Školy a cestování žáků: I. část

Vydáno: 10 minut čtení

Součástí školního roku je realizace různých školních a mimoškolních akcí. Jezdí se na výlet do adventní Vídně, na výměnný pobyt k partnerské škole nebo na lyžařský kurs. Jaký je však právní režim těchto školních akcí? Liší se, pokud si je škola pořádá sama, pokud je organizuje učitel nebo pokud jsou využívány služby cestovních kanceláří? Má význam, jestli se na akci jede během školního roku? Je rozdíl mezi jednodenním výletem a vícedenní akcí? Může si škola, případně cestovní kancelář podmínky nastavit podle libosti, nebo jsou tady zákonná pravidla, která nelze měnit? Tento článek je prvním v sérii článků o školách a cestování žáků. V dnešním článku předestřeme typologii školních cestovních akcí a jejich charakter. V příštím článku se budeme věnovat specificky tzv. školním zájezdům a ve třetím dílu popíšeme specifika tzv. dlouhodobých zahraničních školních pobytů.

Typů školních akcí, při kterých se cestuje, je mnoho. Většina škol podniká minimálně jednodenní exkurze, školní výlety, školy v přírodě, lyžařský výcvik, vodácký kurz, jazykové kurzy v zahraničí. Některé školy žákům umožňují jet nebo je samy vysílají na dlouhodobý zahraniční školní pobyt spojený s návštěvou školy. Tyto akce mohou mít odlišný právní režim. Záleží na délce pobytu, zajišťovaných službách nebo na tom, kdo akci organizuje. V naší advokátní praxi specializované na právní souvislosti cestování jsme se setkali minimálně se čtyřmi možnostmi:
1.
škola organizuje danou akci vlastními silami;
2.
jeden či více pedagogů organizuje danou akci ve svém volném čase, přičemž škola se od akce distancuje;
3.
tzv. školní zájezd, kdy akci organizuje škola za asistence cestovní kanceláře;
4.
akci organizuje sama cestovní kancelář s pedagogem.
Podle toho, kdo je organizátor akce, se určuje právní předpis, kterým se (školní) akce bude řídit. Může se jednat o zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), nebo o zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (občanský zákoník), nebo o kombinaci obou. Při angažování cestovní kanceláře může do hry vstoupit též zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu (zákon o cestovním ruchu).
Školský zákon upravuje povinnosti a odpovědnost školy při poskytování vzdělávání, občanský zákoník upravuje pravidla, kterými se řídí smlouva o ubytování, smlouva o přepravě, příkaz a zprostředkování nebo smlouva o zájezdu. Občanský zákoník také obsahuje obecná pravidla odpovědnosti za škodu. Zákon o cestovním ruchu stanoví, kdo je oprávněn na podnikatelském principu organizovat, nabízet a prodávat služby cestovního ruchu nebo jejich kombinace v podobě zájezdů nebo tzv. spojených cestovních služeb. V každé ze zmíněných tří situací se uplatní více než jeden právní předpis, což je obtížně uchopitelné i pro právníka.
1. Škola pořádá akci sama bez cestovní kanceláře a jiných dodavatelů
Oprávnění pořádat školní akce mimo prostor školy vyplývá z obecných ustanovení školského zákona a dále je specifikováno ve vyhlášce o základním vzdělávání1) a vyhlášce o středním vzdělávání.2)
Dle příslušné vyhlášky základní školy mohou organizovat zotavovací pobyty žáků ve zdravotně příznivém prostředí bez přerušení vzdělávání, výjezdy do zahraničí a další akce související s výchovně-vzdělávací činností školy. Střední školy dle příslušné vyhlášky mohou organizovat lyžařské výchovně výcvikové kurzy, sportovní nebo poznávací turistické kurzy a další akce související s výchovně-vzdělávací činností školy. Podmínkou pro realizaci jakýchkoli školních akcí mimo prostor školy je to, že jejich pořádání musí být v souladu se školním vzdělávacím programem.
Pořádá-li tedy škola výlet nebo exkurzi v souladu se školním vzdělávacím programem, bude se její organizace a konání řídit primárně školským zákonem a příslušnou vyhláškou. To znamená, že mezi školou a žákem není za účelem konání akce uzavřena žádná smlouva ve smyslu občanského zákoníku, nýbrž akce je poskytováním vzdělávání. Škola žákovi proto neodpovídá za vady výletu nebo exkurze a nevznikají jí povinnosti typické pro podnikatele, např. poskytnout žákovi slevu při výskytu vady. Na druhou stranu je škola povinna zajistit v průběhu výletu nebo exkurze dohled nad žáky ve smyslu § 29 školského zákona a odpovídá za škodu, která žákovi vznikla porušením dohledové povinnosti.
Aby škola výlet podnikla, musí v praxi pro žáky zajistit dopravu, ubytování nebo další služby, které jsou zákonem o cestovním ruchu označovány jako služby cestovního ruchu. V této souvislosti je třeba školy důrazně upozornit, že organizování, nabízení nebo prodej služeb cestovního ruchu soustavně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem zisku je podnikatelská činnost vyhrazená cestovním agenturám, a v případě zájezdů dokonce pouze cestovním kancelářím. Jelikož škola organizuje školní akce zpravidla pravidelně, svým jménem a na vlastní odpovědnost, je zásadní, aby akce nebyly pořádány za účelem zisku. Ostatně uvedené je v souladu s principem, že vzdělání je v ČR bezplatné. Pokud by se škola dostala do situace, že pořádá cestovní akce pro žáky za účelem dosažení zisku, dopouštěla by se neoprávněného podnikání a vztáhly by se na ni veškeré povinnosti typické pro podnikatele v cestovním ruchu. V této souvislosti je vhodné upozornit, že Ministerstvo pro místní rozvoj, které je ústředním orgánem státní správy pro dohled nad podnikáním v cestovním ruchu, v roce 2018 zřídilo speciální pracovní skupinu pro potírání černého podnikání, ve které jsou sdruženi zástupci podnikatelů, živnostenských úřadů a ministerstva. Některé z případů, které skupina projednávala, se týkaly právě aktivit škol nebo jednotlivých učitelů.
2. Akci pořádá učitel
Pořádání školních akcí znamená pro školu zvýšení nákladů. Musí uvolnit učitele, vyplatit jim cestovní náhrady, zajistit suplování. Proto se bohužel v praxi můžeme setkat i se situací, kdy učitelé pořádají pro žáky výlety ve volném čase – buď o víkendech, nebo o prázdninách – sami a škola se od těchto akcí distancuje. Extrémní situací je, když pedagog za účelem realizace výletu či exkurze čerpá dovolenou a zároveň žáci mají omluvené absence. Tento den pak využijí ke konání výletu. Tato praxe představuje dle našeho názoru obcházení zákona a z toho důvodu lze mít obavu, že pokud by během takové akce došlo k nehodě, šla by odpovědnost stejně za školou.
Nicméně některé akce lze dle našeho názoru skutečně považovat za soukromou iniciativu učitelů. Tak tomu bude, jestliže se akce koná o prázdninách nebo o víkendu, není pro žáky povinná a škola se od ní distancuje. Zákonný zástupce dítěte současně nesmí být uveden v omyl ohledně toho, o čí akci se jedná. V takovém případě se na akci nepoužije školský zákon, ale obecná ustanovení občanského zákoníku. Pořadatelem je sám učitel, nikoliv jako pedagog, ale jako soukromá osoba. Učitel je povinen vykonávat dohled nad žáky, avšak nikoliv podle školského zákona, ale podle ustanovení § 881 občanského zákoníku, které zní:
Péči o dítě a jeho ochranu, výkon jeho výchovy, popřípadě některých jejích stránek, nebo dohled nad dítětem mohou rodiče svěřit jiné osobě; dohoda rodičů s ní se nemusí dotknout trvání ani rozsahu rodičovské odpovědnosti.
Stejně jako u školy i u pedagoga platí, že akce nesmějí být organizovány soustavně, jménem pedagoga, na jeho odpovědnost a za účelem zisku, jinak by si pro jejich pořádání pedagog musel opatřit příslušnou živnost cestovní agentury nebo cestovní kanceláře. V opačném případě půjde o černé podnikání se všemi s tím spojenými důsledky.
Pořádá-li akci pouze učitel, odpovídá sám za vzniklé škody, a to bez omezení. Pojištění školy nekryje pojistné události vzniklé při těchto akcích.
3. Akci pořádá škola za asistence cestovní kanceláře (školní zájezdy)
Na českém trhu se objevuje stále více cestovních kanceláří, které se specializují na pořádání školních výletů, zájezdů nebo tzv. zahraničních školních pobytů. Jedná se o cestovní kanceláře, které cestovní akci žáků školy zařídí jakoby na klíč. Školy k využívání služeb cestovních kanceláří vede zejména to, že neřeší organizaci a starají se maximálně o výběr peněžních prostředků a předávání informací. Avšak i výběr peněz obstarají některé cestovní kanceláře samy. Pro cestovní kanceláře se naopak jedná o výhodný obchodní model, jelikož mají zajištěný plný autobus a snížené náklady na
marketing
.
Tento způsob pořádání je však nejkomplikovanější. Při jeho realizaci se uplatní všechny tři zmíněné zákony, tj. školský zákon, občanský zákoník i zákon o cestovním ruchu. O vztazích mezi žákem, resp. jeho rodiči, školou a cestovní kanceláří jsme se pro jejich složitost a současně důležitost rozhodli pojednat v samostatném článku v čísle časopisu, které bude následovat.
4. Akci pořádá pedagog za asistence cestovní kanceláře
Poslední možností kombinace, jak mohou žáci ve škole cestovat, je situace jako podle bodu 2, přičemž však pedagog využívá služeb cestovní kanceláře. Jedná se tak typicky o výlet o prázdninách pořádaný přímo pedagogem, od kterého se škola distancuje a který realizuje pedagog v době své dovolené. Může se jednat třeba o letní tábor pro děti z konkrétní školy.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o obdobu bodu 3, nemusí tomu tak být a bude záležet na konkrétním smluvním nastavení mezi pedagogem a cestovní kanceláří. Učitel může být pouhým zprostředkovatelem zájezdu pro sebe a žáky. Pak je jediným organizátorem cestovní kancelář a ta odpovídá za splnění všech povinností podle občanského zákoníku a zákona o cestovním ruchu. Školský zákon se neuplatní.
Závěr
Při pořádání akcí mimo školu by si školy měly nejprve uvědomit, zda se skutečně jedná o školní akci, tj. zda organizace této akce má oporu ve školním vzdělávacím programu. Pokud ano, je na nich, zda se organizace ujmou samy, nebo zda se spojí s profesionálem, kterým může být podle typu akce cestovní agentura nebo cestovní kancelář. V každém případě není vhodné, aby výlety, exkurze či pobyty, které mají oporu ve vzdělávacím programu, pořádali sami pedagogové ve svém volném čase, jelikož se může jednat o obcházení zákona, pro které by škola své případné odpovědnosti stejně neunikla.
1) Ustanovení § 2 vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky.
2) Ustanovení § 17 vyhlášky č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři.

Související dokumenty

Pracovní situace

Školy a cestování žáků: školní zájezdy
2022/2023: Činnosti mateřské školy v 1. pololetí školního roku
Školský zákon a jeho vyhlášky
Základní momenty novely zákona o pedagogických pracovnících a novely školského zákona
Pedagogičtí pracovníci a pracovní poměr na dobu určitou od 1. 9. 2023 (1. část)
Hospodaření s FKSP od roku 2024
Rok 2024 a důležité novely „školských“ právních předpisů
Přístupnost školního webu podle litery zákona
Metodické komentáře k zákonu Lex Ukrajina 2
Způsob poskytování poradenských služeb školským poradenským zařízením
Duben 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Květen 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Červen a červenec 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
2022/2023: Plán činnosti střední školy v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Činnost školní družiny a školního klubu v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Činnosti školní jídelny v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Plán činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Činnost základní umělecké školy v 1. pololetí školního roku
Maturita - právní předpisy, pokyny, informace, výklady, zdroje informací
Maturita - přehledy obsahu právních předpisů

Poradna

Vstupní lékařská prohlídka u pedagoga na DPP
Cestovní náklady v případě cesty na soutěž - odborná poradna, odpověď na dotaz
Zahraniční výjezd ředitele školy - odborná poradna, odpověď na dotaz
Cestovní náhrady při cestě na školení - odborná poradna, odpověď na dotaz
Čipy ve školní jídelně - odborná poradna, odpověď na dotaz
Volba člena školské rady
Dohoda o výkonu práce z domova
Úplata za zájmové vzdělávání
Směrnice
Pracovní náplň
Nekomunikace
Zřizovatel
Doplňková činnost
Zástup
Pracovnělékařské služby
Jmenování ředitelky
Poplatky školní družina
GDPR
Vychovatelka ŠD
Pracovní neschopnost

Články

Školy a cestování žáků: koronavirus - IV. část
Školy a cestování žáků: školní zájezdy - II. část
Školy a cestování žáků: školní zájezdy: III. část
Školy a cestování žáků. Vady školního zájezdu: V. část

Zákony

561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)
89/2012 Sb. občanský zákoník

Vyhlášky

13/2005 Sb. o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři
48/2005 Sb. o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky