Jak propojit místní akční plány s existujícím know-how v odborných organizacích?

Vydáno:

V ČR existuje množství organizací, které poskytují odbornou podporu školám. Zároveň díky evropským financím vznikla síť 200 místních akčních plánů, v jejichž nejlepším zájmu je, aby dobře plnily svoji misi rozvíjet oblast vzdělávání na svém území. Jednou z příležitostí, kde se tyto dva světy mohou propojit, je Veletrh Úspěch pro každého žáka.

Jak propojit místní akční plány s existujícím know-how v odborných organizacích?
Mgr.
Silvie
Pýchová
výkonná ředitelka SKAV a koordinátorka iniciativy Úspěch pro každého žáka
Jak zúčastnění realizátoři MAP, tak zapojené odborné organizace spojuje vize úspěchu pro každého žáka. V jejím rámci již druhým rokem organizovala Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV) za finanční podpory Nadace České spořitelny tento veletrh během posledních listopadových dnů. Cílem akce je podpořit vzájemné učení mezi MAPy a podpůrnými organizacemi skrze sdílení zkušeností s kolegiální podporou, a to vše za účelem zlepšování učení dětí a snižování nerovností ve vzdělávání. Abychom byli co nejblíže praxi, koná se veletrh přímo v prostředí školy, vloni to bylo v ZŠ Kunratice, letos v ZŠ Strossmayerovo nám. na Praze 7. Účastníci tak mají možnost navštívit samotnou výuku a reflektovat s učiteli to, co ve výuce pozorovali. Letos měli například příležitost na „ZŠ Stross“ navštívit tzv. Ateliéry, kdy se žáci věnovali hlouběji určitým zvoleným tématům (např. Příroda a lidé kolem železné opony, Hrajeme si s ozoboty apod.). Lidé, kteří přijeli z různých částí republiky, měli tak příležitost zažít půl dne života školy a vidět, nakolik je možné v takové „normální“ veřejné škole měnit kulturu.
Letos se na veletrhu dohromady sešlo přes 130 účastníků z 34 MAPů a 24 odborných organizací. Tyto organizace mohly svou nabídku prezentovat jak na stánku, kde měly individuálně příležitost hovořit se zástupci MAPů, tak formou workshopů během sobotní části programu. Lidé z místních akčních plánů (manažeři i pedagogové) se tak mohli seznámit s prací organizací, jako jsou například Job – spolek pro inovace, Nová škola, Pomáháme školám k úspěchu, Step by Step ČR, TEREZA nebo Koučink akademie Libchavy. Přitom se nabízí otázka – a kladli si ji i účastníci z regionů v hodnoticím dotazníku –, proč nejsou takovéto akce úplně běžné. Proč je vlastně v České republice tak složité tyto světy (školy, které mohou posloužit jako příklady dobré praxe, lidi, kteří realizují místní akční plány, a odborné organizace, které disponují určitým know-how) propojit? Možná to souvisí s chybějícím „středním článkem vedení škol“, který je nyní často skloňován v souvislosti s přípravou Strategie 2030+.
Toto téma zaznělo i během panelové diskuse manažerů realizačních týmů MAP, která byla součástí programu veletrhu. V této debatě popisovali svou roli realizátorů MAP Iveta Němečková z Prahy 12, Karel Straka z Chomutova, Markéta Pošíková z Kolína a Nymburku, Libuše Beranová z Tišnova a Jan Machek ze Dvora Králové nad Labem. V diskusi zaznívalo, že je jim daří například zapojovat učitele do pracovních skupin nebo organizovat atraktivní akce na zviditelnění tématu vzdělávání ve svých územích.
Kromě videozáznamu z celé panelové diskuse jsou na webu www.uspechzaka.cz k dispozici kompletní rozhovory s těmito zástupci MAP, kde podrobněji popisují svou situaci, ve které jako realizátoři MAP působí.
Na veletrhu úzce spolupracovala také městská část Praha 7, což mělo svůj smysl v tom, že cílem MAP je mimo jiné podporovat komunikaci a spolupráci se zřizovateli. Na území tzv. ORP neboli obce s rozšířenou působností se potkává více zřizovatelů (městských i venkovských škol, veřejných i soukromých) a v zájmu jich všech by mělo být, aby školy přispívaly k rozvoji kvality života v daném místě. Paní radní pro školství MČ Prahy 7 Hana Šišková prezentovala účastníkům veletrhu, jak Praha 7 podporuje školy ve spolupráci a jejich rozvoji, například i tím, že každý rok hradí účast jednoho tandemu vedení školy v programu Ředitel naživo, nebo jak podporuje participaci mladých lidí.
V rámci iniciativy Úspěch pro každého žáka vidíme v MAPech velkou příležitost pro systematičtější přístup k podpoře škol. Jedna akce to ale nevyřeší, ta může podpořit vznik nových kontaktů a budování dobrých vztahů a lepšího vzájemného porozumění. Je potřeba, abychom s potenciálem MAPů zacházeli daleko soustavněji.

Související dokumenty

Pracovní situace

Rok na střední škole v zahraničí z právního pohledu
Akreditace vzdělávacích programů v systému DVPP
Odborný rozvoj začínajících pedagogických pracovníků
Kvalifikační dohoda
Zvyšování kvalifikace pedagogických pracovníků
VP, středisko výchovné péče a OSPOD
Finanční gramotnost - modelové úlohy
Pokračování v základním vzdělávání podle § 55 odst. 2 školského zákona
Kritéria hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání na školní rok 2014/2015
Bezplatné poskytování učebnic
Strategické řízení a plánování v digitální škole
Bílá kniha
Přehled hlavních strategických a koncepčních dokumentů v oblasti vzdělávání
Vzdělávání koordinátorů EV
Zpracovávání osobních údajů v podobě výsledků vzdělávání
Možnost vzdělávat se současně ve více mateřských školách
Mediální vzdělávání
Nenávist na internetu se dá řešit včasnou prevencí, ale i aktivitami ve třídě
Určení formy, obsahu a pravidel používání žákovské knížky
Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem v souvislostech

Poradna

Výuka Aj
Ukončení předškolního vzdělávání
Výkaz práce
Povinné předškolní vzdělávání
Celková doba přerušení vzdělávání ve střední škole
Možnost hradit část dalšího vzdělávání z ONIV
Úhrada konference Škola jako místo setkávání ze Šablon