Od nového školního roku platí nový účinný bezpečnostní standard k ochraně jednoho z měkkých cílů - česká technická norma ČSN 73 4400 Prevence kriminality - řízení bezpečnosti při plánování, realizaci a užívání škol a školských zařízení.
Nová norma týkající se prevence kriminality
JUDr.
Tomáš
Koníček,
pracovník odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV ČR a předseda TNK č. 148
Novou technickou normu ČSN 73 4400 Prevence kriminality - řízení bezpečnosti při plánování, realizaci a užívání škol a školských zařízení zavedl dne 1. srpna 2016 do soustavy českých státních norem Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví s tím, že uvedená norma nabyla účinnosti dnem 1. září 2016. Tuto normu (ČSN 73 4400:2016) vypracovala v rekordním čase Technická normalizační komise TNK 148 - Prevence kriminality a ochrana obyvatel jako možnou odpověď na řešení problematiky ochrany jednoho z měkkých cílů - škol a školských zařízení. Norma dále navazuje na řadu evropských norem Prevence kriminality prostřednictvím navrhování budov, objektů a území. Zabezpečení škol a školských zařízení je v oblasti bezpečnosti jednou z hlavních priorit resortu MV.
Jedním ze stěžejních úkolů při navrhování a snižování rizika kriminality a antisociálního chování ve školách a školských zařízeních (dále jen „školy“) je řízení bezpečnostních rizik. Kvalitní řízení bezpečnosti při plánování, realizaci a užívání budov škol je závislé na provedení systému řízení rizik a jeho zásadním procesu posouzení rizik. Návrh a realizace bezpečnostních opatření fyzické ochrany by měly eliminovat nebo snížit nežádoucí rizika.
Příčiny kriminality a antisociálního chování jsou předmětem zkoumání již řadu let. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují jejich výskyt v dané oblasti či objektech. Sociálněekonomické faktory ani lokální specifika nejsou předmětem této normy. Společným vodítkem všech opatření je ztížení nebo omezení neoprávněného vstupu do objektu školy.
Většina trestných činů je spáchána v důsledku toho, že pachatel může využít pro páchání trestné činnosti ve školách snadnost přístupu do objektu či areálu, možnost úkrytu, neexistenci jednoznačného vymezení veřejného a privátního prostoru, nedostatečnost osvětlení, nevhodnost architektonických úprav a stavebního řešení budov a terénu. Tyto faktory spolu s dalšími přispívají k zranitelnosti chráněných zájmů vůči vnějším rizikům.
Posouzení rizik kriminálního a antisociálního chování, včetně návrhu a implementace bezpečnostních opatření, je základním cílem této normy. Tato norma upravuje zásady a návrhy pro plánovače, projektanty, zřizovatele, ředitele, zaměstnance školy i další zainteresované strany. Pomáhá k orientaci ve značném množství technických doporučení, norem, vyhlášek a zákonů tím, že v jednotném dokumentu odkazuje na potřebné materiály pro školy. Tímto eliminuje fakt, že koncepční řešení bezpečnosti škol je při prvotním plánování výstavby či rekonstrukci často opomíjeno.
PŘEDMĚT NORMY
Schválená norma upravuje zásady a návrhy pro snižování rizika kriminality, obavy z kriminality a antisociálního chování ve školách ve fázích plánování a realizace stavebního řešení a bezpečnostních opatření prostřednictvím preventivního řízení bezpečnostních rizik, k nimž může ve školách docházet.
K obsahu normy patří zejména:
-
Vymezení cílů normy a vymezení cílů metodiky
-
Vymezení rolí a odpovědností
-
Opatření k zajištění bezpečnosti škol
-
Plánování výstavby - doporučení pro plánování
-
Posouzení rizika
-
Dispoziční řešení
-
Perimetr
-
Plášť budovy
-
Vnitřní uspořádání škol
-
Technická ochrana
-
Režimová opatření
-
Fyzická ostraha
-
Bezpečnostní dokumentace škol (ve vztahu k bezpečnosti objektu)
-
Posuzování a řízení rizik ve školách
-
Posuzování účinnosti stávajících bezpečnostních opatření
-
Návrh a implementace bezpečnostních opatření a zpracování, aktualizace stávající bezpečnostní dokumentace
-
Provoz systémů bezpečnosti
-
Příprava zúčastněných uživatelů a zúčastněných stran - pravidelné školení k bezpečnosti
-
Požadavky na funkční zkoušky a revize systémů technické ochrany (mechanické a technické prostředky ochrany)
-
Požadavky na kontrolu režimových a organizačních opatření
-
Požadavky na kontrolu fyzické ostrahy
-
Záznam o bezpečnostním incidentu
-
Tvorba pravidelných záznamů o bezpečnostních incidentech
-
Aktualizace bezpečnostní dokumentace včetně analýzy rizik
-
Ověřování účinnosti a implementace bezpečnostních opatření pokrývající nově zjištěná rizika
-
Příloha A (informativní) Proces posuzování rizik
-
Příloha B (informativní) Příklad aplikace posuzování rizik
Norma ČSN 73 4400 je využitelná pro všechny veřejné, soukromé nebo státní instituce. Tuto normu lze využít jen pro rizika spojená s ochranou osob a majetku. Návrh a implementace bezpečnostních opatření vychází ze systémů řízení bezpečnostních rizik. V rámci preventivního řízení bezpečnostních rizik je potřeba zohlednit měnící se sociální a kulturní specifika daných oblastí, ve kterých se školy nacházejí.
Tato norma se nevztahuje na budovy vysokých škol. Je možné ji však využít jako metodický návod pro prevenci kriminality a řízení rizik, včetně zajištění úrovně a rozsahu fyzické ochrany i v těchto objektech.
Nově platnou a účinnou normu lze zakoupit v papírové formě v informačním centru ÚNMZ, Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1 nebo je dostupná v ČSN online, více naleznete na stránkách: https://csnonline.unmz.cz/.