Druhá část článku1) komentuje podrobnosti týkající se osob, které mohou požádat o poradenskou službu nebo udělit souhlas s poskytnutím poradenské služby, podmínky poskytnutí pomoci při ochraně života a dalších práv podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí a poskytnutí krizové poradenské intervence.
Žádosti, souhlasy při poskytování poradenských služeb ve škole – 2. část
Mgr.
Jan
Fiala
odborník na školské právo
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová
Ph.D.
specialista na školskou legislativu; www.monikapuskinova.cz
Nezletilý žák může samostatně podat žádost o poskytování standardní poradenské služby výchovného poradce, školního metodika prevence, žádost o krizovou poradenskou intervenci, souhlas s poskytnutím psychologické a speciálně pedagogické poradenské služby.
Pokud žádost, resp. souhlas podá zákonný zástupce dítěte nebo žáka, postačuje, aby požádal, resp. udělil souhlas jeden z nich. V případě nesouladu zákonných zástupců se poradenská služba neposkytne.
Poskytnutí pomoci bez vědomí rodičů nebo jiných osob odpovědných za výchovu dítěte je nutné spojovat pouze s výjimečnými případy, a to zejména tehdy, když je pro dítě jeho domácí prostředí prostředím ohrožujícím.
Žádost o poskytování poradenské služby, udělení souhlasu s poskytnutím poradenské služby v různých souvislostech
V první části článku byly popsány,
*
případy, ve kterých je žádost podmínkou poskytnutí poradenských služeb podle vyhlášky č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška č. 72/2005 Sb.“);
*
případy, ve kterých je udělení písemného souhlasu podmínkou poskytnutí poradenských služeb podle vyhlášky č. 72/2005 Sb.