Konflikt se žákem. Postup pro řešení problémů se žáky

Datum: Autor/autoři: Karin Marques Rubrika: Učitelské řemeslo

Roste nejistota, jak se po tak dlouhé izolaci mimo školu budou žáci chovat. Řada z nás se jistě obává, že puberťáci doma ještě více zvlčili a bude velmi těžké s nimi ve škole opět vycházet. Je tedy dobré si zopakovat, jak reagovat ve vyhrocené situaci, kdy nás žák/žákyně tzv. vytočí. Snad všichni známe ty emočně vypjaté chvíle, kdy na nás žáci slovně (nevybíravě, drze, možná vulgárně) zaútočí. Zde samozřejmě záleží na tom, jak moc je projev dítěte tzv. za hranou a jak moc je dotyčný pedagog zkušený a poučený. Pokud se dostaneme do situace, kdy v nás žákova reakce či útok vyvolá vztek nebo pocit bezmoci, je dobré vědět, jak postupovat. Nemusí to být jen ve třídě. Může to být vulgární hláška na ulici, na chodbě apod.