Personalistika - strana 19

Tisíce mrtvých, desetitisíce zraněných, miliony vyhnaných z domovů. Další miliony žijící ve strachu z toho, že je zasáhne raketa, náboj, střepina… A to aniž by se jakkoli provinili. Každému soudnému člověku je jasné, kde je dobro a kde zlo. Kdo je obětí a kdo viníkem. Ale bohužel se objevují i tací, kteří ruskou agresi proti obyvatelům Ukrajiny schvalují nebo kteří šíří nepravdivé či velmi zkreslené informace, jejichž cílem je obhájení ruské agrese.
Vydáno: 08. 05. 2022
Prosím o zodpovězení dotazu: Smlouva ped. pracovníka, může být prodloužena na dobu určitou až dvakrát. A teď se ptám: V součtu tří let nebo jedno prodloužení může být na max. tři roky? Tzv. 1*3 nebo 3*3? Dále prosím, jaké je správné řešení pro asistenta pedagoga se smlouvou na dobu neurčitou. Pokud dítě skončí, např. se odstěhuje a vy pro něj nemáte nové? Dle mého má nárok na klasické odstupné nebo je možné i řešení přes tzv. výjimky které stanovuje zákoník práce?
Vydáno: 06. 05. 2022
Konkrétní příklady
Vydáno: 24. 04. 2022
  • Článek
V regionálním školství jsou pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci vysíláni na pracovní cesty a v souvislosti s tím jim vzniká nárok na cestovní náhrady. V tomto článku vysvětlím, v jakých dalších případech může mít zaměstnanec na cestovní náhrady nárok a jaké druhy cestovních náhrad známe.
Vydáno: 20. 04. 2022
  • Článek
Pracovní pohovor je jedním z prvních kroků směřujících ke vzniku pracovněprávního vztahu. Jde o proces selekce ze strany zaměstnavatele, ale i ze strany zaměstnance. Smluvní strany pak na základě pracovního pohovoru rozhodnou, zda pracovněprávní vztah uzavřou, nebo nikoliv. Z pohledu pracovního práva je pracovní pohovor regulován právě v oblasti informací, které je zaměstnavatel oprávněn o zaměstnanci zjišťovat.
Vydáno: 20. 04. 2022
  • Článek
Projekt společnosti Člověk v tísni – online kurz S asistenty k lepší škole – se zaslouženě probojoval mezi deset finalistů ceny EDUína 2021. O kurzu samotném a také o možnostech pomoci dětem s nedostatečnou podporou ze strany rodiny jsme si povídali s lektorkami Adélou Lábusovou a Alexandrou Petrů.
Vydáno: 19. 04. 2022
Konkrétní příklady
Vydáno: 30. 03. 2022
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo následující informaci především pro vedení škol, aby vyjasnilo možnosti zaměstnávání ukrajinských občanů na pozici pedagogického pracovníka.
Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Hodně se řeší na ZUŠkách jestli jsou korepetice (přímý pedagogický vliv na žáka) při hře na soutěžích vyhlášení MŠMT nepřímá nebo přímá pedagogická činnost? Pokud ředitel školy posílá svého zaměstnance na pracovní cestu, kde bude korepetit (vystupovat) s žákem, vypíše mu cesťák t.j. ho posílá vykonávat práce dá se považovat tato práce za přímá nebo nepřímá činnost? Pokud pedagog ne může vykonávat v době výjezdu svou přímou pedagogickou činnost na pracovišti a pak hodiny odučí podle svých možnosti má nárok na přeplatek? Příklad: Dva výjezdy na soutěže, kde pedagog koreptil žáky školy. Nemohl odučit své žáky podle rozvrhu hodin na pracovišti kde obvykle vykonává přímou výuku. 8 hodin pak nějak odučil různě v jiných týdnech. Má nárok pedagog na přeplatek nebo výjezd na kterém ho poslal ředitel školy a překážel mu učit podle svého rozvrhu vykonává z přesunu nepřímé výuky?
Vydáno: 25. 03. 2022
Na konci března odchází na mateřskou dovolenou zaměstnankyně s roční pracovní smlouvu (do srpna 2022). Pokud na její místo od dubna přijmeme uchazečku jako zástup, skončí jí tedy pracovní poměr ve škole v srpnu 2022. Osvědčí-li se nová uchazečka, chceme ji znovu zaměstnat na dobu určitou. Chtěla bych se zeptat, jak se v tomto případě počítá četnost prodloužení? Začíná se tzv. od nuly a k předchozímu pracovnímu poměru se nepřihlíží (zástup na mateřskou)?
Vydáno: 18. 03. 2022
Chtěl bych požádat o radu ohledně jedné situace. Od července 2022 jsem nastoupil na pozici ředitele ZŠ. Od září si dodělávám kvalifikační studium pro ředitele škol a školských zařízení, potřebné k výkonu funkce. Je možné toto studium hradit z ONIV? Nebo si ho musím hradit z vlastních peněz? Je to bráno jako studium, samostudium? :)
Vydáno: 04. 03. 2022
Rád bych se zeptal na případ mého kolegy ze soukromé SŠ. Suplování má on (i ostatní) i přes svůj plný úvazek hrazeno fixní částkou 100,- Kč. Bez nějaké úpravy v podobě DPP/DPČ. Je to v pořádku?
Vydáno: 02. 03. 2022
Dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem: Bývalý pan ředitel dal pracovní smlouvu (na dobu určitou) kolegyni, která má magisterské vzdělání v oboru pedagogických věd zaměřené na sociální pedagogiku. Tato kolegyně učí technická praktika a pracovní činnosti (má vystudovanou střední průmyslovou školu nábytkářskou) a nějaké výchovy k občanství. Já bych ji na výuku těchto předmětů ve škole potřebovala. Jakým způsobem by si mohla doplnit vzdělání, aby byla kvalifikovaná pro výuku těchto předmětů na 2. stupni ZŠ?
Vydáno: 01. 03. 2022
Pokud má zaměstnanec zkrácený úvazek, krátí se mu příplatky a které? Jedná se mi především o příplatek za třídnictví, ale i osobní, specializační, za vedení...
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
Osud Jaroslavu Čechovi na začátku nerozdal ty nejlepší karty. Příběh mladého učitele angličtiny z Dobříše ukazuje, že cesty k úspěchu mohou být klikaté a že sázka na vzdělání se vždy vyplatí. „Nechtěl jsem spadnout do situace, ve které končí velká část dětí z dětských domovů. Povedlo se a dnes žiji svůj sen,“ říká 31letý Jaroslav Čech.
Vydáno: 22. 02. 2022
Obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám ve školní kuchyni zaměstnankyni, která má pracovní smlouvu na pozici zaučená kuchařka (takto jsem ji zdědila). Není ale vyučená kuchařka, má cca 12 let praxe v pohostinství a školní kuchyni. Nyní poptávám místo pomocné kuchařky. Pokud by se na toto místo hlásila vyučená kuchařka, musím nevyučenou z pozice kuchařka převést na pozici pomocná kuchařka a vyučenou vzít na místo kuchařky? A musí popř. k tomuto převedení dát příslušná zaměstnankyně souhlas?
Vydáno: 08. 02. 2022
Ráda bych se zeptala na běžnou praxi v případě, kdy  odejde nebo onemocní pedagog a jeho roli na delší dobu supluje asistent pedagoga. Jakým způsobem je pak asistent odměňován. V současnou chvíli nám jde o situaci, kdy asistentka přebírá do najití náhrady 3 hodiny výtvarné výchovy. Tato VV probíhá v její pracovní době. Napadá mě možnost dát ji dané hodiny neplacené volno jako asistentce a DPP jako učiteli. Jsme soukromá škola, takže způsob odměňování je volnější než na běžné ZŠ. Přesto mě zajímá, jak se toto řeší na jiných školách, kde třeba asistentka zůstane sama s dětmi po dobu nemoci učitele - řeší se to pouze odměnou?
Vydáno: 08. 02. 2022