Pracovní poměr na dobu určitou

Vydáno:
Pracovní poměr na dobu určitou
Máme se zaměstnancem sjednán pracovní poměr na dobu určitou, a to od 1. 9. 2008 do 30. 6. 2009. Vím, že zcela dle zákona s ním můžeme uzavřít další pracovní poměr na dobu určitou, a to maximálně do 31. 8. 2010. To je celkem na 2 roky. Tento zaměstnanec však má důchodový věk asi 17. 9. 2010, 62 roků a 2 měsíce. Ptám se, jak tuto situaci ošetřit. Můžeme například na žádost zaměstnance prodloužit pracovní poměr na dobu určitou do 30. 9. 2010 nebo alespoň do 16. 9. 2010? Nebo můžeme si nechat od zaměstnance napsat již například v červnu 2009 žádost o odchod do důchodu 16. 9. 2010 a pak mu teprve prodloužit pracovní poměr na dobu neurčitou do zmíněného 16. 9. 2010?
Související předpisy:
* § 39 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
* § 33-37 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění p. p.
ODPOVĚĎ:
Tady se nesmí zaměňovat titul pro uzavírání pracovního poměru na dobu určitou podle § 39 odst. 2 a podle § 39 odst. 3 písm. a) zákoníku práce. Podle § 39 odst. 2 zákoníku práce platí zásadně, že trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru a poté musí od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou do uzavření dalšího pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky pracovněprávního vztahu uplynout alespoň doba 6 měsíců. Ve vašem případě to znamená, že s dotyčným můžete teoreticky nyní uzavřít ještě jeden pracovní poměr na dobu určitou do 31. 8. 2010. Pak byste s ním mohli uzavřít buď pracovní poměr na dobu neurčitou nebo další pracovní poměr na dobu určitou až po šesti měsících, to jest nejdříve od 1. 3. 2011.
Pracovní poměr do 16. 9. 2010 uzavřít nemůžete, to by vám zaměstnanec mohl podle § 39 odst. 4 zákoníku práce namítnout, že se jedná o pracovní poměr na dobu určitou a měl by pravdu. Za situace, kdy jste první pracovní poměr na dobu určitou uzavřeli 1. 9. 2008, nemůžete již nijakým způsobem onu dobu 16 pracovních dnů v září 2010 zahrnout do pracovního poměru na dobu určitou, neboť přesahuje dva roky a platí zákonná zásada, že pracovní poměr může trvat dva roky a dost.
Z toho důvodu se domnívám, že by bylo lepší s dotyčným uzavřít hned nyní pracovní poměr na dobu neurčitou, protože kalkulovat s tím, že 16. 9. 2010 odejde do starobního důchodu, nemůžete. Dosažení důchodového věku neznamená, že si zaměstnanec musí o starobní důchod požádat, to je jeho právo, nikoliv povinnost, ba naopak řada zaměstnanců má zájem na tom, aby mohla pracovat dále a zvýšila si starobní důchod „o procenta“. Podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů totiž platí, že stanovená výše procentní výměry důchodu se zvyšuje pojištěnci, který po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a nepobíral přitom starobní ani plný invalidní důchod, za každých 90 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 1,5 % výpočtového základu. Zaměstnavatel nemá právo nějakým způsobem zaměstnance nutit k tomu, aby odešel do starobního důchodu, to by bylo diskriminační jednání a zákoník práce zakazuje zaměstnavateli diskriminovat zaměstnance z důvodu věku.
Navíc od 1. 1. 2010 budou v důchodovém pojištění platit velké změny a podle všech předpokladů (s výhradou, že právní úprava se může ještě změnit) již starobní důchodci při další výdělečné činnosti nebudou při pobírání důchodu omezováni tím, že musí mít uzavřen pracovní poměr na dobu určitou jednoho roku a budou si moci vydělat neomezeně, jako to mohou dnes například částečně invalidní důchodci.
Podle § 39 odst. 3 zákoníku práce byste mohli teoreticky uzavřít s dotyčným zaměstnancem 1. 9. 2010 další pracovní poměr na dobu určitou za předpokladu, že by se jednalo o zástup za zaměstnance z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance nebo o vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnanec vykonávat, podle § 39 odst. 4 zákoníku práce. Z vašeho dotazu však nevyplývá, že byste tuto možnost měli, proto doporučuji, abyste s dotyčným uzavřeli pracovní poměr na dobu neurčitou.

Související dokumenty

Pracovní situace

Pedagogičtí pracovníci a pracovní poměr na dobu určitou od 1. 9. 2023 (1. část)
Pracovní poměr na dobu určitou pedagogických pracovníků od 1. 9. 2023
Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Pracovní poměr na dobu určitou pedagogického pracovníka - pro malotřídní školy
Pracovní poměr na dobu určitou pedagogického pracovníka
Organizační řád příspěvkové organizace v pracovněprávních souvislostech
Novela zákona o pedagogických pracovnících
Databáze uchazečů o zaměstnání
Výkon přímé a nepřímé pedagogické činnosti - rozvržení pracovní doby
Ověřování údajů uvedených v posudku o pracovní činnosti
Alkohol na pracovišti
Překážky v práci na straně zaměstnance
Podmínky vzniku pracovního poměru, BOZP, hygienické požadavky (v zařízení školního stravování)
Pracovní úraz a nároky zaměstnance
Postup před vznikem pracovního poměru
Změna pracovního poměru
Zkušební doba
Informování o obsahu pracovního poměru
Založení pracovního poměru jmenováním – zástupce ředitele
Pracovní poměr na dobu určitou pedagogického a nepedagogického pracovníka

Poradna

Nezastižení zaměstnance při kontrole dodržování režimu dočasné pracovní neschopnosti
Uznání praxe učitelů
Smlouvy na dobu určitou u pedagogických pracovníků
Pracovní poměr na dobu určitou
Dodatek ke smlouvě
Neplacené volno nebo ukončení pracovního poměru
eBenefity
Prodloužení pracovní smlouvy v dočasné pracovní neschopnosti
Pracovní poměr na dobu určitou - 10 měsíců
Předpoklad odborné kvalifikace pro pedagogickou činnost
Jmenování a odstoupení ředitele školy
1,5 úvazek pedagog + asistent
Pracovní smlouva „Vychovatelka ŠD a ŠK“
Výpověď
Neplacené volno a ukončení pracovního poměru na dobu určitou
Prodloužení zkušební doby
Učitel a učitel odborného výcviku - jeden nebo dva pracovní poměry
Nadúvazkové hodiny ředitele školy
Bezúhonnost před uzavřením pracovního poměru
Je možný zkrácený úvazek ředitele a zástupce ředitele

Zákony

155/1995 Sb. o důchodovém pojištění
262/2006 Sb. zákoník práce