Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení - Změny za období červenec 2011

Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení
PaedDr.
Mikáč
poradenské služby ve školství
Sbírka zákonů

Zákon č. 185/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Částka: 68/2011 Sb.
Datum účinnosti: 8. července 2011
Zapracovává právní předpisy Evropské unie. Řeší otázky evropské rady zaměstnanců a přístup k nadnárodním informacím u zaměstnavatelů s působností ve více členských států Evropské unie.
Tam, kde byl zaměstnavatel povinen písemně informovat odborovou organizaci nebo radu zaměstnanců, je nyní povinen informovat oba tyto partnery v oblasti pracovněprávních vztahů.
Jestliže zaměstnavatel požaduje zachování mlčenlivosti o informacích, které byly poskytnuty jako důvěrné, mohou se zástupci zaměstnanců domáhat, aby soud určil, že informace byla za důvěrnou označena bez přiměřeného důvodu. Neposkytne-li zaměstnavatel informaci, mohou se zástupci zaměstnanců domáhat, aby soud rozhodl, že je zaměstnavatel povinen informaci poskytnout.
Radu zaměstnanců a zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci bylo možné zvolit jen u zaměstnavatele, u kterého nepůsobila odborová organizace, nyní je to možné i v případě existence odborové organizace. Další změny zákoníku práce, související s pracovněprávními vztahy, jsou stále ve stádiu projednávání sněmovnou.

Připravovanou novelu zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (dále jen „školský zákon“), a novelu zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, přikázala poslanecká sněmovna dne 14. 6. 2011 k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ten je projedná na své 13. schůzi dne 7. 9. 2011. Znamená to, že účinnost novel obou zákonů lze očekávat zřejmě až k 1. lednu 2012.
Pokud termín účinnosti novel zákonů bude skutečně takto posunut, velká řada škol bude muset ještě během roku 2011 splnit některé povinnosti dané současným zněním školského zákona. Jde zejména o
zpracování vlastního hodnocení školy
podle § 12 školského zákona a vyhlášky č. 15/2005 Sb., kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů, výročních zpráv a vlastního hodnocení školy. Novelou školského zákona by mělo být toto vlastní hodnocení školy zrušeno. Dále zřejmě bude muset většina ředitelů škol zorganizovat volby do školské rady.
Přechodná ustanovení školského zákona stanovila v § 185 odst. 11 povinnost ustavit školskou radu do 1 roku po nabytí účinnosti školského zákona, tedy nejpozději do konce roku 2005. Většina školských rad byla proto ustavena na podzim 2005. Jejich tříleté funkční období (§ 166 odst. 6 školského zákona) bylo ukončeno v roce 2008. Pokud další tříleté funkční období školské rady končí v roce 2011, měly by proběhnout nové volby.

Informace MŠMT
Zdroj: www.msmt.cz
S platností od 1. července 2011 dochází ke sloučení tří přímo řízených organizací MŠMT: Výzkumného ústavu pedagogického v Praze (VÚP), Národního ústavu odborného vzdělávání (NÚOV) a Institutu pedagogicko-psychologického poradenství (IPPP).
Nástupnická organizace nese název
Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).
V jejím čele stojí RNDr. Miroslav Procházka, CSc., který dosud vedl NÚOV. Dosavadní ředitelka VÚP PhDr. Stanislava Krčková a ředitelka IPPP PhDr. Jana Zapletalová budou působit jako ředitelky divizí VÚP a IPPP.
Národní ústav pro vzdělávání bude řešit otázky předškolního, základního, středního a vyššího odborného vzdělávání, včetně vzdělávání uměleckého a jazykového. Ústav se také bude zabývat pedagogicko-psychologickým, speciálně pedagogickým, výchovným a kariérovým poradenstvím ve školství.
Postavení dalšího cizího jazyka v RVP základního vzdělávání
Do RVP ZV bude na základě rozhodnutí MŠMT zapracována změna: Umožnit výuku volitelného předmětu dalšího cizího jazyka od roku 2012/2013 nejpozději od 7. ročníku, časová dotace 6 hodin. Řešení zachovává současné postavení dalšího cizího jazyka s posunutím do 7. ročníku.
Ve školním roce 2011/2012 nedochází k žádným změnám a výuka dalšího cizího jazyka se řídí učebním plánem v RVP ZV: Škola má povinnost nabídnout žákům na 2. stupni vzdělávací obsah oboru Další cizí jazyk v rozsahu 6 vyučovacích hodin (nejpozději od 8. ročníku).
Informace ČŠI
Zdroj: www.csicr.cz
Plán hlavních úkolů inspekční činnosti na školní rok 2011/2012
Věstník MŠMT č. 7/2011

Organizace školního roku 2012/2013 v základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích (č.j. 14 269/2011-20 ze dne 31. 5. 2011).

Oznámení o změně sídla organizace zřizované MŠMT (č.j. 16 502/2011-25 ze dne 1.6.2011).

Informace o udělení schvalovacích doložek učebnicím a učebním textům.
Různé
Pracovní porada krajských školských koordinátorů prevence, metodiků prevence a MŠMT v Praze dne 21. 6. 2011 se zabývala dočasně pozastaveným materiálem
Metodické doporučení k primární prevenci rizikového chování u dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních, č.j. 21291/2010-28.
K 1. 9. 2011 by měl být zveřejněn v opravené podobě.

Předpokládá se zavedení jednotné podoby Minimálního preventivního programu.

V září 2011 by měl na školách proběhnout dotazníkový průzkum o úrovni prevence.

MŠMT navrhuje změnu nařízení vlády č. 75/2005 Sb., tak, aby týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti školního metodika prevence byl snižován stejně jako výchovnému poradci.