny poskytuje PI jako podpůrné opatření druhého stupně.
Uvedený učitel základní školy A byl v oddílu IVa. výkazuP1c-01 zaznamenán takto:
Následně se v oddílech IVb. a IVc. výkazu P1c-01 zaznamenaly pouze ty údaje o učiteli základní školy A, kt