Výpověď v době rodičovské dovolené

Vydáno:
Výpověď v době rodičovské dovolené
JUDr.
Marcela
Smutná
Jsem na rodičovské dovolené (2leté), která mi skončí v říjnu 2011. Od září 2010 pracuji na zkrácený úvazek, na který mám podepsaný dodatek ke smlouvě. Nyní pro mě zaměstnavatel nemá práci. Může mi dát výpověď před vypršením čerpání rodičovské dovolené nebo musí počkat, až tato doba uplyne? Pokud bych dala výpověď já, mám nárok na finanční podporu úřadu práce?
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
 
§ 39, 44a zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
 
§ 52, 53, 67, 208 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Uvádíte, že zaměstnavatel pro vás nemá práci, předpokládám tedy, že má v úmyslu dát vám výpověď podle § 52 písm. c) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP“). Podle tohoto ustanovení může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, stal-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době. Výčet těchto dob je uveden v § 53 ZP. Podle písmene d) nesmí dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel vám může dát výpověď až po skončení rodičovské dovolené.
V této souvislosti vás upozorňuji na skutečnost, která má pro vás zásadní význam z hlediska určité finanční kompenzace za výpověď danou z organizačních důvodů. Pokud dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem podle § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. V žádném případě by pro vás nebylo výhodné, abyste sama dala výpověď. Vyčkejte tedy, až skončí čerpání rodičovské dovolené. Poté vám může zaměstnavatel dát výpověď.
Pokud čerpání rodičovské dovolené končí v průběhu měsíce října (neuvádíte přesné datum), může vám zaměstnavatel dát výpověď ještě v tomto kalendářním měsíci. Podle § 51 ZP skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, která činí nejméně 2 měsíce. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí posledním dnem příslušného kalendářního měsíce. Pokud nebyla mezi vámi a zaměstnavatelem dohodnuta delší výpovědní doba než 2 měsíce a zaměstnavatel vám dá výpověď v říjnu po skončení rodičovské dovolené, začne výpovědní doba dnem 1. 11. 2011 a skončí dnem 31. 12. 2011.
Až do tohoto dne je zaměstnavatel povinen vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy a platit mzdu. Pokud by vám práci nepřidělil, jednalo by se o překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 ZP, při níž vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Odstupné vám zaměstnavatel podle § 67 odst. 3 ZP vyplatí po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty. Podle § 44a zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, se uchazeči o zaměstnání, kterému přísluší podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání odstupné, podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného.
Tato doba se určí podle příslušného násobku průměrného měsíčního výdělku, kterým byla uchazeči o zaměstnání stanovena výše odstupného. Tímto není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celou dobu stanovenou zákonem. Pokud byste byla od 1. 1. 2012 zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání, budete mít postavení uchazeče o zaměstnání s tím, že podpora v nezaměstnanosti vám bude náležet až po uplynutí doby tří kalendářních měsíců (za předpokladu, že výše citovaná úprava bude platit v příštím roce). Podpora bude poskytována po dobu 5 měsíců, pokud vám nebude dříve zprostředkováno vhodné zaměstnání.
Vracím se k části dotazu ohledně případu, kdy byste sama dala výpověď. Znovu upozorňuji, že by to pro vás bylo nevýhodné. Podle § 39 odst. 2 písm. b) zákona o zaměstnanosti nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti uchazeč o zaměstnání, který v posledních šesti kalendářních měsících před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu opakovaně sám ukončil vhodné zaměstnání zprostředkované krajskou pobočkou Úřadu práce. V daném případě, kdy byste ukončila zaměstnání se stávajícím zaměstnavatelem, se nejedná o tento případ a podpora v nezaměstnanosti by vám náležela. Není však žádný důvod, abyste volila pro sebe tak nevýhodné skončení pracovního poměru.

Související dokumenty

Pracovní situace

Plat zaměstnankyně po návratu z rodičovské dovolené
Výpověď z pracovního poměru daná zaměstnavatelem
Výpověď daná zaměstnavatelem pedagogickému pracovníkovi, který nesplňuje předpoklad odborné kvalifikace
Způsoby skončení pracovního poměru a prací konaných mimo pracovní poměr
Rozvázání pracovního poměru výpovědí
Výpovědní důvody
Zákaz výpovědi
Písemná forma a doručení výpovědi
Výpovědní doba
Výpověď daná zaměstnancem činným na základě DPP, DPČ
Specifika skončení pracovního poměru vedoucího zaměstnance, jehož pracovní poměr vznikl jmenováním
Výpověď pro nadbytečnost
Alkohol na pracovišti
Čerpání dovolené po skončení rodičovské dovolené
Rozvázání pracovního poměru se „zastupujícím“ zaměstnancem
Odvolaný vedoucí zaměstnanec (ředitel školy, zástupce ředitele) a výpověď z důvodu fiktivní nadbytečnosti
Předávací protokol v souvislosti s ukončením výkonu činnosti ředitele školy
Porušení povinností zaměstnance
Výpověď učiteli pro závažné porušení povinností při distanční výuce
Dohoda o rozvázání pracovního poměru

Poradna

Návrat zaměstnance po rodičovské dovolené a zkrácený úvazek
Výpověď zaměstnavatelem při ztrátě zdravotní způsobilosti
Nárok na dovolenou při rodičovské a mateřské dovolené
Nárok na dovolenou při nástupu na PPM
Výdělečná činnost v době rodičovské dovolené a neplaceného volna z důvodu péče o dítě do 4 let
Výpověď bývalého ředitele školy z důvodu fiktivní nadbytečnosti
Povinnost zaměstnavatele dát výpověď zaměstnanci pro nesplnění předpokladu odborné kvalifikace
Dovolená po mateřské dovolené a proplacení svátku
Dohoda o zkrácení výpovědní lhůty při výpovědi zaměstnancem
Specializační příplatek a dohoda o provedení práce pedagožky na mateřské dovolené
Nezastižení zaměstnance při kontrole dodržování režimu dočasné pracovní neschopnosti
Výpověď zaměstnavatele pro nesplnění kvalifikačních předpokladů
Pracovní neschopnost učitelky ve výpovědní lhůtě
Ukončení pracovního poměru
Výpověď
Vzdání se pracovního místa ředitele školy
Jmenování a odstoupení ředitele školy
Výpověď
Osobní příplatek
Vzdání se funkce

Zákony

435/2004 Sb. o zaměstnanosti
262/2006 Sb. zákoník práce