Lze povolit v souladu s § 18 školského zákona individuální vzdělávací plán studentce SŠ, která je na rodičovské dovolené a má představu, že by se do školy dostavovala pouze na plánovaná přezkoušení?
Individuální vzdělávací plán pro matku na rodičovské dovolené
PhDr. et Mgr.
Jiří
Valenta
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
-
§ 18 a 165 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění
-
§ 68 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění
ODPOVĚĎ:
V souladu s § 18 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), může ředitel školy povolit vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu žákovi střední školy z následujících důvodů: žákovi se speciálními vzdělávacími potřebami, žákovi s mimořádným nadáním a z jiných závažných důvodů. V případě nezletilého žáka pak je nezbytným předpokladem povolení vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu písemné doporučení školského poradenského zařízení a žádost zákonného zástupce takového žáka.
Na otázku, zda je osobní péče o dítě oním závažným důvodem pro povolení vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu, lze bez větších pochybností odpovědět kladně. Povolení vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu tedy v tomto případě je možné, ale nevzniká na ně právní nárok. Záleží tedy na posouzení konkrétní situace žákyně, která o toto povolení žádá. V případě zamítnutí této žádosti pak musí v souladu s § 68 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ředitel školy své rozhodnutí o zamítnutí žádosti řádně zdůvodnit. Podle ustanovení § 165 odst. 2 písm. a) školského zákona (a současně v souladu s ustálenou judikaturou Nejvyššího správního soudu ČR) je totiž rozhodování o individuálním subjektivním veřejném právu (kam bez pochyby náleží i rozhodování o žádosti o povolení vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu) v režimu správního řízení.