Manažer, statutár, nebo pedagogický lídr? Čeští ředitelé a ředitelky škol mají jasno – smysl své role vidí v pedagogickém vedení, kterému chtějí věnovat více času. Shodují se na tom, že pedagogický leadership je klíčem pro kvalitní vedení školy. Ukazuje to nový průzkum neziskové organizace Učitel naživo, který jsme na podzim 2024 realizovali ve spolupráci s výzkumnou organizací STEM mezi 786 respondenty. Jaké formy vzdělávání a podpory si ředitelé a ředitelky přejí? A jak k jejich rozvoji přistupují zřizovatelé?
Ředitelky a ředitelé chtějí být pedagogickými lídry, ukázal nový průzkum
Timotej
Jurčo
vystudoval sociologii na University of Glasgow ve Skotsku; v organizaci Učitel
Administrativy kopa, osobního rozvoje málo
Studie ve shodě s mnoha dosavadními výzkumy ukázala, že čeští ředitelé a ředitelky nadále tráví nejvíce svého času ekonomicko-administrativními činnostmi. Každý třetí respondent uvedl, že jimi tráví až třetinu svého času. Zahlcení administrativou potvrzuje vedení všech typů škol, o něco více času tráví administrativou vedení základních škol a lídři škol, kteří jsou v roli kratší dobu (méně než 6 let). Až 72 % ředitelek a ředitelů by přitom chtělo trávit ekonomicko-administrativními činnostmi méně času. Zároveň více než polovina dotázaných uvedla, že právě tyto činnosti jim brání věnovat více času pedagogickému leadershipu.
Naopak nejméně svého času tráví ředitelé a ředitelky škol osobním rozvojem a vzděláváním. Až 2/3 vedení škol jím tráví méně než 5 % svého času. Přitom 80 % ředitelek a ředitelů uvedlo, že by osobním rozvojem chtěli trávit více času. V ideálním případě by většina ředitelek a ředitelů chtěla trávit více času čtyřmi činnostmi: kromě osobního rozvoje (80 %) také strategickým plánováním a vizí školy (71 %), motivací a podporou učitelského sboru (82 %) a sledováním dopadu výuky na žáky (75 %). To jsou činnosti, které definují pedagogický leadership škol a shoda na nich je zásadním zjištěním tohoto výzkumu. Je zároveň zprávou o tom, čím by ředitelky a ředitelé chtěli být a které činnosti považují za nejdůležitější pro kvalitní výkon vedení školy.

Ředitelé a ředitelky by ocenili sdílení a exkurze, většina zřizovatelů ZŠ jejich rozvoj nepodporuje
Jak efektivně podpořit vedení škol v pedagogickém leadershipu? Kromě snížení administrativní zátěže, které si přeje 93 % ředitelek a ředitelů, kteří s pedagogickým leadershipem zápasí, je pro 64 % těchto lídrů škol také přínosné sdílení s kolegy řediteli, ředitelkami nebo s odborníky. To potvrzuje také otázka na preferovanou formu vzdělávacího programu, kde největší procento vedení škol uvedlo právě sdílecí komunitu (vyhovuje až 95 % ředitelů a ředitelek) a návštěvy jiných škol, tedy exkurze nebo stáže (vyhovuje 87 % respondentů). Jako vyhovující uváděli respondenti také prezenční workshop a přednášky nebo mentoring / koučink. Při volbě vzdělávacího programu je přitom nejdůležitější jeho obsah (zásadní pro 89 %) a kvalita lektorů (zásadní pro 84 %). Naopak možnost získat certifikát je pro ředitelé nejméně důležitá, když se rozhodují, jak se vzdělávat.
Klíčovými aktéry vzdělávací politiky, kteří mohou ředitele efektivně podpořit a vést, jsou zřizovatelé škol. Ti mají možnosti ovlivnit kvalitu pedagogického leadershipu. Proto výzkum zjišťoval také postoj zřizovatelů ke vzdělávání ředitelů v oblasti pedagogického leadershipu. Zde se ukázal velký rozdíl mezi základními a středními školami. Až 43 % vedení základních škol uvedlo, že se zřizovatel o jejich vzdělávání nezajímá. U středních škol je to 17 %, což svědčí o rozdílných přístupech k podpoře a vedení ředitelů škol u velkých a malých zřizovatelů.

Více než polovina lídrů středních škol (56 %) naopak uvedla, že zřizovatel vzdělávání podporuje (u základních škol to uvedlo 41 % ředitelek a ředitelů). U středních škol je také mnohem častější, že zřizovatel vzdělávání vyžaduje a kontroluje (14 % u SŠ oproti 2 % u ZŠ). Jak již zjistily jiné výzkumy, 90 % zřizovatelů základních škol má na starosti jen jednu školu1). Tito zřizovatelé často nemají odborné kapacity ani
kompetence
vedení škol systematicky podporovat a vést, což se projevuje i na jejich postoji k podpoře vzdělávání ředitelů a ředitelek jimi zřizovaných škol.O výzkumu
Výzkum realizovala organizace Učitel naživo, sběr dat vykonala výzkumná organizace STEM od 3. do 21. 10. 2024. Dotázaných bylo 786 ředitelek a ředitelů napříč ČR s reprezentativitou podle kraje, typu zřizovatele a velikosti (kapacity) školy. Plné znění můžete najít na webu ucitelnazivo.cz/materialy.
1) https://www.paqresearch.cz/post/tisice-zrizovatelu-skol/