• Oblíbené
  • Poznámka

Sebezaměstnání ředitele? Raději ne aneb Možné spáchání trestného činu

Vydáno:

Velmi rozšířenou praxí ředitelů příspěvkových organizací, zejména školských zařízení, bylo a někde stále je uzavření pracovní smlouvy/dohody sama se sebou, mnohdy označované jako tzv. sebezaměstnání. Uvedený nežádoucí jev však může mít i případné trestněprávní následky, na které tento článek upozorňuje.

Sebezaměstnání ředitele? Raději ne aneb Možné spáchání trestného činu
JUDr. Bc.
Jakub
Matocha
Ph.D.
státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6
Zákaz sebezaměstnání
Shora uvedený termín se užívá pro situace, ve kterých ředitel školského zařízení jako statutární orgán organizace uzavře pracovní či jinou dohodu se sebou jako zaměstnancem; v pracovní smlouvě/dohodě jsou poté vedle sebe obsaženy dva podpisy ředitele, který vystupuje v dvojjediném postavení zaměstnavatele a zaměstnance. Za typické příklady sebezaměstnání lze považovat uzavření dohody o provedení práce s pracovní náplní jako vychovatel na škole v přírodě, jako manažer projektu nebo obecně administrace či výkon specifické činnosti, která nespadá pod výkon funkce ředitele školy.
Ať již je důvod či motivace pro sebezaměstnání jakákoliv, v dnešní době je již postaveno najisto, že uvedený postup je nežádoucí, a tento je jak zákonem (§ 34b odst. 2 zákoníku práce, § 437 odst. 1 občanského zákoníku), tak zejména rozhodnutími vyšších soudů (rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 11/981), sp. zn. 21 Cdo 3053/20102), sp. zn. 21 Cdo 4540/20143), rozsudek Nejvyššího správního soudu sp. zn. 3 Ads 6/20074)) zapovězen. Důvod k restriktivnímu přístupu vychází ze zjevného permanentního střetu zájmů, který je patrný zejména u sjednání výše odměny – zatímco zaměstnavatel má logicky zájem na sjednání co nejnižší odměny, zaměstnanec má pak zájem zcela opačný. Na tento střet zájmů reaguje i úprava v § 122 odst. 2 zákoníku práce, která eliminuje možnost, aby si vedoucí zaměstnanci mohli sami stanovit plat, případně v této souvislosti zneužít svého postavení.5) Z uvedeného důvodu proto nelze ani akceptovat názor, že jsou přípustné „sebezaměstnávající“ smlouvy/dohody, u kterých primárně střet zájmů dán není, neboť tento je přítomen vždy již z podstaty věci.
Na vyřčeném závěru je nutno trvat a bude platný pro prakticky všechny možné situace, jako je uzavření smlouvy/dohody na tutéž práci nebo práci obsahově jinou či udělení odměn vyplývajících např. ze zisků z vedlejší činnosti. Naznačené okolnosti případu však mohou být velmi důležité, zejména pak stran případných soukromoprávních6) či veřejnoprávních následků.7)
Trestněprávní následek
Jedním z veřejnoprávních následků shora naznačeného jednání může být v krajním případě i trestněprávní odpovědnost ředitele školy, přičemž v úvahu přicházejí v zásadě dva trestné činy, konkrétně porušení povinnosti při správě cizího majetku podle § 220 tr. zákoníku (resp. i § 221 tr. zákoníku v jeho nedbalostní formě) a zpronevěra podle § 206 tr. zákoníku.8)
Právní kvalifikace, resp. samotná trestnost činu bude vždy záležet na individuálních okolnostech případu, spočívajících např. v tom, zda došlo k samovyplacení odměn ředitelem školy či tento se sám zaměstnal, zda uvedené jednání bylo učiněno s vědomím zřizovatele školy, zda a jak s finančními prostředky mohlo být nakládáno podle zřizovací listiny, zda sjednaná práce byla skutečně vykonávána, zda se pracovní náplň liší atd.
Vzhledem ke skutečnosti, že se v případě sebezaměstnání ředitelů škol, které nebylo dlouhou dobu jednoznačně řešeno, jednalo o tzv. šedou zónu, mohou některé případy vést až k odsouzení za trestný čin. Takové případy však budou spíše výjimečné, a to zvláště v situacích, které zjevně porušují zákon. Za takové lze proto považovat uzavření smlouvy/dohody, která svým obsahem pracovní činnosti bude korespondovat s pracovní náplní ředitele školy; tedy situace, ve kterých bude sjednána (a následně vyplácena) odměna za druhově stejnou činnost, za kterou je již ředitel odměněn z jiného pracovněprávního vztahu. V minulosti se však vyskytly i situace, kdy uzavřením pracovněprávního vztahu bylo kryto udílení si odměn. K takovému závěru dospěl Nejvyšší soud, když konstatoval, že „účelem uzavření dohod a následného vyplacení finančních prostředků nebyla potřeba zajistit těmito osobami dohodnuté práce (úklid keramické dílny, resp. údržba zeleně), ale těmito zajistit finanční prostředky jako kompenzaci jejich jiné činnosti, v tomto případě již skutečně vykonávané, a to vedení zájmových kroužků“. 9)
V naznačených – trestněprávně relevantních – případech jsou totiž pravidla k odměňování ředitele, která zamezují střetu zájmu či neoprávněnému nebo nekontrolovatelnému vyplácení finančních prostředků, účelně obcházena takovým způsobem, který dopadá do majetkové sféry oprávněných subjektů.
Závěr a doporučení
Sebezaměstnání ředitele příspěvkové organizace je vždy citlivou otázkou, kterou je nutno posuzovat s ohledem na všechny okolnosti případu, zahrnující i výklad vnitřních norem v podobě mj. zřizovací listiny. V případě, že se ředitel školy rozhodne sám sebe zaměstnat, lze doporučit důsledné prostudování příslušných norem včetně konzultace takového kroku s dalším subjektem, v daném případě MŠMT, jiným odborníkem v této oblasti či věc přímo konzultovat se zřizovatelem příspěvkové organizace, který má v oblasti odměňování ředitele hlavní slovo. Jako vhodným se pak jeví na straně zaměstnavatele i podpis další zodpovědné osoby, např. v podobě zástupce ředitele. Obecně však uzavření dohody/smlouvy ředitele se svou osobou či vyplácení si odměn nelze doporučit.
1) https://www.codexisuno.cz/5b3#!17
2) https://www.codexisuno.cz/5bs#!17
3) https://www.codexisuno.cz/5bt#!17
4) https://www.codexisuno.cz/5be#!17
5) BĚLINA, M., DRÁPAL, L. a kol. Zákoník práce. Komentář. 2. vydání. Praha: C. H. Beck, 2015, s. 692–695.
6) Například neplatnost pracovněprávního vztahu.
7) Například pokuta od inspektorátu práce za obsahově stejnou náplň práce.
8) Viz usnesení Nejvyššího soudu ze dne 25. 11. 2015, sp. zn. 3 Tdo 1164/2015.
9) Usnesení ze dne 10. 5. 2012, sp. zn. 5 Tdo 380/2012.

Sdílení dokumentu

Poznámka k dokumentu