Je důležité vidět každého žáka a jeho potřeby

Mgr. Eva Hansson Böhm, MSc, je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, oboru učitelství pro 1. stupeň ZŠ a učitelství všeobecně vzdělávacího předmětu pedagogika se zaměřením na řízení škol. Ve Švédsku absolvovala studium speciální pedagogiky a oborové studium švédštiny jako druhého jazyka. Od konce roku 2002 žije ve Švédsku, kde v současné době pracuje jako speciální pedagog na základní škole. Spolupracuje s Katedrou preprimární a primární pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Evo, můžeš na úvod představit školu, kde ve Švédsku učíš? Jaká je tam Tvá role?
Naše škola, Volgsjö skola, se nachází uprostřed krásné přírody v Laponsku na severu Švédska. Okres Vilhelmina je jedním z 290 švédských okresů. Počtem obyvatel patří k těm nejmenším, ale svou rozlohou je jeden z největších. (Hustota osídlení je 0,8 obyvatel/km2
.
) V celém okrese žije zhruba 6,5 tisíce obyvatel. Okresní město stejného názvu má pak zhruba 3,4 tisíce obyvatel. Škola, kde učím já, se nachází právě tam. Je rozdělena na předškolní třídy až 6. ročníky, takže je to větší část základní školy. (Švédská základní škola začíná předškolní třídou, která je od podzimu 2018 pro děti povinná a je takovým můstkem mezi mateřskou a základní školou. Dále je rozdělena na 1.–3. ročník – nižší stupeň, 4.–6. ročník – střední stupeň a pak 7.–9.ročník – vyšší stupeň.) Ve škole máme zhruba 400 žáků. Škola je řízena dvěma ředitelkami, jedna zodpovídá za předškolní třídy až 3. ročníky a druhá za 4. až 6. ročníky a speciální školu. V rámci naší školy totiž funguje také speciální škola pro děti z 1.–9. ročníku. Ve vedení je ještě zástupkyně ředitele, která má na starosti zejména předškolní třídy a školní družinu.
Jedna z budov základní školy Volgsjö nazývaná „stará škola“. Budova byla postavena v roce 1918 a dnes je památkově chráněna (Foto: Eva Hansson Böhm)
Ve škole pracuji jako speciální pedagog a jsem členkou wellbeing týmu (
elevhälsoteam
). Do této skupiny zaměřené na wellbeing našich žáků jsou zahrnuti lidé různých profesí: speciální pedagogové, školní zdravotní sestra a školní lékař, kurátorka (stará o podporu psychosociálního rozvoj