Motivující pracovní místa

Vydáno:

Osvědčeným přístupem k dosahování požadované úrovně motivace, schopností a výkonu zaměstnanců je vytváření motivujících pracovních míst s dostatečnou mírou komplexnosti, rozmanitosti, významnosti a autonomie vykonávané práce.

Motivující pracovní místa
Ing.
Martin
Šikýř
Ph.D.
odborný asistent, katedra personalistiky, Fakulta podnikohospodářská, Vysoká škola ekonomická v Praze
PRACOVNÍ MÍSTO
Pracovní místo
jako základní organizační jednotka obsazená jedním zaměstnancem a vymezená souhrnem pracovních úkolů a souvisejících povinností, pravomocí, odpovědností, podmínek a požadavků
určuje roli a postavení zaměstnance v organizaci
a umožňuje zaměstnavateli využívat schopnosti a motivaci zaměstnance k vykonávání sjednané práce, dosahování požadovaného výkonu a realizaci strategických cílů organizace.
Zaměstnanec na určitém pracovním místě
plní sjednané pracovní úkoly
a dodržuje ostatní povinnosti v rámci svěřené pravomoci, přidělené odpovědnosti, vytvořených podmínek a stanovených požadavků pracovního místa. Jednotlivá pracovní místa musí zajistit
uskutečnění strategických cílů organizace i uspokojení specifických potřeb zaměstnanců.
Pracovní úkoly a související povinnosti, pravomoci, odpovědnosti, podmínky a požadavky jednotlivých pracovních míst musí zaměstnance uspokojovat a motivovat, musí využívat a rozvíjet schopnosti zaměstnanců, nesmí zaměstnance ohrožovat a poškozovat.
KOMPLEXNOST, ROZMANITOST, VÝZNAMNOST A AUTONOMIE VYKONÁVANÉ PRÁCE
Odlišné podmínky organizace vedou k odlišnému stupni dělby práce, odlišné míře specializace zaměstnanců a odlišným přístupům k vytváření pracovních míst. Osvědčeným přístupem k dosahování požadované úrovně motivace, schopností a výkonu zaměstnanců je
vytváření motivujících pracovních míst
s dostatečnou mírou komplexnosti, rozmanitosti, významnosti a autonomie vykonávané práce.
Komplexnost práce
znamená, že zaměstnanec vykonává ucelenou a smysluplnou práci s viditelným a rozpoznatelným výsledkem.
Rozmanitost práce
znamená, že zaměstnanec vykonává různé činnosti, uplatňuje různé postupy, používá různá zařízení, využívá různé schopnosti.
Významnost práce
znamená, že zaměstnanec vykonává práci, kterou ostatní v organizaci i mimo organizaci vnímají jako důležitou, užitečnou a přínosnou.
Autonomie práce
znamená, že zaměstnanec disponuje pravomocí a odpovědností samostatně jednat a rozhodovat.
Přiměřené komplexnosti, rozmanitosti, významnosti a autonomie práce se v pracovním procesu dosahuje pomocí
rotace práce, rozšiřování práce a obohacování práce.
Rotace práce
Rotace práce znamená
dočasné přemísťování zaměstnanců na jiná pracovní místa s jinými pracovními úkoly a jinými pracovními podmínkami.
Krátkodobá rotace
(během dne, týdne) zvyšuje rozmanitost a snižuje monotonii práce. Současně zvyšuje využitelnost a zastupitelnost zaměstnanců.
Dlouhodobá rotace
(během týdnů, měsíců) je součástí personálního rozvoje zaměstnanců, kteří se na jiných pracovních místech s jinými pracovními úkoly a jinými pracovními podmínkami připravují na další kariéru v organizaci.
Dočasné přemísťování zaměstnanců na jiná pracovní místa může probíhat na stejné úrovni řízení, potom se jedná o
horizontální rotaci
, nebo může probíhat mezi jednotlivými úrovněmi řízení, potom se jedná o
vertikální rotaci.
Rozšiřování práce
Rozšiřování práce, horizontální integrace pracovních úkolů, znamená spojování pracovních úkolů s podobnou mírou složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, kdy zaměstnanec plní pracovní úkoly podobné povahy, avšak zvyšuje se komplexnost a rozmanitost práce.
Obohacování práce
Obohacování práce, vertikální integrace pracovních úkolů, znamená spojování pracovních úkolů s různou mírou složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, kdy zaměstnanec plní pracovní úkoly různé povahy a zvyšuje se jak komplexnost a rozmanitost, tak významnost a autonomie práce.
Obohacování práce formou přidávání pravomocí a odpovědností se uskutečňuje dvojím způsobem, buď delegováním pravomocí,kdy vedoucí zaměstnanec rozhodne o dočasném a účelovém přidání pravomocí a odpovědností podřízenému zaměstnanci, nebo
posilováním pravomocí,
kdy vedení organizace rozhodne o trvalém a systémovém přidání pravomocí a odpovědností určitým pracovním místům, což znamená přidání pravomocí a odpovědností všem zaměstnancům, kteří zastávají určená pracovní místa.
Možnosti uplatnění
Přiměřeně komplexní, rozmanitá, významná a autonomní práce dává zaměstnancům pocit užitečnosti, důležitosti a odpovědnosti. Zvyšuje
spokojenost a motivaci zaměstnanců, zlepšuje využití a rozvoj schopností zaměstnanců, umožňuje dosažení nejlepšího výkonu zaměstnanců i organizace.
Komplexnější, rozmanitější, významnější a autonomnější práce ovšem nemusí zvýšit spokojenost a motivaci všech zaměstnanců, naopak u některých zaměstnanců (zvláště u zaměstnanců nepřipravených nebo neochotných podstoupit změny nebo u zaměstnanců dlouhodobě nespokojených) se může projevit frustrace, přetížení, stres a odmítnutí vykonávat složitější, odpovědnější a namáhavější práci.
Zvyšování komplexnosti, rozmanitosti, významnosti a autonomie práce je limitováno jak podmínkami a požadavky pracovních míst, tak schopnostmi a motivací zaměstnanců. Systematické zvyšování komplexnosti, rozmanitosti, významnosti a autonomie práce je vhodné:
 
pro pracovní místa, která bez dodatečných nákladů a problémů umožňují realizovat rotaci práce, rozšiřování práce nebo obohacování práce, a
 
pro zaměstnance, kteří jsou připraveni a ochotni podstoupit změny spojené s uplatňováním rotace práce, rozšiřování práce nebo obohacování práce.
Systematické zvyšování komplexnosti, rozmanitosti, významnosti a autonomie práce v organizaci vyžaduje identifikovat vhodná pracovní místa a vhodné zaměstnance. Nejen k tomu slouží analýza pracovních míst, o které bude pojednávat další pokračování seriálu Personalistika v řízení škole.
POUŽITÉ A DOPORUČENÉ ZDROJE
 
DVOŘÁKOVÁ, Z. a kol. Řízení lidských zdrojů. 1. vyd. Praha: C. H. Beck, 2012. 559 s. ISBN 978-80-7400-347-9.
 
KOUBEK, J. Personální práce v malých a středních firmách. 4., aktualizované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2011. 281 s. ISBN 978-80-247-3823-9.
 
ŠIKÝŘ, M., BOROVEC, D., LHOTKOVÁ, I. Personalistika v řízení školy. 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer ČR, a. s. 2012. 200 s. ISBN 978-80-7357-901-2.

Související dokumenty

Pracovní situace

Získávání zaměstnanců
Zařazování učitelů do platových tříd
Výběrový pohovor
Pracovní místa
Postup obsazování volných pracovních míst
Oblasti plánování zaměstnanců
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Pracovní doba pedagogických pracovníků, její rozvržení a evidence
Založení a vznik pracovního poměru
Předávací protokol v souvislosti s ukončením výkonu činnosti ředitele školy
Vytýkací dopis
Stanovení týdenního rozsahu přímé pedagogické činnosti zástupce ředitele v souvislostech
Vstupní lékařská prohlídka
Periodická lékařská prohlídka
Výpověď učiteli pro závažné porušení povinností při distanční výuce
Co je to whistleblowing?
Mimořádná lékařská prohlídka
Výstupní lékařská prohlídka
Kdo může být oznamovatelem ve školách podle zákona o ochraně oznamovatelů?
Jaké typy podnětů na základě zákona o ochraně oznamovatelů se mohou týkat škol?

Poradna

Výuka odborného předmětu školní ekonomkou
Asistent pedagoga, pedagog
Provádění exekučních srážek ze mzdy od 1. 10. 2024
Zrušení limitu 6 let pro zápočet mateřské a rodičovské dovolené
Zápočet praxe po zrušení limitu 6 let mateřské a rodičovské dovolené
Započtení rodičovské a mateřské dovolené do praxe
Nárok na dovolenou zaměstnance ve vazbě
Ztráta zdravotní způsobilosti u školníka
Dodatek ke smlouvě nebo nová pracovní smlouva
Vstupní lékařská prohlídka u DPP či DPČ