Zájmové vzdělávání - strana 2

 • Článek
Školní družina je v oficiálním žargonu "školské zařízení", které je až na ojedinělé výjimky vázáno na činnost konkrétních základních škol. Školy a družiny se vyskytují společně jako nerozlučné dvojice. Výhodou takových stálých spojení bývá to, že se členové dua dokážou vzájemně doplnit, využít toho lepšího z potenciálu obou, držet při sobě a ve výsledku zdaleka překonat laťku toho, čeho by mohl dosáhnout každý zvlášť.
 • Článek
Dnes vám opět nabídnu pár nápadů na májové kreativní tvoření s dětmi. I tento rok bych se ráda, alespoň na malou chvíli, věnovala druhé květnové neděli, kdy slavíme Den matek, ten letos vychází na 14. květen. Pojďte se dnes společně s dětmi inspirovat snadnými nápady na výrobky, které si vyrobíme. Jaké to budou a co na ně budeme potřebovat?
Vydáno: 18. 04. 2023
 • Článek
Jaro už je cítit ve vzduchu a s ním přichází i nová radost a energie. Pro děti je jaro fascinující období plné nových podnětů a teplejší počasí doslova láká ven k pozorování přírody, ale také k venkovním aktivitám. Pobyt venku si můžeme zpestřit třeba Hejblíkovic písničkou, která je pro jarní čas jako stvořená a nabízí dětem prostor pro vlastní vyjádření a možnost popustit uzdu fantazii.
Vydáno: 18. 04. 2023
 • Článek
Jednoho dne jsme se rozhodli využít nepotřebné krabice, které se hromadily ve školní jídelně. A zjistili jsme, že lze vyrobit nejen zajímavé věci, ale že jde s krabicemi hrát i různé hry. Kromě krabic z jídelny jsme přidali i kulaté krabičky od sýrů, menší krabičky od léků a také krabičky od zápalek a kancelářských papírů. Užili jsme si týden plný zábavy a naše aktivity a nápady nejsou zcela jistě u konce.
Vydáno: 18. 04. 2023
 • Článek
Zaměstnanec je v dlouhodobé pracovní neschopnosti, můžeme mu vyplatit dar z FKSP k životnímu jubileu po ukončení pracovní neschopnosti v následujícím roce?
Vydáno: 18. 04. 2023
 • Článek
Uvažuji o zavedení měsíčních plateb za družinu, nyní u nás po dohodě se zřizovatelem žáci, resp. rodiče za družinu nic neplatí. Podle čeho bych měla stanovit výši? V okolí se výše v družinách liší. Je to od 50 Kč až po 250 Kč za měsíc.
Vydáno: 18. 04. 2023
 • Článek
Informace MŠMT Zdroj: www.msmt.cz Ve Věstníku 2/2023 jsou uvedeny informace o Finančních prostředcích stanovených ministerstvem pro školy a pedagogickou práci školních družin, které jsou zřízené krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem...
 • Článek
Jsou věci, o kterých si myslíme, že jsou dobře známé, ale když se na ně lépe podíváme, budou pro nás překvapením. Jednou takovou věcí, která „pod mikroskopem“ nabídne překvapivě barevnou podívanou, může být fungování školní družiny. Řada čtenářů bude dobře znát tu svoji, ale víme vlastně, jak fungují družiny obecně, jestli se poslední dobou nějak proměňují a vyvíjejí? Jakou roli hrají v rámci školy - a co dětem skutečně přinášejí? Povídali jsme si o tom s vychovatelkami1) v rámci ohniskových skupin. Postřehy našich diskutujících bychom vám rádi předali v následujících řádcích.
 • Článek
Pomalu, ale jistě se blíží jaro, které je plné krásných barev, a vy jistě hledáte inspiraci na jarní tvoření pro děti. Mám pro vás nachystaných pár kreativních tipů. Výroba rámečku, ke kterému použijeme staré puzzle, keramická zvířátka, což bude práce se samotvrdnoucí hlínou, kterou nemusíte zahřívat ani vypalovat. Po zaschnutí je možná další dekorace a aplikace finální ochranné vrstvy. Proto si také z hlíny vyrobíme šperk. A co budeme pro dnešní hravé tvoření potřebovat?
Vydáno: 21. 02. 2023
 • Článek
„Moje“ družinové děti ode mne prý nejraději slyší větu: „Jdeme na bunkry.“ Asi bychom mohli klidně založit lesní družinu, protože děti jsou v lese spokojené za každého počasí. Často se v družinách potýkáme se složitější organizací, omezenými časovými bloky a uprostřed města také nejde vyrazit do lesa, ale každá paní vychovatelka či pan vychovatel hledá to nejlepší řešení, jak s dětmi strávit čas co nejlépe a nejsmysluplněji.
Vydáno: 21. 02. 2023
 • Článek
Legenda české dětské psychologie, profesor Zdeněk Matějček, v jedné své knize říká, že jakmile se dá dítě do pohybu, už se nezastaví. V dnešní digitální době mají ale děti mnoho lákadel, která je naopak zastavují a vedou k pasivní konzumaci obsahu na různých zařízeních. Pokud chcete děti zaručeně zabavit a rozpohybovat, mohou být Hejblíkovic písničky dobrou volbou. Naše opakovaná zkušenost to aspoň potvrzuje.
Vydáno: 21. 02. 2023
 • Článek
„Jsem na poslední hodině, kde děti už trochu znuděně polehávají na lavici. Není divu po pěti hodinách sezení. Takže když zazvoní, všichni vyskočí a hurá ven. Jenže ono se ven nepůjde a většina dětí se jen přemístí do družiny, kde na ně čeká další program.“
Vydáno: 21. 02. 2023
 • Článek
Situace v poslední době není vůbec jednoduchá. A ve školách to pociťujeme stejně jako v ostatních odvětvích. Někdy se věci zvládnou jednodušeji, jindy je potřeba provést razantní změnu. A právě o jedné takové změně ve školní družině je dnešní článek inspirovaný slovy pana doktora Mertina, která použil ve svém článku v Řízení školy 5/2022: „Když fouká vítr změn, někteří staví úkryty a jiní větrné mlýny.“ Neschovávejme se tedy před realitou, ale pojďme ji využít ve prospěch všech.
Vydáno: 21. 02. 2023
 • Článek
S dobou vedlejších a hlavních prázdnin je spojeno případné povinné snížení úplaty za zájmové vzdělávání ve školní družině zřízené státem, krajem obcí nebo svazkem obcí. Cílem článku je připomenout základní pravidla uvedeného snížení úplaty.