Stravování v mateřské školce
PaedDr.
Jan
Mikáč
Naše škola slučuje základní školu a mateřskou školku. Vypozorovali jsme, že když mají žáci školy volno (prázdniny), poklesne rapidně také docházka v mateřské školce. Poklesne natolik, že je neekonomické pro přítomné děti vařit. Proto se ptám, zda je průchodné a zda neodporuje něčemu (hlavně hygienickým předpisům), když požádáme rodiče dětí, které do školky přijdou, aby je zásobili jídlem. Abych to řekl jinak, jestli je možné, aby se dítě zúčastnilo výuky v MŠ a stravovalo se jídlem doneseným z domova?
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, v platném znění
Při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitel mateřské školy po dohodě se zákonným zástupcem dítěte způsob a rozsah stravování dítěte. Rozsah se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v mateřské škole, stravovalo vždy. Je-li dítě vzděláváno ve třídě s celodenním provozem, má právo denně odebrat oběd, jedno předcházející a jedno navazující doplňkové jídlo, včetně tekutin v rámci dodržení pitného režimu, přičemž stravování se řídí výživovými normami stanovenými v příloze k vyhlášce č. 107/2005 Sb., o školním stravování.
Dítě se tedy stravuje při pobytu v mateřské škole. Vyhláška však nestanoví, že musí jít výlučně o stravování školní (výklad MŠMT). Konzumace vlastních jídel je však chápána jen jako možnost, připouští se jen u dětí se stravovacím omezením (vyloučení některých potravin z jídelníčku apod.). Není tedy vhodné požadovat od rodičů, aby běžné stravování zajistili oni. Mateřská škola tím zvyšuje pravděpodobnost stížností na nedodržování výživových norem, pitného režimu, přenášení nákladů na rodiče atd.