Integrovaní žáci a odměňování učitelů

Otázka:
Mám otázku týkající se mzdového ohodnocení učitelů, kteří pracují s postiženými žáky. Na naší škole je zaveden systém odměňování za jednu hodinu výuky, ve které se učitel věnuje jen tomu postiženému žáku, se počítá hodina navíc. Na naší škole je jeden žák, který se učí podle osnov zvláštní školy a je již na 2 stupni. Jak finančně ohodnotit sedm učitelů, kteří se musí pro něho zvlášť připravit, ale žák je se všemi dětmi ve třídě a nemá žádné hodiny navíc?
Odpověď:
Uvedenému zaměstnanci lze podle zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech a nařízení vlády č. 330/2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě poskytnout zvláštní příplatek, a to ve výši 100 - 1000 Kč měsíčně. Podmínkou § 9 nařízení vlády č. 330/2003 Sb. je, že zaměstnanec vykonává výchovnou, pomocnou, vzdělávací nebo diagnostickou činnost nebo sociální práce s výchovně problémovými dětmi a mládeží ve speciální nebo specializované třídě mateřské, základní nebo střední školy. Tato podmínka je dle znění dotazu splněna, protože třídu, kde je spolu s ostatními žáky vzděláván žák s postižením, který sleduje osnovy zvláštní školy, lze označit za speciální třídu.