Vědecké studie poukazují na nezastupitelný význam podpory sociálních a emočních dovedností dětí v předškolním věku. Tyto dovednosti nejen přispívají k akademickému úspěchu, ale také formují základy pro zdravé mezilidské vztahy a emocionální pohodu, což má dlouhodobý vliv na celkový životní úspěch jedince. Konkrétní nástroje a kroky pro začlenění ověřených strategií rozvoje sociálních a emočních dovedností do práce s dětmi nabízí pedagogům metodika Dobrý začátek. Metodika nejenže pomáhá rozvíjet dovednosti dětí, ale také poskytuje prostor pro osobní i profesní růst samotných pedagogů. V následujícím textu chceme čtenářům představit jeden z posledních projektů organizace Schola Empirica, během kterého jsme zkoumali zavedení inovativního Kurikula metodiky Dobrý začátek do praxe vybraných škol v Praze a Středočeském kraji.
Jak úspěšně zavést metodiku Dobrý začátek do praxe mateřské školy
Vydáno:
11 minut čtení
Jak úspěšně zavést metodiku Dobrý začátek do praxe mateřské školy
Mgr.
Kateřina
Michalová
metodicka pro MŠ a koordinátorka
Elge
Havrdová
Ph.D.
odborná
Během 10 let pilotování a šíření metodiky Dobrý začátek v ČR vznikla, i díky praktikujícím pedagogům a jejich zkušenostem z každodenní praxe, řada originálních materiálů a pomůcek. V posledních letech se metodický tým zaměřil na vytvoření příručky implementace metodiky – inovativního Kurikula Dobrý začátek –, jež by dala pedagogům ověřený a ucelený návod, jak metodiku zavést do každodenní praxe tak, aby byli schopni kvalitně a systematicky rozvíjet klíčové
kompetence
dětí. Kurikulum představuje možnost zavedení podpory sociálních a emočních dovedností tak, jak je na ně kladen důraz v Rámcovém vzdělávacím programu pro předškolní vzdělávání (RVP). Kurikulum Dobrý začátek vychází z klíčových komponent RVP a zavádí metodiku do praxe prostřednictvím šesti integrovaných bloků. Bloky mají jasnou časovou posloupnost zavedení do praxe, korespondující s průběhem školního roku, od adaptace dítěte v MŠ přes práci s emocemi až ke zvládání problémových situací, přičemž se tyto bloky dále v průběhu roku vzájemně prolínají, propopují a doplňují.