Martin Šikýř

Organizační struktura představuje formální uspořádání zaměstnanců a ostatních zdrojů k vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného výkonu a realizaci strategických cílů školy. Základem organizační struktury jsou jednotlivá pracovní místa obsazená jedním zaměstnancem a vymezená souhrnem pracovních úkolů a souvisejících povinností, pravomocí, odpovědností, podmínek a požadavků vykonávané práce.
Vydáno: 07. 09. 2020
Volným pracovním místem se rozumí nově vytvořené pracovní místo (např. v souvislosti s plánovaným rozšířením činnosti zaměstnavatele) nebo uvolněné pracovní místo (např. v důsledku plánovaného odchodu zaměstnankyně na mateřskou dovolenou, neplánovaného skončení pracovního poměru zaměstnance apod.), které se zaměstnavatel rozhodl obsadit.
Vydáno: 07. 09. 2020
  • Článek
Znalostní pracovník je nositelem a vlastníkem specifických znalostí, které jsou pro školu důležité, a škola si je nemůže opatřit jiným způsobem, a proto znalostního pracovníka zaměstnává, využívá a rozvíjí při vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného výkonu a uskutečňování očekávaných cílů.
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Stres vyplývající z nepřiměřené pracovní náplně, nepříznivého pracovního prostředí nebo nepřátelských pracovních vztahů negativně ovlivňuje spokojenost a výkonnost pracovníků, stejně jako fungování a výsledky organizace.
Vydáno: 20. 10. 2014
  • Článek
Smyslem odměňování je ocenit skutečný výkon zaměstnanců a stimulovat je k vykonávání sjednané práce a dosahování požadovaného výkonu. Strategie odměňování musí zabezpečit spravedlivé a efektivní odměňování zaměstnanců v souladu s pracovněprávními předpisy a disponibilními prostředky.
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
Systematický odborný rozvoj zaměstnanců (pedagogických i nepedagogických pracovníků) je výchozím předpokladem účinného využití jejich schopností, znalostí a dovedností k vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného pracovního výkonu a realizaci strategických cílů školy.
Vydáno: 19. 05. 2014
  • Článek
Zástupce ředitele školy je nejbližším spolupracovníkem ředitele školy ve všech otázkách řízení školy, včetně řízení a vedení ostatních pedagogických i nepedagogických pracovníků.
Vydáno: 18. 04. 2014
  • Článek
Účelná motivace pedagogických i nepedagogických pracovníků je výchozím předpokladem účinného využití jejich schopností, znalostí a dovedností k vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného pracovního výkonu a realizaci strategických cílů školy.
Vydáno: 18. 03. 2014
  • Článek
Systematický rozvoj schopností a soustavné posilování motivace všech pedagogických i nepedagogických pracovníků je základním předpokladem jejich úspěšného řízení a vedení k vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného pracovního výkonu a realizaci strategických cílů školy.
Vydáno: 21. 02. 2014
  • Článek
Hodnotící rozhovor je nástrojem systematického řízení pracovního výkonu a hodnocení pracovníků. Umožňuje řediteli školy i ostatním vedoucím pracovníkům formálně informovat a projednat s podřízenými pedagogickými i nepedagogickými pracovníky skutečný pracovní výkon v uplynulém období s cílem rozvoje požadovaných schopností, dosažení žádoucí motivace a vytvoření příznivých podmínek k úspěšnému vykonávání sjednané práce a dosažení požadovaného pracovního výkonu v následujícím období.
Vydáno: 20. 11. 2013
  • Článek
Hodnocení pracovníků je nástrojem řízení pracovního výkonu zaměstnanců. Umožňuje řediteli školy i ostatním vedoucím pracovníkům kontrolovat, usměrňovat a podněcovat podřízené pedagogické i nepedagogické pracovníky v průběhu vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného pracovního výkonu a realizace strategických cílů školy.
Vydáno: 01. 11. 2013
  • Článek
Řízení pracovního výkonu je integrální součástí personální práce ve škole. Umožňuje řediteli školy, stejně jako ostatním vedoucím pracovníkům školy řídit a vést podřízené pedagogické i nepedagogické pracovníky školy k vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného výkonu a realizaci strategických cílů školy.
Vydáno: 20. 09. 2013
  • Článek
Přijímání a adaptace zaměstnanců jsou personální činnosti související s obsazováním volných pracovních míst a zahrnující formální i neformální procedury spojené s uzavřením pracovněprávního vztahu s vybraným uchazečem o zaměstnání a odborným zapracováním a sociálním začleněním přijatého zaměstnance v novém zaměstnání.
Vydáno: 23. 07. 2013
  • Článek
Výběrový pohovor je osobní setkání odpovědných zástupců školy (ředitele školy a ostatních vedoucích zaměstnanců a/nebo zaměstnanců školy pověřených výkonem personální práce ve škole) s vhodnými uchazeči o zaměstnání, kteří prošli procedurou předběžného výběru, obvykle na základě hodnocení životopisu, popřípadě motivačního dopisu a splňují nezbytné požadavky pro výkon práce na volném pracovním místě.
Vydáno: 24. 06. 2013
  • Článek
Účelem předběžného výběru uchazečů o zaměstnání je rozhodnout, který z potenciálních uchazečů o zaměstnání je způsobilý vykonávat požadovanou práci a může být pozván k dalším výběrovým procedurám, zejména k výběrovému pohovoru.
Vydáno: 21. 05. 2013
  • Článek
Nabídka zaměstnání je nejběžnějším prostředkem navázání komunikace s potenciálními uchazeči o zaměstnání během obsazování volných pracovních míst.
Vydáno: 19. 03. 2013
  • Článek
Volným pracovním místem se rozumí nově vytvořené pracovní místo (například v souvislosti s plánovaným rozšířením činnosti zaměstnavatele) nebo uvolněné pracovní místo (například v důsledku plánovaného odchodu zaměstnankyně na mateřskou dovolenou, neplánovaného skončení pracovního poměru zaměstnance apod.), které se zaměstnavatel rozhodl obsadit.
Vydáno: 19. 02. 2013
  • Článek
Kratší pracovní úvazek Ing. Martin Šikýř     Po vytvoření rozvrhu a v souladu s potřebami školy vzniklo několik kratších úvazků pro pracovníky. Jeden pracovník odmítá kratší úvazek přijmout,...
Vydáno: 02. 01. 2013
  • Článek
Předpokladem účelného obsazování pracovních míst a účinné realizace strategických cílů školy je systematické plánování zaměstnanců (pedagogických, nepedagogických i vedoucích pracovníků), kdy ředitel školy předpovídá současnou i perspektivní potřebu zaměstnanců, odhaduje její pokrytí z vnitřních i vnějších zdrojů zaměstnanců a řeší aktuální i potenciální nedostatek nebo nadbytek zaměstnanců.
Vydáno: 20. 11. 2012
  • Článek
Analýza pracovních míst spočívá v systematickém zpracování a využívání údajů o pracovních místech a jejich požadavcích na zaměstnance za účelem efektivního provádění jednotlivých personálních činností, zejména vytváření pracovních míst, plánování zaměstnanců, obsazování volných pracovních míst, řízení pracovního výkonu a hodnocení zaměstnanců, odměňování zaměstnanců, vzdělávání a rozvoje zaměstnanců nebo péče o zaměstnance a jejich pracovní podmínky.
Vydáno: 19. 10. 2012