Konference ve sněmovně

Vydáno: 12 minut čtení

V pátek 14. 4. 2023 se konala v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky konference k tématu uměleckého vzdělávání pod osobní záštitou pana poslance Marka Výborného, s názvem „Umělecké vzdělávání – rodinné stříbro české vzdělávací soustavy v kontextu výzev 21. století“. Na konferenci vystoupil kromě jiných také Tomáš Kolafa, prezident AZUŠ ČR a ředitel ZUŠ Liberec. To nejdůležitější z jeho příspěvku si můžete přečíst níže. Na Tomáše Kolafu navázala Ivona Křivánková, výkonná ředitelka AZUŠ ČR a ředitelka ZUŠ Kroměříž. Na konferenci vystoupil také Mgr. Jan Mareš, MBA, vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT ČR.

Konference ve sněmovně
Řízení školy
Základní umělecké školství bylo jednou z klíčových tematických oblastí.
„Umělecké vzdělávání není jen otázkou rozvoje talentu, ale jeho podstatou je celková kultivace, rozvoj sebepřijetí, sebevyjádření, sociálních vztahů, fantazie, vlastní kreativity osobnosti a též je významným nástrojem psychohygieny i primární prevence,“
řekla Irena Pohl Houkalová, která celou konferenci připravovala. Bylo nám velkou ctí mít možnost společně s kolegy prezentovat festival ZUŠ Open, představit průřezová témata, reakce ZUŠ na současné výzvy a principy funkční spolupráce v široké základně ZUŠ napříč celou ČR a též představit Stipendijní Akademii MenART. S velkým zájmem jsme též věnovali pozornost problematice kolegů z konzervatoří, vysokých škol i ZŠ, včetně současně medializovaného tématu revizí RVP. Přátelská atmosféra setkání i její komorní rozměr přispěly k velmi otevřenému jednání důležitých partnerů jak ze strany ministerstev, tak i ostatních typů uměleckých škol. Pevně doufáme, že se mnohé vyjasněné otázky a vyřčená stanoviska promítnou i do dalších jednání, která budou následovat. Konferenci orámovala krásná vystoupení žákyň ZUŠ Kroměříž, ZUŠ Jana Hanuše z Prahy 6 a Konzervatoře a střední školy Jana Deyla.