Výjimka pro uznání kvalifikace
Mohu jako ředitel ZUŠ po 31. 12. 2009 dále zaměstnávat učitele ve věku 48 let, který má více jak 10letou praxi v oboru a i když započal, nedokončil studium potřebné k uznání jeho kvalifikace?
Související předpisy:
* § 10, 32 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů
* § 67 zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským
ODPOVĚĎ:
Pomineme-li očekávanou, ale zatím stále ještě nerealizovanou novelu ustanovení § 32 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, která by měla posunout lhůtu pro povinné zahájení studia nekvalifikovaných pedagogů až do roku 2014, pak je třeba konstatovat, že obecně podle stávajícího právního stavu je podmínkou setrvání nekvalifikovaného pedagoga v pracovním poměru zahájení studia do konce roku 2009.
V případě učitele základní umělecké školy má ale ředitel školy ještě jednu možnost, která vyplývá z ustanovení § 10 odst. 2 výše uvedeného zákona. Toto ustanovení dává řediteli školy možnost rozhodnout, že v případě učitele uměleckých odborných předmětů v ZUŠ, konzervatoři a střední odborné škole upouští od splnění předpokladu odborné kvalifikace u učitelů, kteří vykonávají umělecko-pedagogickou činnost, pokud jsou nebo byli výkonnými umělci. Tímto rozhodnutím se pro pracovněprávní účely považuje takový učitel za plně kvalifikovaného a nelze již po něm (například později) požadovat splnění předpokladu odborné kvalifikace. Zákon stanoví písemnou formu tohoto rozhodnutí. Takový přístup je evidentně motivován snahou umožnit působení vynikajících umělců v uměleckých školách i v případech, kdy tito nedisponují odpovídajícím vzděláním.
Ustanovení § 67 zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon, stanoví, že výkonným umělcem je fyzická osoba, která vytvořila umělecký výkon. Uměleckým výkonem pak je podle stejného ustanovení výkon herce, zpěváka, hudebníka, tanečníka, dirigenta, sbormistra, režiséra nebo jiné osoby, která hraje, zpívá, recituje, předvádí nebo jinak provádí umělecké dílo včetně výtvorů tradiční lidové kultury. Zákon č. 121/2000 Sb., autorský zákon, pak dále stanovuje osobnostní a majetková práva výkonného umělce. Je tedy výkonným umělcem ten, na kterého lze vztáhnout výše uvedenou charakteristiku. I když takováto definice není jednoznačná, lze bez větších pochybností uvést, že je plně v kompetenci ředitele školy rozhodnout, kdo je (byl) výkonným umělcem, tedy kdo splňuje výše uvedenou definici výkonného umělce.
Při použití výše uvedeného ustanovení § 10 odst. 2 zákona o pedagogických pracovnících tedy má možnost ředitel ZUŠ nadále zaměstnávat nekvalifikovaného pedagoga i po uplynutí lhůty stanovení § 32 téhož zákona.