Školy a cestování žáků: školní zájezdy - II. část

Vydáno: 9 minut čtení

V listopadovém čísle jsme představily odlišné právní režimy, pod kterými mohou probíhat školní akce. V tomto čísle se zaměříme na tzv. školní zájezd, tj. na režim, kdy škola realizuje školní akci za pomoci cestovní kanceláře. Upozorníme na podstatu zájezdu a na to, kdo jediný jej může podnikatelsky pořádat. Vysvětlíme, kdo je u smlouvy o školním zájezdu zákazníkem, a zmíníme několik problematických situací, které mohou nastat před zahájením zájezdu.

Školy a cestování žáků: školní zájezdy – II. část
JUDr.
Klára
Dvořáková
advokátka, partnerka advokátní kanceláře Holubová advokáti, s. r. o.
Mgr.
Alice
Frýbová
právnička společnosti Holubová advokáti, s. r. o
1. Co je to zájezd
Jestliže někdo pro školu zajišťuje pro účely cesty žáků školy více služeb cestovního ruchu, půjde zpravidla o zájezd. Službou cestovního ruchu se přitom rozumí: a) doprava, b) ubytování, c) nájem automobilu nebo d) jiná služba z oblasti cestovního ruchu. Typickou jinou službou cestovního ruchu je prodej vstupenek na kulturní nebo sportovní události, pořádání výletů, prohlídky s průvodcem, prodej skipasů nebo nájem sportovního vybavení.
Zájezd je definován v zákoně č. 159/1999 Sb., o cestovním ruchu, jako kombinace služeb cestovního ruchu. Dále je v zákoně stanovena podmínka, že aby se jednalo o zájezd, musí trvat více než 24 hodin nebo zahrnovat přenocování. Jednodenní výlet do adventní Vídně tedy zájezdem není, i když je zakoupen u cestovní kanceláře.
Pokud cestovní kancelář nebo kdokoliv jiný zajišťuje pro školu pouze jednu službu cestovního ruchu, např. dopravu, ubytování nebo službu průvodce, nejedná se o zájezd. Dle povahy se bude jednat o smlouvu o zajištění ubytování, smlouvu o přepravě nebo o jinou smlouvu. Každá z těchto smluv má vlastní režim, ale dá se shrnout, že zákazníci jsou při nich méně chráněni než při nákupu zájezdu.
Pro určení, zda je kombinace služeb cestovního ruchu zájezdem, není podstatný účel cesty, tj. zda jde o účel poznávací, vzdělávací, nebo rekreační. Může se to zdát úsměvné, ale učitel na týdenním lyžařském kurzu organizovaném cestovní kanceláří má vůči pořadateli zájezdu stejná práva jako při své vlastní rekreaci u moře.
Je také nerozhodné, zda je zájezd předem sestavený a škola si jej vybere v katalogu školních zájezdů cestovní kanceláře, nebo jej cestovní kancelář sestaví škole, resp. paní učitelce a její třídě na míru.
Typickými školními zájezdy, které nabízejí cestovní kanceláře, jsou několikadenní zahraniční poznávací zájezd, vícedenní zahraniční jazykový kurz nebo sportovní kurz.
2. Kdo může zájezd pořádat
Kdo soustavně, svým jménem, na svou vlastní odpovědnost a za účelem zisku nabízí a prodává zájezdy, musí mít pro tyto účely koncesovanou živnost provozování cestovní kanceláře. Pro získání živnostenského oprávnění je potřeba prokázat řadu podmínek, např. odbornou způsobilost, pojištění pro případ úpadku nebo zaplacení poplatku do garančního fondu cestovních kanceláří. Pojištění pro případ úpadku je zárukou vrácení peněžních prostředků nebo zárukou návratu zákazníků v případě úpadku cestovní kanceláře.
Skutečnost, zda se jedná o solidní cestovní kancelář, poznají školy již při uzavírání smlouvy o zájezdu. Cestovní kancelář má totiž povinnost předložit nejpozději při uzavření smlouvy škole doklad o pojištění pro případ úpadku – pojistku na příslušný rok.
Prodej jednotlivých služeb cestovního ruchu, např. jen dopravy, jen ubytování či jen průvodcovských služeb, je umožněn také cestovní agentuře. Cestovní agentura je volná živnost, k jejímuž získání není potřeba splnit žádné zvláštní požadavky. Cestovní agentura není pojištěna pro případ úpadku. Jednodenní výlety je oprávněna prodávat i cestovní agentura, proto tyto akce nejsou pojištěny pro případ úpadku.
3. Jak obvykle vypadá smlouva o zájezdu
Smlouva o zájezdu nemusí být písemná. Ve vztahu ke školním zájezdům musíme ovšem její písemnou podobu důrazně doporučit. Neexistuje žádný jediný možný vzor smlouvy o školním zájezdu. Některé cestovní kanceláře uzavírají smlouvu pouze se školou, některé zároveň se školou a jednotlivými žáky. Obě možnosti jsou dle našeho názoru možné. Smlouva může mít podobu jednostránkového formuláře a k němu připojených všeobecných obchodních podmínek, může to ale také být svébytná smlouva o mnoha stranách. Nelze vyloučit ani kombinaci obojího.
4. Kdo je zákazníkem ze smlouvy o školním zájezdu
Specifikem smlouvy o školním zájezdu je, že zákazníkem je škola, případně učitelé, i jednotliví žáci. Zmíněné kategorie zákazníků mohou mít ale odlišná práva a povinnosti. Jestliže škola za zájezd platí, je to ona, kdo má zásadní rozhodovací pravomoc a kdo kupříkladu rozhoduje o odstoupení od smlouvy nebo kdo nárokuje slevu. Jestliže za zájezd platí žáci, je naopak škola v mnoho ohledech jen komunikátorem a hlavní smluvní vztah se realizuje mezi cestovní kanceláří a žáky.
5. Smlouva o zájezdu nebo potvrzení o zájezdu
Jestliže je smlouva o školním zájezdu uzavřena přes internet, tj. neexistuje jeden dokument s originálními podpisy cestovní kanceláře a školy, je cestovní kancelář povinna vydat zákazníkovi potvrzení o uzavření smlouvy, tzv. potvrzení o zájezdu. Potvrzení o zájezdu může mít podobu PDF, které je podepsáno zástupcem cestovní kanceláře.
6. Formulář o právech cestujících
Zákon o cestovním ruchu stanoví, že cestovní kancelář je zákazníkovi, tedy škole nebo žákovi, povinna před uzavřením smlouvy o zájezdu předložit vzorové potvrzení o právech cestujících. To shrnuje nejdůležitější práva školy a žáků, jako je právo postoupit smlouvu jinému, právo na odstoupení od smlouvy, právo na náhradu škody, právo vytknout vadu a právo na pomoc v nesnázích. Dokument obsahuje také kontaktní informace pojišťovny, u které je cestovní kancelář pojištěna pro případ úpadku.
7. Odstoupení od smlouvy při nedostatečném počtu účastníků
Od uzavřené smlouvy lze odstoupit. Zákazník může od smlouvy odstoupit kdykoli, ovšem pokud je důvodem odstoupení nedostatečný zájem žáků o účast na zájezdu, je cestovní kancelář oprávněna účtovat odstupné neboli storno. Záleží na konkrétním smluvním nastavení, zda se bude storno účtovat škole, nebo žákům.
Od smlouvy může odstoupit také cestovní kancelář. Jestliže si cestovní kancelář ve smlouvě vyhradí právo odstoupit od smlouvy při nedodržení minimálního sjednaného počtu účastníků, může za těchto okolností zájezd zrušit. Je ovšem povinna zákazníkům vrátit plnou cenu zájezdu.
8. Náhradník
Občanský zákoník umožňuje postoupení smlouvy o zájezdu, tzn. možnost výměny účastníků zájezdu. Nejde to ovšem vždy. Někdy má cestovní kancelář stanoveny podmínky účasti na zájezdu, např. žák musí umět anglicky alespoň na úrovni A2, zájezd není určen pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo se jedná o zájezd pouze pro jednu školu a nemohou se ho účastnit žáci jiné školy. Pokud nový žák nesplňuje podmínky účasti na zájezdu, nemůže nahradit jiného žáka.
Navíc se v některých případech může změna účastníka i prodražit. Vezměme si následující příklad. Zájezd spočívá v týdenním jazykovém kurzu v USA a jeho součástí je letecká doprava do USA a zpět, zajištění víz, ubytování a jazyková výuka. Žák si tři týdny před odjezdem rozmyslí svou účast, ale domluví se se spolužákem, který chce jet místo něj. Proto na něj postoupí smlouvu o zájezdu a oba toto sdělí cestovní kanceláři a škole. Cestovní kancelář však už zaplatila letenku a letecká společnost neumožňuje změnu jména. To znamená, že první letenka propadá a náhradníkovi se musí koupit letenka nová. Za těchto okolností cestovní kancelář nevrací původnímu zákazníkovi cenu propadlé letenky a náklady na novou letenku nesou společně a nerozdílně původní a nový žák.
9. Změna ceny zájezdu před odjezdem
Cestovní kancelář může zvýšit sjednanou cenu zájezdu jen ze tří důvodů: (i) zvýší-li se cena za dopravu vyplývající ze zvýšení cen pohonných hmot nebo jiných zdrojů energie, (ii) zvýší-li se daně, jakákoli dodatečná obdobná peněžitá plnění nebo úplaty z cestovních služeb poskytovaných podle smlouvy třetími stranami, které se přímo nepodílejí na poskytnutí zájezdu, včetně plateb spojených s dopravou, nebo (iii) změní-li se směnný kurs české koruny použitý pro stanovení ceny zájezdu. Možnost výhrady musí být zmíněna ve smlouvě spolu s pravidly pro výpočet změny ceny. Změnu nelze provézt později než 21 dnů před zahájením zájezdu. Připouští-li cestovní kancelář zvýšení ceny, musí připouštět i její snížení.
10. Změna programu zájezdu
Cestovní kancelář si může ve smlouvě o zájezdu stanovit, že je oprávněna bez souhlasu zákazníka provádět nepodstatné změny zájezdu. Zákon však nestanoví, co jsou nepodstatné změny. Zpravidla to bude pouhá změna pořadí navštívených míst. Významná změna ubytování, dopravního prostředku nebo větší změny programu už budou naopak změnou podstatnou, kterou musí cestovní kancelář zákazníkovi oznámit a umožnit mu odstoupit od smlouvy bez povinnosti platit storno. Pro odstoupení musí být zákazníkovi stanovena lhůta.
Závěr
Sotva jsme uzavřeli smlouvu o školním zájezdu, ještě jsme ani nikam neodjeli a možná ani nepojedeme, a už nám vzniklo několik situací, na které jsme musely upozornit. Nepojednaly jsme o mimořádných a nepředvídatelných okolnostech, které mají vliv na konání zájezdu a které mohou nastat před zahájením zájezdu i v jeho průběhu. Tyto události a jejich následky budou hlavním tématem příštího čísla.

Související dokumenty

Pracovní situace

Školy a cestování žáků: školní zájezdy
2022/2023: Činnosti mateřské školy v 1. pololetí školního roku
Školský zákon a jeho vyhlášky
Základní momenty novely zákona o pedagogických pracovnících a novely školského zákona
Pedagogičtí pracovníci a pracovní poměr na dobu určitou od 1. 9. 2023 (1. část)
Hospodaření s FKSP od roku 2024
Rok 2024 a důležité novely „školských“ právních předpisů
Přístupnost školního webu podle litery zákona
Metodické komentáře k zákonu Lex Ukrajina 2
Způsob poskytování poradenských služeb školským poradenským zařízením
Duben 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Květen 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Červen a červenec 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
2022/2023: Plán činnosti střední školy v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Činnost školní družiny a školního klubu v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Činnosti školní jídelny v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Plán činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence v 1. pololetí školního roku
2022/2023: Činnost základní umělecké školy v 1. pololetí školního roku
Maturita - právní předpisy, pokyny, informace, výklady, zdroje informací
Maturita - přehledy obsahu právních předpisů

Poradna

Jmenování ředitele
Cestovní náklady v případě cesty na soutěž - odborná poradna, odpověď na dotaz
Zahraniční výjezd ředitele školy - odborná poradna, odpověď na dotaz
Cestovní náhrady při cestě na školení - odborná poradna, odpověď na dotaz
Čipy ve školní jídelně - odborná poradna, odpověď na dotaz
Volba člena školské rady
Dohoda o výkonu práce z domova
Úplata za zájmové vzdělávání
Směrnice
Pracovní náplň
Nekomunikace
Zřizovatel
Doplňková činnost
Zástup
Pracovnělékařské služby
Jmenování ředitelky
Poplatky školní družina
GDPR
Vychovatelka ŠD
Pracovní neschopnost

Články

Školy a cestování žáků: I. část
Školy a cestování žáků: koronavirus - IV. část
Školy a cestování žáků: školní zájezdy: III. část
Školy a cestování žáků. Vady školního zájezdu: V. část