Týden pro wellbeing ve škole zarezonoval ve školách i v médiích

Vydáno: 8 minut čtení

Už podruhé se uskutečnil Týden pro wellbeing ve škole. Jedná se o kampaň, jejímž cílem je spojit síly všech, kdo staví na tom, že wellbeing je nutnou podmínkou pro kvalitní učení.

Týden pro wellbeing ve škole zarezonoval ve školách i v médiích
Mgr.
Silvie
Pýchová
Ph.D.
Centrum kompetencí, Expertní komora kariérového poradenství

Jak týden pro wellbeing v roce 2025 probíhal?

Ukázalo se, že je to už velká skupina organizací, protože do letošního ročníku se zapojilo 118 odborných partnerů od státních institucí přes školské asociace a další nestátní neziskové organizace po akademickou sféru. Během týdne od 4. do 11. února 2025 se uskutečnilo přes 200 vzdělávacích akcí napříč ČR. Jednou ze zapojených organizací je také Asociace ředitelů ZŠ, jejíž prezident Luboš Zajíc k tomu říká: „Je třeba se soustředit na podporu wellbeingu jak žáků, tak ale i učitelů a ředitelů škol. Vždyť spokojený učitel = spokojený žák.“

Týden pro wellbeing na školách

Téma wellbeingu rezonovalo na začátku února i v samotných školách, přes 500 z nich se aktivně přihlásilo k Týdnu pro wellbeing ve škole a samy zorganizovaly množství akcí pro žáky, pedagogy nebo rodiče. Pro letošní ročník jsme jako motto Týdne pro wellbeing ve škole zvolili „Když se do školy těším…“ Považujeme totiž za alarmující výsledky posledních šetření PISA, TIMSS, PIRLS nebo České školní inspekce, které ukazují, že 39 % deváťáků se nikdy netěší na to, co se budou učit ve škole, a dalších 50 % jen někdy. Žijeme v době, kdy neustálé vzdělávání se je nutností a škola je místo, kde je potřeba si vybudovat kladný vztah k učení. Jinak než přes podporu wellbeingu žáků, tedy že se také budeme věnovat tomu, jak se děti a mladí lidé ve škole cítí, jaké řeší problémy a jaký mají ke škole vztah, tohoto cíle nelze dosáhnout. To, že se jedná o veřejný zájem, potvrdil i fakt, že nad letošním ročníkem Týdne pro wellbeing ve škole převzala záštitu hned dvě ministerstva – MŠMT a MPSV – a také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Speciální vydání Učitelského měsíčníku: Chci si stáhnout jako pdf

Únorové vydání s názvem Týden pro wellbeing ve škole aneb když se do školy těším nabídne téměř 50 stran inspirace.

 
V Partnerství pro vzdělávání 2030+ se tématu wellbeingu věnujeme systematicky od roku 2020, kdy tato platforma vznikla. V rámci Partnerství funguje dvacetičlenná pracovní skupina reprezentující 18 různorodých organizací, protože každá z nich disponuje určitou specifickou expertízou v oblasti podpory wellbeingu ve vzdělávání. Tato pracovní skupina stojí za základní definicí wellbeingu, podle níž je wellbeing „stav, ve kterém můžeme v podporujícím a podnětném prostředí plně rozvíjet svůj fyzicky, kognitivní, emocionalní, socialní a duchovní potenciál a žít spolu s ostatními plnohodnotný a spokojený život.“
 
Tato definice je nyní široce využívaná a odkazuje na ni odborná literatura i strategické dokumenty. Členky a členové pracovní skupiny Wellbeing následně zpracovali materiál popisující komplexní přístup k podpoře wellbeingu ve školách, na jehož základě vznikl autoevaluační nástroj pro školy. Tento nástroj je k dispozici školám zdarma a jeho prostřednictvím si mohou vyhodnotit, které oblasti podpory wellbeingu žáků i pedagogů už se ve škole dostatečně řeší a na které je potřeba ještě zaměřit pozornost (najdete ho na wellbeingveskole.cz). Teoretické zázemí k tomuto autoevaluačnímu nástroji pro školy představila v úvodním webináři k Týdnu pro wellbeing ve škole Lenka Felcmanová, předsedkyně SOFA a odborná garantka tématu wellbeing v rámci Partnerství 2030+. „Nástroj sám o sobě není podstatný, nejdůležitější je, že se o tom tématu vede ve škole diskuse a všichni mají prostor se vyjádřit k tomu, jak oni vnímají, že je ten daný ukazatel naplňován. Z výzkumů v této oblasti vyplývá, že mezi opatřeními s velkým dopadem jsou na prvním místě ta, která se zaměřují na podporu vztahů mezi všemi aktéry vzdělávání, mezi učiteli, žáky i mezi učiteli a žáky navzájem. Hodně pomáhá celoškolní přístup, který sjednocuje očekávání k chování žáků a reakce na něj. To všechno vede k předvídatelnosti, žáci vědí, co se od nich očekává, a vědí to o sobě navzájem i učitelé,“ zdůraznila během webináře Lenka Felcmanová. Tento webinář má už nyní přes 1 400 zhlédnutí. Najdete ho na webu tydenprowellbeing.cz, kde jsou k dispozici i další materiály pro školy.

Konference pro wellbeing ve škole

Kromě toho, že Partnerství 2030+ celou tuto iniciativu koordinuje, organizujeme také velkou odbornou akci pod názvem Konference pro wellbeing ve škole, kterou jsme letos pořádali ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity a Národním pedagogickým institutem. Leitmotivem letošního ročníku konference byl digitální wellbeing, a proto nesla konference název Jak na učení a život v digitální éře. „Digitální wellbeing je podle našich zkušeností ze školních programů pro děti a dospívající velké téma. Digitální technologie jsou a budou součástí života našich dětí i nás dospělých, takže je nezbytné, aby k nim děti získaly zdravý vztah.“ říká Jana Klusáková Seďová, ředitelka organizace Onfine a expertka v oblasti digitálního wellbeingu, která spoluvytvářela program letošní konference. Na konferenci mimo jiné vystoupil ředitel Ligy pro duševní zdraví na Slovensku a prezident Mental Health Europe Andrej Vršanský a byla zde prezentována důležitá data k digitálnímu wellbeingu žáků a diskutován zákaz mobilů ve školách. K tématu digitálního wellbeingu je speciálně ustavena pracovní skupina pod společným vedením Partnerství 2030+ a NPI a první výstupy budeme prezentovat během tohoto jara.

Speciální vydání Učitelského měsíčníku

Na konferenci proběhl také křest speciálního čísla
Učitelského měsíčníku
, které vyšlo u příležitosti Týdne pro wellbeing ve škole. Toto únorové vydání vzniklo ve spolupráci redakce Řízení školy, Partnerství 2030+, Asociace ředitelů základních škol a Asociace výchovných poradců. Najdete v něm 25 článků od odborníků z různých organizací zaměřených na podporu wellbeingu ve školách. Je k dispozici zdarma ke stažení ve webu Řízení školy. Najdete tam například text od Lenky Krejčové, ředitelky DYS-centra a prezidentky International Association for Cognitive Education and Psychology, ve kterém uvádí: „Myslím si, že kdybychom se babičky nebo dědečka zeptali, čím byli jiní učitelé, kteří v nich zanechali stopu, dobereme se toho, že tito učitelé intuitivně a bez současných znalostí wellbeing ve třídě a ve vztahu k dětem přirozeně podporovali, i když tomu tak neříkali. Byli to učitelé, kteří se dokázali s dětmi zasmát, záleželo jim na tom, aby se cítily ve výuce dobře, aby pochopily, co se učí. Takže neobjevujeme nic nového, jenom to validizujeme a hlavně to nenecháváme náhodě. To je myslím důležité. Dříve musel zvládat tyto dovednosti učitel sám o sobě, dnes už by ale měly být součástí profesních kompetencí a učitel, který se takto nechová, by neměl mít nárok pracovat ve školství.“
Fotografie ze křtu speciálního vydání Učitelského měsíčníku na Konferenci pro wellbeing ve škole v Brně 4. 2. 2026

Zájem médií

V Partnerství pro vzdělávání 2030+ nám jde o to, aby každý týden byl týdnem pro wellbeing ve škole. Kampaň s velkým T na začátku organizujeme proto, abychom zvedli zájem o toto téma u široké veřejnosti, včetně rodičovské, a abychom zviditelnili expertízu všech odborných organizací, které se dané problematice v České republice věnují. Vzhledem k zájmu médií, protože v reakci na Týden pro wellbeing ve škole vyšlo přes čtyřicet článků a reportáží, včetně těch v České televizi a Českém rozhlasu, máme pocit, že se to tento rok povedlo. Jsme moc rádi, že nás v této iniciativě podporují naši finanční partneři jako Nadace RSJ, Nadace Blížksobě, Nadační fond Kladné nuly, UNIQA nebo O2 Chytrá škola. Věříme, že se nám podobnou podporu podaří získat i pro další ročníky, protože už nyní chceme oznámit, že příští rok se můžete těšit na Týden pro wellbeing ve škole ve stejném termínu jako letos, tedy 4.–11. února 2026. Doufáme, že se k nám připojí ještě více škol a že společně zvedneme vlnu wellbeingu ve vzdělávání!
Více informací k tématu wellbeingu najdete na rizeniskoly.cz/wellbeing.

Související dokumenty

Pracovní situace

Syndrom vyhoření a jeho prevence
Akreditace vzdělávacích programů v systému DVPP
Učitelé – kategorie pomáhající profese
Stres v osobním a pracovním životě učitele
Odborná kvalifikace speciálních pedagogů, psychologů, metodiků prevence a asistentů pedagoga
Zvyšování psychické odolnosti učitelek MŠ
Ochrana pedagogů
Individuální vzdělávací plán – obecná charakteristika
Školní psycholog na střední škole
Zařazování do platových tříd - psycholog
Co udělat s učitelem podporujícím Putina nebo šířícím proruské dezinformace?
Způsob poskytování poradenských služeb školským poradenským zařízením
Návštěva u lékaře
Adaptace zaměstnanců
Podpora implementace novely školského zákona z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání
Školní psycholog na základní škole
Praktické tipy, náměty z oblasti ICT
Individuální vzdělávací plán – vztah k různým oblastem činnosti školy
Zvyšování psychické odolnosti pedagogů
Metodika k institucionalizaci podpůrných pedagogických pozic

Poradna

Odpovědnost školy za škodu - odpověď na dotaz
Prodloužení zkušební doby
Bezúhonnost před uzavřením pracovního poměru
Mimořádná lékařská prohlídka při dlouhodobé pracovní neschopnosti
Dozor při odvozu do nemocnice - odborná poradna, odpověď na dotaz
Záskok za nemocného jazykáře - odborná poradna, odpověď na dotaz
Dobrovolnická práce
Počet žáků ve třídě
Pracovní poměr na dobu určitou - 10 měsíců
Poplatky za ŠD při rotační výuce
Vedoucí učitel odborného výcviku
Kvalifikace
Přespočetné hodiny
Žák v zahraničí
Platová třída
Odměna za očkování
Povinnost zaměstnavatele dát výpověď zaměstnanci pro nesplnění předpokladu odborné kvalifikace
Učitel na DPP bez vysokoškolského vzdělání
Úvazek
Kvalifikace

Články

Třídnické hodiny jako nástroj podpory wellbeingu žáků a učitelů ve škole
Wellbeing Day - příklad dobré praxe
Wellbeing pro učitele: Klíč k pohodě ve třídě i ve vlastním životě
Wellbeing v mateřské škole
Wellbeing ve školní družině

Aktuality

Wellbeing na škole