Krácení a přečerpání dovolené

Vydáno:

V posledním čísle Řízení školy jsme si ukázali, jak se v praxi „krátí“ dovolená z důvodu (omluvených) překážek v práci na straně zaměstnance. Vysvětlili jsme si, že od ledna 2021 se z těchto důvodů dovolená ve skutečnosti nekrátí, ale tyto překážky se limitovaně, či bez omezení započítávají do výkonu práce zaměstnance. Krátit dovolenou může zaměstnavatel jen pro neomluveně zameškanou směnu. Jak v praxi postupovat? A jak naložit s přečerpanou dovolenou, když pracovní poměr zaměstnance nečekaně skončí?

Krácení dovolené pro neomluvenou absenci v práci

O neomluvenou absenci v práci se jedná zejména v případech, kdy zaměstnanec není na pracovišti zaměstnavatele a přitom k tomu neexistuje omluvitelný důvod – např. překážky v práci na straně zaměstnance, čerpání dovolené atd. V současné době, kdy kupříkladu výuka probíhala a zčásti ještě probíhá online, se pak o neomluvenou absenci v práci může jednat též v případech, kdy zaměstnanec měl v pracovní době konat práci (na dálku), ale ve skutečnosti ji nekonal. Neomluvená absence v práci je přitom nejen porušením pracovních povinností zaměstnance, které za určitých okolností může skončit výpovědí či okamžitým zrušením pracovního poměru, ale též jediným případem, kdy se může zaměstnavatel rozhodnout zkrátit zaměstnanci právo na dovolenou.
Do roku 2020 mohl zaměstnavatel zaměstnance za neomluvenou absenci poměrně zásadně postihnout v právu na dovolenou. Krácení bylo možné o 1 až 3 dny