Podklady k výuce témat ochrany člověka za mimořádných událostí

Vydáno:

Zhoršující se bezpečnostní situace ve světě i v České republice vyžaduje cíleně kvalitativně zlepšit přípravu obyvatelstva jako jeden z prvků bezpečnostního systému. Důležitou součástí této aktivity je vzdělávání v bezpečnostních tématech ve školách, což představuje základní a naprosto zásadní formu přípravy obyvatelstva k jeho osobní bezpečnosti, ale i k předcházení nebo řešení mimořádných událostí a krizových situací.

Podklady k výuce témat ochrany člověka za mimořádných událostí
pplk. Mgr.
Jaromír
Šiman
odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení, generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Jedním z obecných cílů vzdělávání deklarovaných školským zákonem je získávání a uplatňování znalostí o bezpečnosti a ochraně zdraví. S ohledem na rostoucí četnost nebezpečí plynoucích z naturogenních a antropogenních vlivů je zcela legitimní vnímat realizaci tohoto obecného cíle jako klíčový předpoklad zvyšování odolnosti společnosti vůči negativním následkům působení každodenních rizik, mimořádných událostí, ale i krizových situací. Ochrana vlastního zdraví a života patří mezi základní lidské kompetence.
Pravidelné vzdělávání ve školách je způsobem plně odpovídajícím požadavkům systematického, dlouhodobého působení a mělo by zaujímat v této přípravě klíčovou roli.
Bezpečnostní témata jsou sice obsažena v rámcových vzdělávacích programech (dále jen „RVP“), ale každá škola k jejich zapracování do školního vzdělávacího programu (dále jen „ŠVP“) přistupuje rozdílně. Začlenění problematiky v jednotlivých RVP je rozpracováno vždy napříč celým dokumentem, což při vytváření ŠVP a následně individuálních vzdělávacích plánů přináší značné nároky na zpracovatele, a může docházet k tomu, že bezpečnostní témata nemusejí být adekvátně zohledněna. S ohledem na tuto skutečnost je pak s celým dokumentem obtížné pracovat, protože pedagog musí opětovně vyhledávat souvislosti mezi cíli, zaměřením, předpokládanými výsledky či minimální doporučenou úrovní.
Z tohoto důvodu vznikl v roce 2013 metodický materiál „Podklady k výuce témat ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí v základních školách“, který slouží jako vhodná pomůcka pro pedagogy k ucelené a efektivní realizaci výuky dané problematiky. Materiál byl zpracován pod vedením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Ministerstvem vnitra – generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR, které je supervizorem tohoto dokumentu, Ministerstvem zdravotnictví a Asociací Záchranný kruh.
Materiál pedagogům nabízí soubor základních pojmů z oblasti ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, návrh na rozložení učiva do jednotlivých ročníků základní školy včetně očekávaných výstupů, doporučené metody a formy práce, literaturu, pomůcky, užitečné odkazy, nástin začlenění problematiky ve stávajícím RVP pro základní vzdělávání, ale také návrh testových otázek pro jednotlivé ročníky základní školy.
Na základě pozitivních ohlasů ze strany pedagogů byl následně v roce 2016 vytvořen materiál „Podklady k výuce témat ochrany člověka za mimořádných událostí – gymnaziální vzdělávání“. Obdobně jako předešlý materiál pedagogům nabízí soubor základních pojmů z oblasti ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, návrh na rozložení učiva do jednotlivých ročníků gymnázia včetně očekávaných výstupů, doporučené metody a formy práce, literaturu, pomůcky, užitečné odkazy, nástin začlenění problematiky ve stávajícím RVP pro gymnázia a také návrh testových otázek pro jednotlivé ročníky gymnázia. Uvedený podklad je využitelný i pro střední odborné vzdělávání.
Návrhy výstupů a testových otázek jsou pouze doporučené. Je na každé škole, jak návrh využije při plánování výuky a pro zajištění výsledků vzdělávání.
Rozložení výstupů navazuje na vzdělávací oblasti a vzdělávací obory RVP pro základní vzdělávání. Vzhledem k různorodosti přístupu při tvorbě ŠVP jsou pro potřeby škol připraveny dva návrhy:
*
zařazení problematiky dle vhodnosti obsahu předmětu,
*
zařazení převážné části problematiky do jedné vzdělávací oblasti (v tomto případě „výchova ke zdraví“).
Záleží na každé škole, jaké rozložení bude pro její potřeby vhodnější a jakým způsobem je zapracuje do svého ŠVP.
Uvedené materiály jsou volně ke stažení na stránkách Hasičského záchranného sboru ČR www.hzscr.cz v části Ochrana obyvatelstva – Výchova a vzdělávání obyvatelstva.