Novela vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných (2. část)

Cílem článku je popsat změny vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, účinné od 1. 1. 2020, a to se zaměřením na doporučení školského poradenského zařízení, pomůcky dle přílohy č. 1 a zvláštní ustanovení o vzdělávání žáků uvedených v § 16 odst. 9 školského zákona (zařazování žáků do školy, třídy, oddělení nebo studijní skupiny zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona; převedení žáka do vzdělávacího programu základní školy speciální; přezkoumání podmínek; víceoborové třídy; počet žáků ve skupině odborného výcviku a ostatních součástech praktického vyučování).

Novela vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných (2. část)
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová
Ph.D.
právnička, specialistka na školskou legislativu, www.monikapuskinova.c
Doporučení školského poradenského zařízení
Zásadní změna § 15 vyhlášky č. 27/2016 Sb. účinná od 1. 1. 2020 souvisí se
*
spoluprací žadatelů o poskytnutí poradenské pomoci a školských poradenských zařízení a
*
stanovením doby, po kterou je nezbytné poskytování podpůrného opatření, školským poradenským zařízením.
Dle § 15 odst. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. při vydání doporučení školské poradenské zařízení vychází zejména ze závěrů vyšetření uvedených ve zprávě a případného posouzení podstatných skutečností ke stanovení podpůrných opatření jiným odborníkem. Právní úprava účinná do 31. 12. 2019, podle které výsledky vyšetření a posouzení podle věty druhé zpravidla nesmí být v den podání žádosti o poskytnutí poradenské pomoci starší než 3 měsíce, vyvolávala v praxi potíže. Neodpovídala reálným termínům, ve kterých je v praxi možné získat nové posouzení jiným odborníkem.
S účinností od 1. 1. 2020 je prodloužena doba, která uplyne od zjištění výsledků vyšetření a posouzení do doby podání žádosti o poskytnutí poradenské pomoci.
§ 15 odst. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb.
Doporučení se vyhotovuje za účelem stanovení podpůrných opatření pro vzdělávání žáka se speciálními vzdělávacími potřebami. Školské poradenské zařízení vychází při vydání doporučení zejména ze závěrů vyšetření uvedených ve zprávě a případného posouzení podstatných skutečností ke stanovení podpůrných opatření jiným odborníkem. Výsledky vyšetření a posouzení podle věty druhé zpravidla nesmí být v den podání žádosti o poskytnutí poradenské pomoci starší než
6 měsíců
[zdůrazněno autorkou].
S účinností od 1. 1. 2020 je v § 15 odst. 3 vyhlášky č. 27/2016 Sb. odlišně stanovena doba uvedená v doporučení, po kterou je poskytování podpůrného opatření nezbytné (tj. doba platnosti doporučení). Obecná maximální doba dvou let je doplněna maximální dobou, po kterou je poskytování podpůrného opatření nezbytné, spojenou s odůvodněnými případy.
Účinnost do 31. 12. 2019Účinnost od 1. 1. 2020
§ 15 odst. 3 vyhlášky č. 27/2016 Sb.
Školské poradenské zařízení v doporučení stanoví dobu, po kterou je poskytování podpůrného opatření nezbytné; tato doba zpravidla nepřesáhne 2 roky[zdůrazněno autorkou]. Školské poradenské zařízení v doporučení stanoví dobu, po kterou je poskytování podpůrného opatření nezbytné; tato doba nepřesáhne 2 roky, přičemž v odůvodněných případech lze stanovit dobu až 4 roky[zdůrazněno autorkou].

MŠMT vMetodickém pokynu k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisůspojuje odůvodněné případy, ve kterých školské poradenské zařízení může využít dobu platnosti doporučení až čtyři roky, se situacemi odvislými od určitých faktorů.

Shrnutí faktorů s uvedením příkladů poskytnutých v metodickém pokynu je obsaženo v následující tabulce.

Faktor

Příklad

 

charakter postižení

a navazující diagnostika

žáci s postižením trvalého nebo chronického charakteru, u kterých není šance

na zlepšení zdravotního stavu, potvrzeno opakovanou diagnostikou školského

poradenského zařízení, popř. lékařskou zprávou (zrakové postižení, sluchové postižení,

tělesné postižení, lehké mentální postižení, středně těžké mentální postižení, těžké

a hluboké mentální postižení, autismus)

žáci se zdravotním postižením, bez předpokladu progrese, kompenzované, např. žáci

se závažnějšími specifickými poruchami učení a chování, s vadami řeči apod.

funkčnost podpůrných

opatření

žáci, u kterých jsou nastavená podpůrná opatření vyhodnocena a uznána za funkční;

realizovaná podpora se již osvědčila a je pravděpodobné, že bude dostačující

i v dalším období

žáci škol dle § 16 odst. 9

školského zákona

první doporučení na rok, 3. ročník základní školy, při přechodu na 2. stupeň základní

školy [6. ročník], při přestupu na střední školu [9., 10. ročník]

přijetí ke vzdělávání ve střední

škole a průběh vzdělávání ve

střední škole

žáci se speciálními vzdělávacími potřebami před přijetím na střední školu, pak

zpravidla v 1. a posledním ročníku střední školy před maturitní nebo závěrečnou

zkouškou

normovaná finanční náročnost

podpůrných opatření

žáci, kteří mají doporučena podpůrná opatření bez normované finanční náročnosti

 

Do 31. 12. 2019 měl zákonný zástupce žáka nebo zletilý žák právo na poskytnutí poradenské služby, jejímž výstupem je vydání doporučení školského poradenského zařízení, pokud o poradenskou službu požádal, a to bez časového omezení (tj. bez ohledu na skutečnost, zda dříve vydané doporučení je, či není platné). S účinností od 1. 1. 2020 se navzájem doplňují pravidla stanovená vyhláškou č. 27/2016 Sb. a vyhláškou č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních. Klíčové momenty, na kterých je založena nová právní úprava, lze shrnout takto:

*
Jestliže není platné dříve vydané doporučení vydané stejným nebo jiným školským poradenským zařízením, pak školské poradenské zařízení poskytne poradenskou službu směřující k zjišťování speciálních vzdělávacích potřeb nebo mimořádného nadání žáka (§ 1 odst. 6 vyhlášky č. 72/2005 Sb.).
*
Jestliže školské poradenské zařízení poskytne poradenskou službu směřující k zjišťování speciálních vzdělávacích potřeb nebo mimořádného nadání žáka, pak vydá nové doporučení (§ 15 odst. 4 vyhlášky č. 27/2016 Sb.).

Z pravidla poskytnutí poradenské služby směřující k zjišťování speciálních vzdělávacích potřeb nebo mimořádného nadání žáka existují výjimky. Proto existují výjimky i z pravidla o vydání doporučení.

*
po kterou je poskytování podpůrného opatření nezbytné (§ 15 odst. 3 vyhlášky č. 27/2016 Sb.),
*
po kterou je platné doporučení školského poradenského zařízení k zařazení žáka do školy, třídy, oddělení nebo studijní skupiny zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona (§ 20 odst. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb.),
*
po kterou je platné doporučení školského poradenského zařízení k převedení žáka do vzdělávacího programu základní školy speciální (§ 22 odst. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb.).

Situace podmiňující vydání nového doporučení i před vypršením výše uvedených dob vymezuje § 15 odst. 4 vyhlášky č. 27/2016 Sb. a jsou následující:

*
došlo ke změně vzdělávacích potřeb žáka,
*
došlo k potřebě změny doporučeného podpůrného opatření,
*
vzhledem k více druhům znevýhodnění žáka uvedených v § 16 odst. 9 zákona je nezbytné vydání doporučení různými školskými poradenskými zařízeními s ohledem na jejich zaměření nebo
*
žákovi je souběžně poskytováno vzdělávání nebo školské služby ve více školách.

Další změnou obsahu doporučení, která má však administrativní charakter, je pravidlo zpřesňující identifikaci pracovníka školského poradenského zařízení a podpisy uvedené na doporučení. S účinností od 1. 1. 2020 doporučení obsahuje

*
identifikační údaje pracovníka školského poradenského zařízení, který poskytl poradenskou službu a zpracoval doporučení [§ 15 odst. 2 písm. i) vyhlášky č. 27/2016 Sb.],
*
podpis vedoucího pracoviště školského poradenského zařízení; pokud je doporučení zasíláno prostřednictvím datové schránky, podpis vedoucího pracoviště školského poradenského zařízení se nevyžaduje [§ 15 odst. 2 písm. k) vyhlášky č. 27/2016 Sb.].
Zařazování žáků do školy, třídy, oddělení nebo studijní skupiny zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona

Nová právní úprava zpřesňuje formu žádosti o zařazení žáka do školy, třídy, oddělení nebo studijní skupiny zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona a vymezení doby platnosti doporučení.

S účinností od 1. 1. 2020 se tak v § 20 odst. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. výslovně uvádí, že žádost o zařazení žáka do školy, třídy, oddělení nebo studijní skupiny zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona musí být písemná.

Dále se s účinností od 1. 1. 2020

*
stanoví maximální „obecná“ doba platnosti doporučení k zařazení žáka do školy, třídy, oddělení nebo studijní skupiny zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona, a to doba dvou let,
*
stanoví maximální doba platnosti doporučení k zařazení žáka do školy, třídy, oddělení nebo studijní skupiny zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona podmíněná existencí odůvodněných případů, a to doba čtyř let; odůvodněné případy uvedené v Metodickém pokynu k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisůse částečně překrývají s důvody vydání doporučení s platností až na dobu čtyř let2);
*
stanoví speciální úprava pro zařazení žáka do školy nebo třídy pro žáky s lehkým mentálním postižením, kdy je první doporučení platné nejvýše po dobu jednoho roku a dále pak nejvýše po dobu dvou let.

I v tomto případě platí, že při změně vzdělávacích potřeb žáka má zákonný zástupce žáka nebo zletilý žák právo na poskytnutí poradenské služby školským poradenským zařízením i tehdy, pokud je platné dříve vydané doporučení školského poradenského zařízení.

Převedení žáka do vzdělávacího programu základní školy speciální

Novela § 22 odst. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. také spočívá v úpravě maximální doby platnosti doporučení k převedení žáka do vzdělávacího programu základní školy speciální. S účinností od 1. 1. 2020

*
se stanoví maximální „obecná“ doba platnosti doporučení k zařazení žáka do vzdělávacího programu základní školy speciální, a to doba dvou let,
*
se stanoví maximální doba platnosti doporučení k zařazení žáka do vzdělávacího programu základní školy speciální podmíněná existencí odůvodněných případů, a to doba čtyř let; odůvodněné případy uvedené v Metodickém pokynu k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů3) jsou shrnuty v následující tabulce:

Faktor

Příklad

 

charakter postižení

a navazující diagnostika

žáci, kterým je poskytováno podpůrné opatření 4. a 5. stupně, diagnóza je bez předpokladu

progrese, návrat do vzdělávacího programu základní školy není možný

důvodnost převedení do

vzdělávacího programu

základní školy speciální

po 1 roce je vyhodnoceno, že převedení do vzdělávacího programu základní školy speciální

je vyhovující, správnost byla potvrzena vyšetřením; maximální doba platnosti doporučení

(4 roky) je spojena s přestupem na 2. stupeň základní školy a na praktickou školu

Při změně vzdělávacích potřeb žáka má zákonný zástupce žáka nebo zletilý žák právo na poskytnutí poradenské služby školským poradenským zařízením i tehdy, pokud je platné dříve vydané doporučení školského poradenského zařízení.
Přezkoumání podmínek
Novela § 23 odst. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. se nedotkla maximální doby pro provedení vyhodnocení po zařazení žáka do školy, třídy, oddělení nebo studijní skupiny zřízené dle § 16 odst. 9 školského zákona a převedení žáka do vzdělávacího programu základní školy speciální. To znamená, že od 1. 1. 2020 školské poradenské zařízení vyhodnocuje, zda uvedené zařazení a převedení žáka odpovídá speciálním vzdělávacím potřebám žáka, nejpozději do jednoho roku po zařazení nebo převedení žáka.
Pro „další vyhodnocení“ se s účinností od 1. 1. 2020
*
stanoví provedení vyhodnocení nejpozději do dvou let od předešlého vyhodnocení,
*
stanoví provedení vyhodnocení v odůvodněných případech až do čtyř let od předešlého vyhodnocení.
Metodický pokyn k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů odůvodněné případy, kdy lze stanovit platnost doporučení až čtyři roky, dále nespecifikuje a pouze odkazuje na žáky zařazené do škol zřízených dle § 16 odst. 9 školského zákona. Spojuje dobu, po které se provede přezkoumání podmínek, se vzdělávacími etapami základního vzdělávání [první vyhodnocení po roce, 3. ročník základní školy, při přechodu na 2. stupeň základní školy (6. ročník), při přestupu na střední školu (9., 10. ročník)]4).
Při změně vzdělávacích potřeb žáka má zákonný zástupce žáka nebo zletilý žák právo na poskytnutí poradenské služby školským poradenským zařízením i tehdy, pokud je platné dříve vydané doporučení školského poradenského zařízení.
Nově s účinností od 1. 1. 2020 školskému poradenskému zařízení § 23 odst. 2 vyhlášky č. 27/2016 Sb. ukládá, aby se závěry vyhodnocení seznámilo zletilého žáka nebo zákonného zástupce žáka. Uvedené pravidlo dále nespecifikuje způsob seznámení, proto lze dovodit, že tak lze učinit při např. telefonicky, prostřednictvím „obyčejného“ e-mailu, zasláním písemné informace „klasickou“ poštou nebo s využitím datové schránky.
Víceoborové třídy
Nejen v „běžných“ třídách, ale i ve třídách středních škol zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona nebo třídách zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona ve střední škole se vzdělávají žáci různých oborů vzdělání.
S účinností od 1. 1. 2020 nový § 24 odst. 4 vyhlášky č. 27/2016 Sb. stanoví pravidla organizace vzdělávání žáků v uvedených třídách:
*
ve víceoborových třídách se mohou vzdělávat žáci více oborů vzdělání stejné kategorie dosaženého vzdělání podle nařízení vlády č. 211/2010 Sb., o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání, v platném znění; příloha č. 1 s názvem Soustava oborů vzdělání nařízení vlády č. 211/2010 Sb., v platném znění, v přehledu kategorií dosaženého vzdělání uvádí následující kategorie vzdělání středního vzdělání:
B, C Obory vzdělání poskytující základní vzdělání s výjimkou oborů vzdělání 78-62-C/01 Praktická škola jednoletá a 78-62-C/02 Praktická škola dvouletá, které poskytují střední vzdělání
J Obory vzdělání poskytující střední vzdělání (bez výučního listu a maturitní zkoušky)
E Dvouleté a tříleté obory vzdělání poskytující střední vzdělání s výučním listem (určené hlavně pro žáky se zdravotním postižením nebo zdravotním znevýhodněním; jsou koncipovány s nižšími nároky v oblasti všeobecného i obecně odborného vzdělání; absolventi jsou připraveni pro výkon jednoduchých prací v rámci dělnických povolání)
H Obory vzdělání poskytující střední vzdělání s výučním listem
L Obory vzdělání poskytující střední vzdělání s maturitní zkouškou; v případě, že pořadové číslo začíná číslicemi 0 až 4, jedná se o obory vzdělání poskytující střední vzdělání s maturitní zkouškou, u kterých je součástí vzdělávání i odborný výcvik; v případě, že pořadové číslo začíná číslicí 5, jedná se o obory vzdělání nástavbového studia poskytující střední vzdělání s maturitní zkouškou
K, M Obory vzdělání poskytující střední vzdělání s maturitní zkouškou
*
pravidla pro vytváření víceoborových tříd stanovená § 2a až § 2c vyhlášky č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři, v platném znění, se neuplatní; to znamená, že se např. nepoužijí pravidla upravující počet oborů vzdělání, ze kterých může být složena víceoborová třída, nebo upravující počet žáků jednotlivých oborů vzdělání.
Počet žáků ve skupině odborného výcviku a ostatních součástech praktického vyučování
Podle § 65 odst. 1 školského zákona se člení vzdělávání ve střední škole na teoretické a praktické vyučování a výchovu mimo vyučování, praktické vyučování se člení na odborný výcvik, cvičení, učební praxi a odbornou nebo uměleckou praxi a sportovní přípravu, a to podle jednotlivých oborů vzdělání.
Pravidlo zakotvené § 25 odst. 2 vyhlášky č. 27/2016 Sb., upravující počet žáků ve skupině odborného výcviku a ostatních součástech praktického vyučování, bylo zpřesněno a mírně se změnil nejvyšší počet ve skupině. Jak v právní úpravě účinné do 31. 12. 2019, tak v právní úpravě účinné od 1. 1. 2020 se uvedené ustanovení vyhlášky č. 27/2016 Sb. odkazuje na nařízení vlády č. 211/2010 Sb., v platném znění. Pro přehlednost jsou časové řezy právní úpravy uvedeny v tabulce níže.

§ 25 odst. 2 vyhlášky č. 27/2016 Sb.

Právní úprava účinná do 31. 12. 2019

Právní úprava účinná od 1. 1. 2020

Při odborném výcviku ve střední škole

zřízené podle § 16 odst. 9 zákona se skupiny

naplňují do počtu stanoveného jiným právním

předpisem, v ostatních případech se skupina

při praktickém vyučování naplňuje do počtu 

6 žáků.

Při odborném výcviku ve střední škole zřízené podle

§ 16 odst. 9 zákona a ve třídě zřízené podle § 16 odst. 9 zákona se

skupiny naplňují do počtu stanoveného nařízením vlády upravujícím

soustavu oborů vzdělání, nejvýše však do počtu 7 žáků. Při

ostatních součástech praktického vyučování se skupina naplňuje

do počtu 7 žáků [zdůrazněno autorkou].

Pomůcky
S účinností od 1. 1. 2020 byla také novelizována část B přílohy č. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. V uvedené části přílohy, která uvádí výčet kompenzačních pomůcek, speciálních učebnic nebo speciálních učebních pomůcek, dochází např. k těmto změnám:
*
nově se vyčleňuje kategorie „univerzální“ kompenzační pomůcka, speciální učebnice nebo speciální učební pomůcka („Univ. – pomůcky pro všechny typy postižení“),
*
jsou změněny některé jednotlivé položky výčtu (např. normovaná finanční náročnost podpůrného opatření I.IV.2.04 Rýsovací souprava pro nevidomé je zvýšena na 7 000 Kč),
*
kompenzační pomůcky, speciální učebnice nebo speciální učební pomůcky s hodnotou do 500 Kč se v příloze č. 1 neuvádějí a školy je budou financovat z ostatních neinvestičních výdajů.
Podle bodu 1.11 písm. g) až i) přílohy č. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. je u podpůrných opatření – speciálních učebnic, speciálních učebních pomůcek a kompenzačních pomůcek – normovaná finanční náročnost podmíněná. To znamená, že finanční prostředky ze státního rozpočtu na tato podpůrná opatření se poskytují pouze v případě, pokud žák nemůže využít již dříve doporučené podpůrné opatření financované ze státního rozpočtu na základě doporučení pro jiného žáka. V Metodickém pokynu k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů se v této souvislosti uvádí: Zavádí se podmíněná normovaná finanční náročnost, kdy ředitel školy rozhodne o nákupu kompenzační pomůcky, speciální učebnice nebo speciální učební pomůcky v návaznosti na konkrétní podmínky a vybavení školy.5)
Shrnutí
Nová pravidla související s víceoborovými třídami a počtem žáků ve skupině odborného výcviku a ostatních součástech praktického vyučování jsou určena středním školám zřízeným dle § 16 odst. 9 školského zákona. Ostatní popsané změny vyhlášky č. 27/2016 Sb. jsou bezprostředně spojeny s činností školských poradenských zařízení, přičemž opakujícím se motivem nové právní úpravy je změna ve vymezení dob platnosti doporučení a určité zpřísnění podmínek vydání doporučení.
1) Metodický pokyn k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů [online]. [cit. 2020-01-04]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/metodicky-pokyn-k-novele-vyhlasky-c-27-2016-sb-o-vzdelavani.
2) Metodický pokyn k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů [online]. Strana 6 a 7 [cit. 2020-01-04]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/metodicky-pokyn-k-novele-vyhlasky-c-27-2016-sb-o-vzdelavani.
3) Metodický pokyn k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů [online]. Strana 8 [cit. 2020-01-04]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/metodicky-pokyn-k-novele-vyhlasky-c-27-2016-sb-o-vzdelavani.
4) Tamtéž.
5) Metodický pokyn k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů [online]. Strana 9 [cit. 2020-01-04]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/metodicky-pokyn-k-novele-vyhlasky-c-27-2016-sb-o-vzdelavani.

Související dokumenty

Pracovní situace

Individuální vzdělávací plány a plány pedagogické podpory pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
Školní psycholog na základní škole
Školská rada - základní údaje
Individuální výchovný plán
Účetní závěrka vybraných (příspěvkových) organizací
BOZP - přehled základní legislativy
Příklad dobré praxe – kulatý stůl k problematice sociálního začleňování
Volba ZŠ a postup v případě neshody rodičů
Vybrané aspekty implementace společného vzdělávání
Školský rejstřík
Založení pracovního poměru jmenováním – zástupce ředitele
Novela vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných
Školy a cestování žáků: školní zájezdy
Novela vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných (2. část)
Možné potíže plynoucí z intelektového nadání
Voucher místo zrušeného zájezdu
Co mění lex voucher pro školní zájezdy?
Přístupnost školního webu podle litery zákona
Metodické komentáře k zákonu Lex Ukrajina 2
Způsob poskytování poradenských služeb školským poradenským zařízením

Poradna

Jmenování ředitele
Cestovní náklady v případě cesty na soutěž - odborná poradna, odpověď na dotaz
Zahraniční výjezd ředitele školy - odborná poradna, odpověď na dotaz
Cestovní náhrady při cestě na školení - odborná poradna, odpověď na dotaz
Čipy ve školní jídelně - odborná poradna, odpověď na dotaz
Volba člena školské rady
Dohoda o výkonu práce z domova
Úplata za zájmové vzdělávání
Směrnice
Pracovní náplň
Nekomunikace
Zřizovatel
Doplňková činnost
Zástup
Pracovnělékařské služby
Jmenování ředitelky
Poplatky školní družina
GDPR
Vychovatelka ŠD
Pracovní neschopnost

Zákony

561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)

Vyhlášky

13/2005 Sb. o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři
72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních
27/2016 Sb. o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných