Školy a cestování žáků: školní zájezdy: III. část

Vydáno: 8 minut čtení

V minulých číslech jsme představily různé právní režimy, které se aplikují při pořádání školních akcí, přičemž jsme zvláštní pozornost věnovaly zájezdu. Rozebraly jsme některé aspekty týkající se uzavírání smluv o zájezdu s cestovní kanceláří a situace, které mohou nastat ještě před odjezdem na školní akci. V tomto čísle se zaměříme na situace, kdy se školní zájezd nemůže uskutečnit kvůli mimořádným a nepředvídatelným okolnostem.

Školy a cestování žáků: školní zájezdy: III. část
JUDr.
Klára
Dvořáková
advokátka, partnerka advokátní kanceláře Holubová advokáti, s. r. o.
Mgr.
Alice
Frýbová
advokátka společnosti Holubová advokáti, s. r. o.
1. Kdy mohou škola a žák odstoupit od smlouvy o zájezdu a za jakých podmínek?
Škola nebo/a žák, podle toho, kdo je zákazníkem1) (dále jen „zákazník“), mohou odstoupit od smlouvy o zájezdu vždy a z jakéhokoliv důvodu nebo bez důvodu. Odstoupením od smlouvy se smlouva ruší od počátku. Jakým způsobem má zákazník odstoupit od smlouvy, zákon nestanoví. Cestovní kancelář ovšem nemůže zákazníka ve volbě způsobu odstoupení omezovat. Cestovní kancelář např. nesmí ve svých všeobecných obchodních podmínkách stanovit, že zákazník může odstoupit pouze zasláním doporučeného dopisu s dodejkou s úředně ověřeným podpisem. Zpravidla tak postačí doručení e-mailové nebo písemné zprávy o odstoupení cestovní kanceláři. Nespornou výhodou dopisu s dodejkou však stále zůstává, že dodejka slouží jako důkaz o doručení.
Až na výjimky bude zákazník, který odstoupil od smlouvy, povinen zaplatit cestovní kanceláři tzv. odstupné, běžně nazývané storno poplatky. Výši odstupného obvykle stanoví cestovní kancelář ve svých všeobecných obchodních podmínkách nebo přímo ve smlouvě o zájezdu. Výše odstupného se zpravidla odvíjí od doby, kdy bylo odstoupení od smlouvy cestovní kanceláři oznámeno.
Existují jen dvě situace, kdy zákazník není povinen platit v souvislosti s odstoupením od smlouvy o zájezdu storno: za prvé tehdy, když cestovní kancelář zásadně porušila své povinnosti, a za druhé pro mimořádné a nepředvídatelné okolnosti. Dále se budeme v článku věnovat pouze odstoupení pro mimořádné a nepředvídatelné okolnosti.
2. Co jsou mimořádné a nepředvídatelné okolnosti?
Aby mohl zákazník skutečně odstoupit od smlouvy o zájezdu bez povinnosti platit storno, musejí být současně splněny dvě podmínky: 1) před zahájením zájezdu nastaly v místě určení cesty nebo pobytu nebo jeho bezprostředního okolí nevyhnutelné a mimořádné okolnosti a 2) tyto okolnosti mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení.
Zemětřesení, hurikán, teroristický útok, epidemie, výbuch sopky nebo politický převrat – tyto a obdobné nečekané události jsou považovány za mimořádné a nepředvídatelné okolnosti. Jedná se tedy o skutečnosti, které nemohla ovlivnit ani škola, ani žák, ani cestovní kancelář a které nastaly v destinaci. Samostatný vznik mimořádné okolnosti však nestačí pro možnost odstoupení bez storna, tato okolnost musí mít významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení a musí vzniknout před odjezdem na zájezd.
V praxi je sice relativně jednoduché určit, zda mimořádná a nepředvídatelná okolnost nastala, nicméně posouzení, zda má tato mimořádná a nepředvídatelná okolnost významný dopad na poskytování zájezdu, už je naopak obtížné. Je výbuch sopky dostatečným důvodem, když je na opačné straně ostrova? Ovlivní poskytování zájezdu? A co skutečnost, že se v destinaci potvrdil virus zika?
Ministerstvo pro místní rozvoj, které je garantem legislativy v oblasti cestovního ruchu, si při přípravě právní úpravy zájezdu uvědomovalo obtížnost posouzení, zda má mimořádná a nepředvídatelná okolnost vliv na poskytování zájezdu. Proto do důvodové zprávy k novele občanského zákoníku uvedlo následující ilustrační příklady.
1.
Příklad varianty, kdy jsou splněny podmínky pro odstoupení od smlouvy bez nutnosti platit storno poplatky:
U leteckého zájezdu spojeného s prohlídkou muzeí dojde k teroristickému útoku v destinaci, kam letecký zájezd směřuje. To způsobí uzavření letiště a muzeí. Půjde tedy o nevyhnutelné a mimořádné okolnosti v místě určení cesty nebo pobytu, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu. Zákazník má v tom případě právo odstoupit od smlouvy a má také právo na vrácení veškerých plateb bez ponížení o storno. Zákazník ale nemá vůči cestovní kanceláři právo na náhradu jakékoli vzniklé škody.
2.
Příklad varianty, kdy podmínky pro odstoupení od smlouvy bez nutnosti platit storno poplatky nejsou splněny:
V destinaci, kam letecký zájezd směřuje, dojde k teroristickému útoku, ten však nezpůsobí uzavření letiště ani muzeí. Okolnosti sice jsou nevyhnutelné a mimořádné, jsou v místě určení cesty nebo pobytu, ale nemají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu. V této situaci zákazník může odstoupit od smlouvy, ale cestovní kancelář má právo snížit vracené finanční prostředky o storno.
 
Aktuálně neexistuje autorita, která by závazně vyhlašovala, že v určité destinaci nastaly takové mimořádné okolnosti, které splňují zmíněné podmínky. Obecné informace publikované ve formě doporučení na www.mzv.cz jsou jistým indikátorem, nicméně nemusejí vypovídat o významu okolností pro plnění jednotlivé smlouvy o zájezdu. V každém jednotlivém případě je třeba zkoumat rozsah a povahu okolností v destinaci a jejich dopad na plnění obsahu zájezdu, který si strany mezi sebou ujednaly. Jelikož se jedná o úpravu relativně novou, zavedenou v polovině roku 2018, nejsou doposud k dispozici
relevantní
soudní rozhodnutí. Přesto se domníváme, že je pro školy, příp. pro jejich žáky dobré vědět, že možnost odstoupit od smlouvy o zájezdu v případě vyšší moci bez nutnosti platit storno v některých případech mají.
3. Kdy může zrušit zájezd z důvodu vyšší moci cestovní kancelář?
Zákon stanoví, že zatímco zákazník může od smlouvy o zájezdu odstoupit vždy, cestovní kancelář pouze tehdy, byl-li zájezd zrušen nebo porušil-li zákazník svoji povinnost.2) Jednou z možností, kdy je cestovní kancelář oprávněna zrušit zájezd, tedy odstoupit od smlouvy se všemi účastníky zájezdu, je, pokud jí „v plnění závazku brání nevyhnutelné a mimořádné okolnosti a zrušení zájezdu oznámí zákazníkovi bez zbytečného odkladu ještě před zahájením zájezdu“.3) Cestovní kancelář tedy může dle svého uvážení zrušit zájezd, pokud se např. nelze do destinace dopravit z důvodu stávky leteckého dopravce. Musí ale zákazníkovi vrátit veškerá plnění, které od něj přijala. Protože je stávka vyšší mocí, nebude ale cestovní kancelář muset hradit zákazníkovi škodu. Pokud si např. zákazník sám sjednal cestovní pojištění, které v důsledku zrušení zájezdu propadlo, má tzv. smůlu. Cestovní kancelář mu vrátí pouze cenu zájezdu.
Shrnutí
Škola a žáci mají v některých případech právo odstoupit od smlouvy s cestovní kanceláří bez povinnosti platit storno poplatky. Takovým případem je situace, kdy je poskytnutí služeb zahrnutých v zájezdu významně ohroženo z důvodu mimořádné a nepředvídatelné události. Je možné, že cestovní kancelář v takové situaci sama zájezd zruší. Pokud to ale neudělá, škola nebo žáci se nemusejí bát převzít iniciativu, protože od roku 2018 je právo na jejich straně.
Poznámka redakce
V Řízení školy byly k tématu dosud publikovány tyto texty:
*
Školy a cestování žáků, I. část – Řízení školy 11/2019, s. 4–6
*
Školy a cestování žáků, II. část – Řízení školy 1/2020, s. 9–11
Texty jsou přístupné v online archivu časopisu.
V Řízení školy online (www.rizeniskoly.cz) najdete tyto související pracovní situace:
*
Organizace školních výletů – směrnice
*
Škola v přírodě – směrnice
*
Osvědčení zdravotníka zotavovací akce a školy v přírodě
*
Základní bezpečnostní pravidla pro organizaci lyžařského kurzu z pohledu HZS ČR
*
Ubytování (smlouva o přechodném nájmu)
*
Spolupráce školy s cestovní kanceláří
*
Specifika školství a pracovní cesty
1) K tomu, kdo je ve smlouvě o zájezdu zákazníkem, srov. DVOŘÁKOVÁ, K. a A. FRÝBOVÁ. Školy a cestování: I. část. Řízení školy. 2019, č. 11, s. 4–6.
2) Ustanovení § 2533 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
3) Ustanovení § 2536 odst. 1 písm. b) zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.

Související dokumenty

Pracovní situace

Voucher místo zrušeného zájezdu
Co mění lex voucher pro školní zájezdy?
Školy a cestování žáků: školní zájezdy
2022/2023: Činnosti mateřské školy v 1. pololetí školního roku
Školský zákon a jeho vyhlášky
Základní momenty novely zákona o pedagogických pracovnících a novely školského zákona
Pedagogičtí pracovníci a pracovní poměr na dobu určitou od 1. 9. 2023 (1. část)
Hospodaření s FKSP od roku 2024
Rok 2024 a důležité novely „školských“ právních předpisů
Přístupnost školního webu podle litery zákona
Metodické komentáře k zákonu Lex Ukrajina 2
Způsob poskytování poradenských služeb školským poradenským zařízením
Duben 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Květen 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Červen a červenec 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
2022/2023: Plán činnosti střední školy v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Činnost školní družiny a školního klubu v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Činnosti školní jídelny v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Plán činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Činnost základní umělecké školy v 1. pololetí školního roku

Poradna

Jmenování ředitele
Cestovní náklady v případě cesty na soutěž - odborná poradna, odpověď na dotaz
Zahraniční výjezd ředitele školy - odborná poradna, odpověď na dotaz
Cestovní náhrady při cestě na školení - odborná poradna, odpověď na dotaz
Čipy ve školní jídelně - odborná poradna, odpověď na dotaz
Volba člena školské rady
Dohoda o výkonu práce z domova
Úplata za zájmové vzdělávání
Směrnice
Pracovní náplň
Nekomunikace
Zřizovatel
Doplňková činnost
Zástup
Pracovnělékařské služby
Jmenování ředitelky
Poplatky školní družina
GDPR
Vychovatelka ŠD
Pracovní neschopnost

Články

Školy a cestování žáků: I. část
Školy a cestování žáků: koronavirus - IV. část
Školy a cestování žáků: školní zájezdy - II. část
Školy a cestování žáků. Vady školního zájezdu: V. část

Zákony

89/2012 Sb. občanský zákoník