Zdanitelný příjem zaměstnance, cestovní náhrady, náhrada platu

Vydáno:
Zdanitelný příjem zaměstnance, cestovní náhrady, náhrada platu
Dvě naše zaměstnankyně se účastní studia k výkonu specializovaných činností podle § 9 vyhlášky č. 317/2005 Sb. První zaměstnankyně (učitelka I. stupně) studuje v rámci DVPP – kurz Tvorba a následná koordinace školních vzdělávacích programů. Druhá zaměstnankyně (učitelka II. stupně) byla přijata Ostravskou univerzitou a bude studovat specializační studium Prevence sociálně patologických jevů.
Naše organizace uhradila za výše uvedené zaměstnance školné nepeněžní formou (organizacemi zajišťujícími školení byly naší škole vystaveny faktury, které jsme uhradili bankovním převodem).
Potřebovali bychom vědět, zda výše uhrazeného školného (výše uhrazeného kurzu) je zdanitelným příjmem zaměstnance? Myslíme tím, jak je to z pohledu daně z příjmu, z pohledu odvodu sociálního a zdravotního pojištění.
Postupuje naše organizace správně, pokud neproplácí těmto zaměstnancům cestovní náhrady?
Přísluší daným zaměstnancům za tuto dobu náhrada platu?
Související předpisy:
* § 205, 230–232 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
* § 24, 29 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění p. p.
* § 1, 9, 13 vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání a kariérním systému pedagogických pracovníků
ODPOVĚĎ:
Řešení problematiky dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků uvedené v dotaze závisí do značné míry na skutečnosti, zda se v obou případech jedná o zvýšení nebo prohloubení kvalifikace. Je třeba vycházet z právní úpravy obsažené především v § 230–232 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP“) a v právních předpisech upravujících postavení pedagogických pracovníků. Na prvním místě je vhodné porovnat obě právní úpravy. Podle § 230 odst. 1 ZP se prohlubováním kvalifikace rozumí její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a které umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce. Za prohlubování kvalifikace se považuje též její udržení a obnovování. Zvýšením kvalifikace se podle § 231 ZP rozumí změna hodnoty kvalifikace, zvýšením kvalifikace je též její získání nebo rozšíření. Podle odstavce 2 je zvyšováním kvalifikace studium, vzdělávání, školení nebo jiná forma přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele. Ve třetím odstavci se výslovně uvádí, že tímto zákonem (to je ZP) nejsou dotčeny zvláštní právní předpisy upravující zvyšování kvalifikace s odkazem pod čarou na § 24 odst. 2 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících. Podle citovaného ustanovení se pedagogičtí pracovníci mohou účastnit dalšího vzdělávání, kterým si zvyšují kvalifikaci. Zvýšením kvalifikace se podle zvláštního předpisu rozumí též její získání nebo rozšíření. Zákon v této souvislosti odkazuje na § 142b) odst. 1 starého zákoníku práce (zákon č. 65/1965 Sb.), který platil do konce roku 2006. Úprava v něm obsažená se shoduje s úpravou v § 231 odst. 1 nového ZP. Zákon o pedagogických pracovníci stejně jako ZP rozlišuje prohlubování kvalifikace (podle § 24 odst. 1 mají pedagogičtí pracovníci po dobu výkonu své pedagogické činnosti povinnost dalšího vzdělávání, kterým si obnovují, upevňují a doplňují kvalifikaci) a zvyšování kvalifikace, jímž se rozumí také její rozšíření. Podrobnější úprava je obsažena ve vyhlášce č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků a kariérním systému (dále jen „vyhláška“). Druhy dalšího vzdělávání podle § 1 jsou – studium ke splnění kvalifikačních předpokladů, – studium ke splnění dalších kvalifikačních předpokladů, – studium k prohloubení odborné kvalifikace.
Již z tohoto ustanovení je zřejmé, že se rozlišuje prohlubování odborné kvalifikace a splnění dalších kvalifikačních předpokladů. V § 9 vyhlášky je upraveno studium k výkonu specializovaných činností, jehož absolvováním se získávají další kvalifikační předpoklady pro výkon specializovaných činností. Lze tedy vyvodit, že se jedná o rozšíření kvalifikace, a tím její zvýšení ve smyslu § 24 odst. 2 zákona o pedagogických pracovnících (a také ve smyslu § 231 ZP). V této souvislosti je nutné zmínit se o kariérním systému, kterým se podle § 29 odst. 1 zákona rozumí soubor pravidel stanovených pro zařazení pedagogických pracovníků do kariérních stupňů. Podle odstavce 2 je kariérní stupeň určen popisem činnosti, odbornou kvalifikací, popřípadě dalšími kvalifikačními předpoklady a systémem hodnocení, které musí pedagogický pracovník plnit, aby tyto činnosti mohl vykonávat. Podmínky pro zařazení pracovníka do vyššího kariérního stupně jsou uvedeny v odstavci 3, mezi nimi též plnění dalších kvalifikačních předpokladů u činností stanovených prováděcím právním předpisem ministerstvem (jde o již uvedenou vyhlášku č. 317/2005 Sb.).
Mezi další kvalifikační předpoklady podle § 24 odst. 4 patří i osvědčení o způsobilosti k výkonu specializovaných činností vydané akreditovanou vzdělávací institucí. Podrobnosti upravuje § 9 odst. 2 vyhlášky. Výkon specializovaných činností umožňuje zařadit pedagogického pracovníka do vyššího kariérního stupně (§ 13 vyhlášky). Ze všech uvedených okolností lze vyvodit, že absolvováním studia k výkonu specializovaných činností dojde k rozšíření kvalifikace učitelek, to je k jejímu zvýšení. Podle § 205 zákoníku práce je účast na školení jiná forma přípravy nebo studium, v nichž má zaměstnanec získat předpoklady stanovené právními předpisy nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon sjednané práce, které je v souladu s potřebou zaměstnavatele, zasahuje-li do pracovní doby, překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou přísluší náhrada mzdy nebo platu. Nejsou-li dohodnuta vyšší nebo další práva, přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele při zvyšování kvalifikace pracovní volno s náhradou mzdy či platu ve výši průměrného výdělku v rozsahu uvedeném v § 232 odst. 2 ZP (rozsah volna závisí na typu studia). ZP nestanoví povinnost zaměstnavatele poskytovat zaměstnanci cestovní náhrady, není však vyloučeno jejich sjednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Povinnost poskytovat cestovní náhrady má zaměstnavatel pouze v případě prohlubování kvalifikace, kdy se účast na školení či jiné formě studia považuje za výkon práce. Daňové řešení problematiky prohlubování a zvyšování kvalifikace na straně zaměstnance doznalo několika změn provedených novelizacemi zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) v letošním roce s tím, že změny platí již pro zdaňovací období 2009. Podle posledního znění § 6 odst. 9 písm. a) ZDP je od daně osvobozeno nepeněžní plnění vynaložené zaměstnavatelem na odborný rozvoj zaměstnance související s předmětem činnosti zaměstnavatele, toto osvobození se nevztahuje na příjmy plynoucí zaměstnanci v této souvislosti jako mzda, plat, odměna nebo jako náhrada za ušlý příjem, jakož i na další peněžní plnění poskytované v této souvislosti zaměstnancům. Podle § 5 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, je vyměřovacím základem zaměstnance úhrn příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním, které zakládá účast na nemocenském nebo důchodovém pojištění. Podle § 3 odst. 1 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, je vyměřovacím základem zaměstnance úhrn příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním. Právní úprava odvodu pojistného na sociální a zdravotní pojištění je tedy shodná a závisí na daňové úpravě.
Pokud zaměstnavatel uhradil za své zaměstnankyně (učitelky) školné, jedná se o nepeněžní plnění vynaložené na odborný rozvoj zaměstnanců, které je osvobozeno od daně z příjmů fyzických osob, a proto se neodvádí ani pojistné na sociální a zdravotní pojištění.

Související dokumenty

Pracovní situace

Prohlubování kvalifikace pedagogických pracovníků
Zvyšování kvalifikace pedagogických pracovníků
Odborná kvalifikace pedagogických pracovníků na 1. stupni ZŠ a v přípravných třídách
Odborná kvalifikace pedagogických pracovníků na SŠ
Odborná kvalifikace pedagogických pracovníků v ZUŠ
Odborná kvalifikace pedagogických pracovníků na VOŠ
Odborná kvalifikace pedagogických pracovníků na 2. stupni ZŠ
Odborná kvalifikace pedagogických pracovníků v jazykové škole
Odborná kvalifikace pedagogických pracovníků v MŠ
Odborná kvalifikace pedagogů volného času
Odborná kvalifikace speciálních pedagogů, psychologů, metodiků prevence a asistentů pedagoga
Odborná kvalifikace vychovatelů
Posouzení kvalifikace v případě souběhu více pedagogických pozic
Odborná kvalifikace pedagogických pracovníků - přechodná ustanovení
Odborný rozvoj začínajících pedagogických pracovníků
Kvalifikační dohoda
Výpověď daná zaměstnavatelem pedagogickému pracovníkovi, který nesplňuje předpoklad odborné kvalifikace
Účast na školení během víkendu
Informace k možnostem zaměstnávání ukrajinských občanů na pozici pedagogického pracovníka
Evidence pracovní doby ve školství

Poradna

Cestovní náhrady při pracovní cestě
Účastníci zájmového vzdělávání ve školním klubu
Kvalifikace učitelky ZŠ
Výpověď učiteli pro nedostatečnou kvalifikaci
Uznání kvalifikace na 1. stupeň pro výuku na 2. stupni základní školy
Kvalifikace rodilého mluvčího pro výuku angličtiny
Prokazování nepřítomnosti zaměstnanců na DPP a DPČ
Ředitel školy - uzavírání a vyplácení DPP
Kvalifikační povinnost pedagoga volného času
Vstupní lékařská prohlídka u pedagoga na DPP
Povinnost zaměstnavatele dát výpověď zaměstnanci pro nesplnění předpokladu odborné kvalifikace
Dovolená po mateřské dovolené a proplacení svátku
Splnění odborné kvalifikace - učitelka SŠ
Učitel na DPP bez vysokoškolského vzdělání
Lekářská prohlídka zaměstnance s dcerou
Náhradní práce v době překážky na straně zaměstnavatele
Uznání kvalifikace podle novely zákona o pedagogických pracovnících
Nezastižení zaměstnance při kontrole dodržování režimu dočasné pracovní neschopnosti
Výpověď zaměstnavatele pro nesplnění kvalifikačních předpokladů
Školní psycholožka

Zákony

563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů
262/2006 Sb. zákoník práce

Vyhlášky

317/2005 Sb. o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků