Vyhláška č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, byla v relativně krátké době dvakrát novelizována. Tématem článku je základní obsah vyhlášky č. 248/2019 Sb. se zaměřením na některá podpůrná opatření (plán pedagogické podpory, individuální vzdělávací plán, asistent pedagoga) a organizaci vzdělávání (souběžná přímá pedagogická činnost pedagogických pracovníků v „běžné“ třídě). Obsah článku je určen bez rozdílu pro školy veřejné i neveřejné.
Novela vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných (1. část)
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová
Ph.D.
právnička, specialistka na školskou legislativu, www.monikapuskinova.cz, e-mail: puskinova@monikapuskinova.cz
Vyhláška č. 248/2019 Sb. – účinnost a přechodná ustanovení
Vyhláška č. 248/2019 Sb., kterou se mění vyhláška č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, ve znění pozdějších předpisů, nabude účinnosti 1. 1. 2020.
K části novely, která mění vyhlášku č. 27/2016 Sb., se vztahují přechodná ustanovení, tj. ustanovení upravující vztah nové právní úpravy k dřívější (dosavadní) právní úpravě a k právním vztahům vzniklým podle dřívější (dosavadní) právní úpravy. Odpovídají na otázky:
1.
Podle jakých pravidel se budou od 1. 1. 2020 poskytovat podpůrná opatření, která jsou uvedena v doporučení vydaném do 31. 12. 2019?
2.
Podle jakých pravidel se bude od 1. 1. 2020 řídit normovaná finanční náročnost podpůrných opatření, která jsou uvedena v doporučení vydaném do 31. 12. 2019?
3.
Podle jakých pravidel se bude od 1. 1. 2020 regulovat maximální počet pedagogických pracovníků, kteří v „běžné“ třídě vykonávají přímou pedagogickou činnost souběžně?
Přechodná ustanovení
1. Poskytování podpůrného opatření na základě doporučení vydaného přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky a jeho normovaná finanční náročnost se řídí dosavadními právními předpisy.
2. Pokud je ve třídě, oddělení nebo studijní skupině vzděláván žák, pro něhož bylo vydáno doporučení spočívající v podpoře asistentem pedagoga, učitelem nebo dalším pedagogickým pracovníkem přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, uplatňuje se na třídu, oddělení nebo studijní skupinu omezení počtu pedagogických pracovníků podle § 17 odst. 3 vyhlášky č. 27/2016 Sb., ve znění účinném do dne nabytí účinnosti této vyhlášky, a to až do skončení platnosti tohoto doporučení.
Výše uvedená přechodná ustanovení lze rozvést takto:
*
Pokud bylo podpůrné opatření uvedeno v doporučení vydaném do 31. 12. 2019, bude poskytováno a jeho normovaná finanční náročnost se bude řídit podle pravidel vyhlášky č. 27/2016 Sb. účinných do 31. 12. 2019.
*
Pokud se v „běžné“ třídě, oddělení nebo studijní skupině vzdělávají žáci, kterým bylo do 31. 12. 2019 vydáno doporučení doporučující jejich podporu asistentem pedagoga, učitelem nebo dalším pedagogickým pracovníkem, a v důsledku toho v dané třídě vykonává přímou pedagogickou činnost souběžně několik pedagogických pracovníků, pak se maximální počet pedagogických pracovníků vykonávajících přímou pedagogickou činnost souběžně v dané třídě, oddělení a studijní skupině řídí podle pravidel vyhlášky č. 27/2016 Sb. účinných do 31. 12. 2019, a to až do skončení platnosti daných doporučení.
To znamená, že škola bude sledovat dobu platnosti doporučení vydaných do 31. 12. 2019 a že bude po dobu jejich platnosti zajišťovat poskytování podpůrných opatření a organizovat vzdělávání podle pravidel vyhlášky č. 27/2016 Sb. účinných do 31. 12. 2019.

Plán pedagogické podpory
Plán pedagogické podpory (dále jen „PLPP“), tj. podpůrné opatření prvního stupně, se do 31. 12. 2019 využívá tehdy, když jsou splněny určité podmínky. Uvedené podmínky a souvislost s důsledkem (zpracováním PLPP) jsou vyjádřeny níže pomocí schématu.
S účinností od 1. 1. 2020 se na zpracování PLPP vztahuje následující pravidlo § 10 odst. 2 vyhlášky č. 27/2016 Sb.: Škola může [zdůrazněno autorkou] zpracovat plán pedagogické podpory, který zahrnuje zejména popis obtíží a speciálních vzdělávacích potřeb žáka, podpůrná opatření prvního stupně, stanovení cílů podpory a způsobu vyhodnocování naplňování plánu, zejména v situaci, kdy pro poskytování podpůrných opatření prvního stupně nepostačuje samotné zohlednění individuálních vzdělávacích potřeb žáka při vzdělávání.
Je proto zcela v kompetenci školy, zda možnost stanovenou § 10 odst. 2 vyhlášky č. 27/2016 Sb. využije a PLPP zpracuje, nebo ke vzdělávání žáka zvolí jiná podpůrná opatření prvního stupně. Změna vyhlášky č. 27/2016 Sb. proto představuje snížení administrativní zátěže škol v souvislosti s realizací podpůrných opatření.
V návaznosti na uvedenou možnost zpracování PLPP
*
se PLPP neuvádí v příloze č. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. jako jeden z příkladů podpůrných opatření v prvním stupni (s účinností do 31. 12. 2019 bod 5.2 Plán pedagogické podpory),
*
je zrušena příloha č. 3 vyhlášky č. 27/2016 Sb., která do 31. 12. 2019 stanoví formulář plánu pedagogické podpory,
*
obecně se v § 11 odst. 3 písm. d) vyhlášky č. 27/2019 Sb. uvádí, že školské poradenské zařízení při posuzování speciálních vzdělávacích potřeb žáka vychází z informací školy o podpůrných opatřeních prvního stupně poskytovaných žákovi (tj. neuvádí se, že školské poradenské zařízení vychází z PLPP).
I nadále je však v příloze č. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. ve vztahu k přímé podpoře žáka (bod 5.1) stanoveno: Etapa přímé podpory žáka ve výuce učitelem nebo jiným pedagogickým pracovníkem. Slouží ke zmapování možných forem podpory žáka. Pokud nepostačuje tato forma podpory a žákovy obtíže vyžadují součinnost více pedagogických pracovníků, je vytvářen plán pedagogické podpory (PLPP).
Ze smyslu § 10 odst. 2 vyhlášky č. 27/2016 Sb. a ustanovení obsažených v příloze č. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. lze dovodit, že škola může zpracovat PLPP a k situacím, ve kterých je důvodné PLPP zpracovat, patří i situace, kdy nepostačuje přímá podpora žáka učitelem nebo jiným pedagogickým pracovníkem (bod 5.1 přílohy č. 27/2016 Sb.) a žakovy obtíže vyžadují součinnost více pedagogických pracovníků.
Školám lze doporučit, aby ověřily, nakolik nové právní úpravě odpovídá školou zpracovaná dokumentace (např. školní vzdělávací program, dokumentace školního poradenského pracoviště).
Individuální vzdělávací plán
Základní změna pravidel, která upravují vzdělávání žáka podle individuálního vzdělávacího plánu (dále jen „IVP“), je spojena s důvodností doporučení individuálního vzdělávacího plánu. Změna zapracovaná do § 3 odst. 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb. získává podobu vymezení podmínky, při jejímž splnění činnost neprobíhá:
Individuální vzdělávací plán školské poradenské zařízení zpravidla nedoporučuje [zdůrazněno autorkou], pokud jsou všechny informace podstatné pro vzdělávání žáka uvedeny v doporučení podle § 15.
Cílem uvedeného ustanovení je zamezit nadbytečnému doporučování vzdělávání žáka podle IVP a následnému zpracování ryze formálního IVP, který se svým obsahem neliší od doporučení školského poradenského zařízení. IVP bude školské poradenské zařízení doporučovat a škola jej bude zpracovávat tehdy, pokud např. IVP bude uvádět specifické cíle, které nejsou obsaženy ve školním vzdělávacím programu školy.
V materiálu MŠMT Metodický pokyn k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů1) jsou uvedeny následující případy, kdy je zpravidla důvodné nebo není zpravidla důvodné doporučovat vzdělávání podle IVP:

Z uvedených předpokladů plyne, že škola a školské poradenské zařízení se budou ve fázi projednání návrhu doporučení školského poradenského zařízení (§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 27/2016 Sb.) mimo jiné zaměřovat na zjištění předpokladů doporučení či nedoporučení IVP.
Dále novela vyhlášky č. 27/2016 Sb. ve vzoru IVP (příloha č. 2 vyhlášky č. 27/2016 Sb.) doplňuje text:
Poučení: Pokud zákonný zástupce nebo zletilý žák neposkytne informovaný souhlas s vypracovaným individuálním vzdělávacím plánem, tak toto podpůrné opatření škola neposkytuje.
Asistent pedagoga
Podpůrné opatření v podobě využití asistenta pedagoga novela mění v několika rovinách. Lze je vyjádřit následujícími otázkami:
*
S kým asistent pedagoga pracuje? Kolika žákům se speciálními vzdělávacími potřebami současně poskytuje podporu?
*
Budou na asistenta pedagoga poskytnuty finanční prostředky ze státního rozpočtu?
*
Lze ve třídě využívat asistenta pedagoga nad rámec poskytovaných podpůrných opatření?
Novela vyhlášky pozměnila charakteristiku skupiny žáků, se kterými asistent pedagoga pracuje (§ 5 odst. 2), a současně zrušila pravidlo limitující počet žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, kterým asistent pedagoga současně poskytuje podporu (§ 5 odst. 6).
Pro větší přehlednost jsou uvedené změny vyjádřeny následujícím srovnáním.
účinnost do 31. 12. 2019 | účinnost od 1. 1. 2020 |
§ 5 odst. 2 Asistent pedagoga pracuje podle potřeby
se žákem nebo s ostatními žáky
[zdůrazněno autorkou] třídy, oddělení nebo studijní skupiny podle pokynů jiného pedagogického pracovníka a ve spolupráci s ním.
|
§ 5 odst. 2 Asistent pedagoga pracuje podle potřeby
s žáky
[zdůrazněno autorkou] třídy, oddělení nebo studijní skupiny podle pokynů jiného pedagogického pracovníka a ve spolupráci s ním.
|
§ 5 odst. 6
Není-li dále stanoveno jinak, může asistent pedagoga poskytovat podporu při vzdělávání žákovi nebo více žákům současně
, nejvýše však 4 žákům
[zdůrazněno autorkou] ve třídě,
oddělení nebo studijní skupině, a to s ohledem na povahu speciálních vzdělávacích potřeb těchto žáků; v případě škol, tříd, oddělení nebo studijních skupin zřízených podle § 16 odst. 9 zákona nebo jedná-li se o asistenta pedagoga podle § 18 odst. 1, může být počet žáků připadajících na asistenta pedagoga vyšší.
|
§ 5 odst. 6
zrušen
|
Z uvedených změn je zřejmé, že se jimi akcentuje
*
práce asistenta pedagoga se žáky třídy, oddělení nebo studijní skupiny (tj. nejen se žákem, kterému bylo doporučeno podpůrné opatření v podobě asistenta pedagoga),
*
role učitele a asistenta pedagoga ve vzdělávacím procesu (asistent pedagoga nevykonává činnosti, které má vykonávat učitel, např. dovysvětlení nového učiva),
*
sdílení asistenta pedagoga na všech stupních podpůrných opatření, využití individuální asistence jen výjimečně v důvodných případech,
*
vytvoření co nejvyšší míry nezávislosti žáka se speciálními vzdělávacími potřebami na individuální asistenci a jeho zapojení do sociálních vztahů žáků ve třídě a škole.
Využití asistenta pedagoga je jedním z podpůrných opatření, se kterými je nově spojena podmíněná normovaná finanční náročnost (bod 1.11 přílohy 1 vyhlášky č. 27/2016 Sb.)2). Princip podmíněné normované finanční náročnosti je následující: finanční prostředky ze státního rozpočtu se na podpůrné opatření poskytují pouze v případě, pokud žák nemůže využít již dříve doporučené podpůrné opatření financované ze státního rozpočtu na základě doporučení pro jiného žáka.
Smyslem podmíněné normované finanční náročnosti je zajistit jak hospodárné, neduplicitní čerpání finančních prostředků ze státního rozpočtu, tak optimální zajišťování podpůrných opatření. V odůvodnění novely se v souvislosti se zavedením pravidla podmíněné normované finanční náročnosti uvádí: Odpovědnost využití doporučení bude mít ředitel školy, který před požadavkem přidělení finančních prostředků posoudí konkrétní materiální podmínky školy/třídy.3)
Ustanovení § 18, zakotvující za určitých podmínek využití asistenta pedagoga nad rámec systémové podpory v podobě podpůrných opatření, bylo zrušeno.
účinnost do 31. 12. 2019 | účinnost od 1. 1. 2020 |
Podpora organizace vzdělávání
(1) Pokud je ve třídě, oddělení nebo studijní skupině počet žáků se speciálními vzdělávacími potřebami s přiznaným podpůrným opatřením druhého až pátého stupně v souladu s § 17 odst. 4 vyšší než 5, lze pro jejich vzdělávání využít asistenta pedagoga nad rámec poskytovaných podpůrných opatření; omezení počtu žáků připadajících na asistenta pedagoga se neuplatní.
(2) Do počtu žáků podle odstavce 1 se nezapočítávají ti žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, kterým je poskytováno podpůrné opatření spočívající ve využití asistenta pedagoga.
|
zrušen |
Organizace vzdělávání v „běžné“ třídě
Podle § 17 odst. 3 vyhlášky č. 27/2016 Sb. účinné do 31. 12. 2019 se používá pravidlo limitující počet pedagogických pracovníků vykonávajících souběžně pedagogickou činnost: Ve třídách, odděleních a studijních skupinách mohou vykonávat pedagogickou činnost souběžně nejvýše 4 pedagogičtí pracovníci.
Novela vyhlášky mění uvedené pravidlo ve dvou směrech – výslovně vztahuje pravidlo na „běžné“ třídy, oddělení a studijní skupiny a snižuje počet pedagogických pracovníků, kteří mohou souběžně vykonávat přímou pedagogickou činnost v takové třídě, oddělení a skupině, ze čtyř pedagogických pracovníků na tři pedagogické pracovníky.
Pro názornost je níže uvedeno porovnání právní úpravy.
účinnost do 31. 12. 2019 | účinnost od 1. 1. 2020 |
Ve třídách, odděleních a studijních skupinách mohou vykonávat pedagogickou činnost souběžně
nejvýše 4 pedagogičtí pracovníci
.
|
Ve třídách, odděleních a studijních skupinách, které nejsou zřízeny podle § 16 odst. 9 zákona, a ve třídách, odděleních a studijních skupinách škol, které nejsou zřízeny podle § 16 odst. 9 zákona, mohou vykonávat přímou pedagogickou činnost souběžně
nejvýše 3 pedagogičtí pracovníci
.
|
Snížení nejvyššího počtu pedagogických pracovníků, kteří mohou v „běžné“ třídě, oddělení a studijní skupině vykonávat přímou pedagogickou činnost souběžně, je výsledkem zjištění, podle kterých
*
vysoký počet pedagogických pracovníků souběžně vykonávajících činnost ve třídě je kontraproduktivní, výuka je těžko organizačně zvládnutelná,
*
dochází k rušení individuální a skupinové výuky žáků se speciálními vzdělávacími potřebami i ostatních žáků,
*
větší počet asistentů pedagoga brání v efektivní integraci žáka a rozvoji jeho maximálního vzdělávacího potenciálu.4)
Je pravděpodobné, že do počtu nejvýše tří pedagogických pracovníků vykonávajících přímou pedagogickou činnost souběžně v „běžné“ třídě, oddělení a studijní skupině bude zahrnut asistent pedagoga. Novela vyhlášky č. 27/2016 Sb. však současně klade důraz na sdílení asistenta pedagoga. Proto vzniká dotaz, zda, resp. kdy mohou v „běžné“ třídě, oddělení a studijní skupině souběžně vykonávat činnost dva asistenti pedagoga.
V této souvislosti materiál MŠMT Metodický pokyn k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů uvádí: Druhého asistenta pedagoga v jedné třídě je možné doporučit na základě posouzení situace konkrétní třídy a SVP žáka v případě, že:
*
ve třídě jsou více než tři žáci s přiznaným podpůrným opatřením 3. až 5. stupně,
*
ve třídě jsou alespoň tři žáci s přiznaným podpůrným opatřením 3. až 5. stupně, z nichž alespoň jeden má diagnostikované závažné psychické onemocnění, autismus či kombinaci poruchy chování s dalším zdravotním znevýhodněním.
5)Dále je vhodné připomenout, že na základě přechodného ustanovení (viz výše) se řeší případy, kdy na základě doporučení školských poradenských zařízení vydaných do 31. 12. 2019 působí ve třídě, oddělení nebo studijní skupině vyšší počet pedagogických pracovníků, než je stanoveno v § 17 odst. 3 vyhlášky č. 27/2016 Sb. s účinností od 1. 1. 2020.
Shrnutí
Novela vyhlášky č. 27/2016 Sb. účinná od 1. 1. 2020 má školám přinést snížení administrativní zátěže v souvislosti se zpracováním PLPP a IVP. Důraz kladený na sdílení asistenta pedagoga na všech stupních podpůrných opatření je spojen s nově zavedenou podmíněnou normovanou finanční náročností a omezením počtu asistentů pedagoga vykonávajících přímou pedagogickou činnost souběžně v „běžné“ třídě.
1) Metodický pokyn k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů [online]. 2019, s. 2 a 3 [cit. 2019-11-18]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/metodicky-pokyn-k-novele-vyhlasky-c-27-2016-sb-o-vzdelavani.
2) Ostatní podpůrná opatření, u kterých se zavádí podmíněná normovaná finanční náročnost, jsou činnost školního speciálního pedagoga, činnost školního psychologa, pedagogická intervence, předmět speciálně pedagogické péče, speciální učebnice, speciální učební pomůcky a kompenzační pomůcky.
3) Viz Důvodová zpráva. Aplikace o/dok [online]. 2019, s. 2 [cit. 2019-11-18]. Dostupné z: https://apps.odok.cz/veklep-history-version?pid=KORNBCCNFG2S.
4) Tamt Důvodová zpráva. Aplikace o/dok [online]. 2019, s. 10–11 [cit. 2019-11-18]. Dostupné z: https://apps.odok.cz/veklep-history-version?pid=KORNBCCNFG2S éž, s. 10–11.
5) Metodický pokyn k novele vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů. MŠMT [online]. 2019, s. 6 [cit. 2019-11-18]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/metodicky-pokyn-k-novele-vyhlasky-c-27-2016-sb-o-vzdelavani.