Jak si zřídit a nastavit datovou schránku ve škole?

Vydáno:

V minulém čísle časopisu Řízení školy (viz č. 3/2014, s. 6) jsme vás informovali o povinné elektronické komunikaci zaměstnavatelů, tedy i škol, s Českou správou sociálního zabezpečení, která nastane od 1. 1. 2015. Znamená to, že si školy budou muset k tomuto datu zřídit datovou schránku? Co vůbec práce s datovou schránkou obnáší? Je datová schránka opravdu takovým postrachem všech, kterých se dotýká nebo má dotknout?

Jak si zřídit a nastavit datovou schránku ve škole?
RNDr. Ing.
Eva
Urbanová
 
lektorka a metodička spisové služby Krajského úřadu Středočeského kraje
Odpověď na první otázku zní NE! Školy totiž mají na výběr ze dvou způsobů elektronické komunikace, buď datovou schránkou, nebo e-mailem za pomoci uznávaného elektronického podpisu. V případě e-mailové komunikace by to pro školy neměl být vůbec žádný problém, neboť
elektronický podpis
by už měly vlastnit od roku 2010, kdy Česká školní inspekce přišla s požadavkem zasílat záznam o úrazu elektronicky, včetně uznávaného elektronického podpisu. Co se týká komunikace prostřednictvím datové schránky, tak školy zapsané v obchodním rejstříku ji mají ze zákona zřízenou povinně. A jak musí postupovat škola, která si chce datovou schránku zřídit na žádost, si vysvětlíme na následujících řádcích.
Datové schránky vznikly zákonem č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů, jako další v řadě informačních systémů veřejné správy. Ostrý provoz byl spuštěn 1. 11. 2009. Díky novým informačním a komunikačním technologiím
mění datová schránka způsob doručování dokumentů, čímž zrovnoprávňuje papírovou a elektronickou verzi zasílaného dokumentu.
Primárně slouží pro komunikaci s úřady a mezi úřady, které musí přednostně doručovat jejím prostřednictvím, pokud ji má adresát zpřístupněnou a nejde o dokumenty obsahující utajované informace, nedoručuje se vyhláškou nebo na místě. Jejím cílem je
efektivnější, tzn. rychlejší, levnější a spolehlivější veřejná správa.
Zřizovatelem a správcem informačního systému datových schránek je Ministerstvo vnitra ČR, provozovatelem je držitel poštovní licence, v současné době Česká pošta, s. p.
Informační systém datových schránek obsahuje informace nejen o datových schránkách, ale i o jejich uživatelích a funguje
v nepřetržitém provozu
s výjimkou plánovaných odstávek. Hlavním zdrojem informací je
nápověda
v samotné datové schránce a dále internetová stránka www.datoveschranky.info. Datovou schránku musí mít v současné době
povinně ze zákona
orgány veřejné moci (státní orgány, orgány územních samosprávných celků, státní fondy, zdravotní pojišťovny, Český rozhlas, Česká televize, samosprávné komory zřízené zákonem, notáři a soudní exekutoři), insolvenční správci, advokáti, daňoví poradci, právnické osoby zřízené zákonem, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku a organizační složky podniku zahraniční právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Co se týče škol, tak
povinně ze zákona mají datovou schránku zřízenou pouze školy zapsané v obchodním rejstříku.
Pokud si chce škola zřídit datovou schránku dobrovolně na žádost, stačí, aby ředitel školy navštívil nejbližší pobočku pracoviště Czech POINT a prokázal se občanským průkazem a jmenovacím dekretem. Pak už bude jen vyčkávat doručení přístupových údajů v obálce se žlutým pruhem, a jeho prvním přihlášením bude datová schránka školy zpřístupněna.
Od listopadu 2011 vede Ministerstvo vnitra ČR veřejný
seznam držitelů datových schránek
na internetové stránce http://seznam.gov.cz. K její identifikaci slouží identifikátor datové schránky, který se tvoří automatizovaně s využitím algoritmů pro generování náhodných čísel a slouží jako další kontaktní údaj na danou instituci. Datová schránka je elektronické úložiště, které slouží k ukládání datových zpráv, ale ne trvalým způsobem (po 90 dnech od doručení se datové zprávy trvale mažou, pokud není napojena na aplikaci třetí strany, např. spisovou službu, Outlook apod.). Datová schránka slouží k doručování dokumentů orgány veřejné moci (bezplatná datová zpráva), provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci (bezplatná datová zpráva) a od roku 2010 také k dodávání dokumentů fyzických osob, podnikajících fyzických osob a právnických osob (poštovní datová zpráva – placená služba).
Mezi
výhody
datové schránky patří garance doručení, rychlost (úspora času oproti chození na poštu), nemožnost vstupovat do datových schránek jiných subjektů (ani Ministerstvo vnitra ČR, ani Česká pošta, s. p., z důvodu zachování listovního tajemství), přístup do datové schránky kdykoliv a odkudkoliv (internetová kavárna, zahraničí).
Povinností uživatele datové schránky je nutnost ji pravidelně vybírat, jinak nastane doručení fikcí a zajištění dlouhodobého uložení datových zpráv.
V nastavení datové schránky je možné aktivovat
notifikaci neboli upozornění na dodanou datovou zprávu
buď prostřednictvím e-mailu (zdarma), nebo pomocí SMS (3 Kč/SMS).
Ze statistik Ministerstva vnitra ČR vyplývá, že průměrná úspěšnost doručení přihlášením je 97,4 %, což dokládá, že většina uživatelů se do datových schránek pravidelně přihlašuje, pracuje s nimi a nenechává dokumenty doručit fikcí.
Z výše uvedeného plyne, že povinností škol, které mají zřízenou datovou schránku ze zákona nebo si ji zřídí sami na žádost, je hlídat, zda jim jejím prostřednictvím neposílá nějaký úřad dokument. Kvůli tomu však nemusí do datové schránky vstupovat každý den, stačí si nastavit notifikaci neboli upozornění. Další povinností je ukládat si doručené datové zprávy do nějakého úložiště, ať už garantovaného (např. datový trezor) nebo negarantovaného (v počítači, na externím disku apod.). Odesílání datových zpráv datovou schránkou je pro školy dobrovolné, nicméně vzhledem k tomu, že zavedení povinné elektronické komunikace s ČSSZ je prvním krokem k tomu, že začnou tento způsob komunikace využívat další instituce, je jen otázkou času, kdy budou datové schránky hromadně využívány i k odesílání datových zpráv, protože si uživatelé uvědomí, že šetří čas, peníze a jsou spolehlivé při doručování.
POZNÁMKA REDAKCE
Detailní informace týkající se datových schránek najdete v aplikaci
Magistr
na www.rizeniskoly.cz, v sekci pracovní situace pod názvem
Datové schránky.
Dozvíte se např. o tom, o jakou formu dokumentů se jedná, jaké jsou možnosti vstupu do datové schránky, informace o přístupových údajích, kdy je dokument do datové schránky doručen, informace o úložišti datových zpráv, co je to autorizovaná
konverze...

Související dokumenty

Pracovní situace

Přístupnost školního webu podle litery zákona
Školská rada - základní údaje
Účetní závěrka vybraných (příspěvkových) organizací
BOZP - přehled základní legislativy
Shrnutí základních legislativních změn ovlivňujících činnost škol a školských zařízení ve školním roce 2017/2018
Maturita - právní předpisy, pokyny, informace, výklady, zdroje informací
Maturita - přehledy obsahu právních předpisů
Informace o zkušebních předmětech profilové části maturitní zkoušky - příklad
Blíží se lhůta pro změnu stanov SRPŠ
Pracovní doba pedagogických pracovníků, její rozvržení a evidence
Zápis do prvního ročníku základního vzdělávání – základní souvislosti v rámci školského zákona a prováděcích vyhlášek
Datové schránky pro školy
Přijímání ke vzdělávání ve střední škole a konzervatoři - právní předpisy, informace
Malotřídní základní škola - legislativa
Pravidla rozpočtové odpovědnosti
Údržba a plánování
Volba operačního systému
Zálohování dat
Počítačová pracovna
Školní bezdrátová síť (Wi-Fi)

Poradna

Zrušení zřizovací listiny a následná nová zřizovací listina
Jmenování ředitele
Smlouva
IT technika do výuky a nákup z dotace
Cestovní náklady v případě cesty na soutěž - odborná poradna, odpověď na dotaz
Zahraniční výjezd ředitele školy - odborná poradna, odpověď na dotaz
Cestovní náhrady při cestě na školení - odborná poradna, odpověď na dotaz
Čipy ve školní jídelně - odborná poradna, odpověď na dotaz
Volba člena školské rady
Dohoda o výkonu práce z domova
Úplata za zájmové vzdělávání
Směrnice
Pracovní náplň
Nekomunikace
Zřizovatel
Doplňková činnost
Zástup
Pracovnělékařské služby
Jmenování ředitelky
Poplatky školní družina