Zájmové vzdělávání - strana 1

Hans van Mourik Broekman je ředitelem Liverpool College. Školy, která vzdělává 1 700 žáků ve věku 4–19 let. Školy, která v roce 2019 získala od Ofsted nejlepší hodnocení ve sledovaných kritériích. Školy, kterou se v pozici ředitele po přečtení knihy The risk of Education a v době covidu rozhodl výrazně reformovat prostřednictvím školního kurikula, aby dokázali u žáků rozvíjet nejen intelekt, ale také charakter, jak praví školní motto. 19. září vystoupí Hans van Mourik Broekman jako koeynote speaker na mezinárodní konferenci FutureEdu, která se bude věnovat neformálnímu vzdělávání. A právě tomuto tématu je věnován následující rozhovor.
Vydáno: 23. 08. 2023
Papírové kapesníčky, papírové utěrky a toaletní papír máte ve školní družině stále u sebe. Můžete je využít k nepřebernému množství jednoduchých pokusů a zábavnému objevování s dětmi.
Vydáno: 22. 08. 2023
Víte, na co se rodiče obvykle ptají, když se zajímají, kam zapíšou své dítě do první třídy? Na školní družinu! Jaká je její provozní doba, zda nabízí kroužky, které akce připravuje v průběhu školního roku... To je určitě dobrá zpráva, kdyby následně nepřišly požadavky. Objevují se v průběhu školního roku a někdy je těžké jim vyhovět. Pojďme se v miniseriálu podívat, jaké vychytávky si připravit, aby školní družina fungovala a všem aktérům - i když se jim to třeba nelíbí - bylo jasné, že je to ku prospěchu všech. A jaká je dnešní vychytávka? Jak zařídit prostor pro nerušenou činnost.
Vydáno: 22. 08. 2023
Zaměstnanec ve výpovědní lhůtě šel na neschopenku, při kontrole dodržování režimu DPN ovšem nebyl dvakrát zastižen v místě hlášeného pobytu. Záznamy o kontrole byly poslány zaměstnanci do vlastních rukou, na OSSZ a lékaři. NA OSSZ mi bylo řečeno, že zaměstnanci nemusím vyplatit náhradu mzdy za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti. Jak dál postupovat, aby bylo všechno správně právně ošetřené, když mu náhradu vyplatit nechci?
Vydáno: 22. 08. 2023
Cílem článku je popsat podstatné úkoly spojené s řízením školní družiny nebo školního klubu v 1. pololetí školního roku 2023/2024. Jednotlivé situace a aktivity se vztahují na školní družiny a školní kluby zřízené státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí (dále jen „veřejné“), soukromé i církevní. Jestliže se činnost týká pouze školních družin nebo školních klubů určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena.
Vydáno: 22. 08. 2023
Nový školní rok právě odstartoval. Jako vychovatelky a vychovatelé školních družin máte skvělou příležitost děti formovat a trávit s nimi nemalé množství času aktivitami, které je mohou ovlivnit klidně na celý život. Pokud stejně jako my fandíte vzdělávání venku, rádi vám pomůžeme s realizací.
Vydáno: 22. 08. 2023
Opět se konala z mnoha společných akcí, které pořádají paní vychovatelky z Chomutova a Jirkova.
Vydáno: 22. 08. 2023
Děti školní družiny prožily zajímavý víkend plný her a soutěží motivovaných pohádkovými postavičkami, které žijí v lese. Během tří dnů navštívily území lesních skřítků, území plné kouzel, kde se dějí prapodivné věci, navštívily chaloupku čarodějnice, vymýšlely kouzla a naučily se mávat kouzelným proutkem tak, aby se před nimi na lesní cestičce objevily zlaťáky. Při toulkách krajinou děti prožily neuvěřitelná dobrodružství, pozorovaly dění kolem sebe, seznámily se s lesní přírodou. Když se vrátily z lesa, hrály hry, soutěžily a také malovaly krásné obrázky.
Vydáno: 22. 08. 2023
Letošní prázdniny se nám všem jistě vydařily a nový školní rok je tady. Hned na jeho začátku jsem si pro vás připravila několik tipů na kreativní, rozmanité tvoření. Dnes si opět budeme hrát s různými materiály, barvami, znovu budeme recyklovat, a použijeme tak věci, které bychom jinak vyhodili. Vyrobíme si podzimní strom, ale třeba i kouzelný domeček od sklenice z kávy. Co budeme na vyrábění potřebovat?
Vydáno: 22. 08. 2023
Centrum kybernetické bezpečnosti si otázku uvedenou v titulku klade již delší dobu a výsledkem úvah tímto směrem byl projekt Kyberpohádek. Na podkladu notoricky známých pohádek vzniklo v první, pilotní fázi šest upravených verzí tak, aby dětem připomínaly důležité návyky i ve světě virtuálním, kybernetickém.
Vydáno: 22. 08. 2023
Školní družina je v oficiálním žargonu "školské zařízení", které je až na ojedinělé výjimky vázáno na činnost konkrétních základních škol. Školy a družiny se vyskytují společně jako nerozlučné dvojice. Výhodou takových stálých spojení bývá to, že se členové dua dokážou vzájemně doplnit, využít toho lepšího z potenciálu obou, držet při sobě a ve výsledku zdaleka překonat laťku toho, čeho by mohl dosáhnout každý zvlášť.
Vydáno: 13. 06. 2023
Jednoho dne jsme se rozhodli využít nepotřebné krabice, které se hromadily ve školní jídelně. A zjistili jsme, že lze vyrobit nejen zajímavé věci, ale že jde s krabicemi hrát i různé hry. Kromě krabic z jídelny jsme přidali i kulaté krabičky od sýrů, menší krabičky od léků a také krabičky od zápalek a kancelářských papírů. Užili jsme si týden plný zábavy a naše aktivity a nápady nejsou zcela jistě u konce.
Vydáno: 18. 04. 2023
Jaro už je cítit ve vzduchu a s ním přichází i nová radost a energie. Pro děti je jaro fascinující období plné nových podnětů a teplejší počasí doslova láká ven k pozorování přírody, ale také k venkovním aktivitám. Pobyt venku si můžeme zpestřit třeba Hejblíkovic písničkou, která je pro jarní čas jako stvořená a nabízí dětem prostor pro vlastní vyjádření a možnost popustit uzdu fantazii.
Vydáno: 18. 04. 2023
Informace MŠMT Zdroj: www.msmt.cz Ve Věstníku 2/2023 jsou uvedeny informace o Finančních prostředcích stanovených ministerstvem pro školy a pedagogickou práci školních družin, které jsou zřízené krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem...
Vydáno: 18. 04. 2023
Zaměstnanec je v dlouhodobé pracovní neschopnosti, můžeme mu vyplatit dar z FKSP k životnímu jubileu po ukončení pracovní neschopnosti v následujícím roce?