Velké množství právnických osob vykonává činnost více druhů škol (typicky činnost mateřské školy a základní školy nebo činnost střední a vyšší odborné školy). Cílem článku je popsat vztah, na základě kterého se v případě uvedených právnických osob určí normativ nepedagogických zaměstnanců na ředitelství, a zasadit jej do celkového výpočtu limitu počtu nepedagogických zaměstnanců.1)
Financování nepedagogické práce – právnická osoba vykonávající činnost více druhů škol
Ing.
Petra
Schwarzová
ředitelka gymnázia a lektorka se zaměřením na financování škol
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová
Ph.D.
právnička, specialistka na školskou problematiku, www.monikapuskinova.cz
Princip financování nepedagogické práce
Dle nových pravidel, účinných od 1. 1. 2020, je nepedagogická práce vykonávaná v mateřské, základní, střední a vyšší odborné škole zřizované krajem, obcí a svazkem obcí financována prostřednictvím centrálně stanovených (tj. MŠMT stanovených) normativů. Normativy vyhlašuje MŠMT na kalendářní rok a mají být zveřejněny ve Věstníku (§ 161 odst. 1 školského zákona).
Pro přehlednost jsou dále v tabulce druhům škol přiřazeny jednotlivé kategorie normativů. Hodnoty normativů a v tabulce uvedené poznámky k normativu na ředitelství jsou zveřejněny v dokumentu MŠMT Normativy pro stanovení limitu počtu nepedagogických zaměstnanců MŠ, ZŠ, SŠ, KON a VOŠ zřizované krajem, obcí nebo svazkem obcí2).
MŠ
|
ZŠ
|
SŠ
|
VOŠ, pokud se jedná
o VOŠ nebo kombinaci VOŠ s konzervatoří
|
|
Normativ na ředitelství
|
ano
|
ano
|
ano
|
ano
|
Poznámka k normativu na ředitelství
|
Pokud není mateřská škola jediným druhem školy u právnické osoby, použije se výpočet pro kombinaci druhů škol v jedné právnické osobě.
|
Pokud není základní škola jediným druhem školy u právnické osoby, použije se výpočet pro kombinaci druhů škol v jedné právnické osobě.
|
Pokud není střední škola jediným druhem školy u právnické osoby, použije se výpočet pro kombinaci druhů škol v jedné právnické osobě.
|
Pokud je součástí téže právnické osoby také mateřská, základní nebo střední škola, použije se výpočet pro kombinaci druhů škol v jedné právnické osobě.
|
Normativ na další pracoviště
|
ano
|
ano
|
ano
|
ano
|
Normativ na třídu
|
ano
|
ano
|
ano
|
ne
|
Normativ na studenta
|
ne
|
ne
|
ne
|
ano
|
Pro úplnost dodejme:
*
limit počtu nepedagogických zaměstnanců mateřské a základní školy je stanoven jako součet
–
normativu na školu (ředitelství),
–
normativu na další pracoviště,
–
normativu na třídu (určité charakteristiky s určitým průměrným počtem dětí nebo žáků),
*
limit počtu nepedagogických zaměstnanců střední školy je stanoven jako součet
–
normativu na školu (ředitelství),
–
normativu na další pracoviště,
–
normativu na třídu (v určitém oboru vzdělání s určitým průměrným počtem žáků),
*
limit počtu nepedagogických zaměstnanců vyšší odborné školy je stanoven jako součet
–
normativu na školu (ředitelství),
–
normativu na další pracoviště,
–
normativu na studenta v denní formě vzdělávání v akreditovaném vzdělávacím programu.
Principy stanovení normativu na ředitelství právnické osoby vykonávající činnost více druhů škol
Normativ nepedagogických zaměstnanců na ředitelství je úskalím pro subjekty vykonávající činnost více druhů škol.
Obtíž při určení uvedeného normativu vyplývá z elementárního faktu – v tabulkách zveřejněných na webových stránkách MŠMT3) jsou uvedeny normativy pouze pro jednotlivé druhy škol, nikoli pro případy, kdy právnická osoba vykonává činnost více druhů škol4), a odkaz na výpočet pro kombinaci druhů škol v jedné právnické osobě, který není opatřen dalším komentářem.
Po pokusech pomocí příkladu „intuitivně“ dovodit způsob výpočtu lze zformulovat několik poznatků, které pomohou i „nematematikovi“ ozřejmit vzorec uvedený v prezentaci MŠMT Změny financování regionálního školství: Změny financování RgŠ v oblasti nepedagogických zaměstnanců – MŠ a ZŠ5) a Změny financování regionálního školství: Změny financování RgŠ v oblasti nepedagogických zaměstnanců SŠ, KON, VOŠ.6)

a) Hodnota normativu nepředstavuje násobek určité konstanty (např. hodnota normativu pro jednu třídu je z, hodnota normativu pro sedm tříd je 7 × z), ale výsledek „nelineárního vztahu“, který je zaznamenán a graficky vyjádřen v prezentaci MŠMT Změny financování regionálního školství: Změny financování RgŠ v oblasti nepedagogických zaměstnanců – MŠ a ZŠ a Změny financování regionálního školství: Změny financování RgŠ v oblasti nepedagogických zaměstnanců SŠ, KON, VOŠ.
Jednoduše lze konstatovat: normativ je sice odvozen od počtu tříd, avšak s přibývajícími třídami přidaná jednotka připadající na třídu klesá. Proto je např. normativ na ředitelství základní školy s jednou třídou 0,54000 a normativ na ředitelství základní školy s 10 třídami 2,55878 (nikoli 10 × 0,54000). Tuto skutečnost názorně vyjadřuje graf zobrazující vztah mezi počty tříd mateřské, základní a střední školy a hodnotou normativu na ředitelství nikoli přímkou, ale „rostoucí nelineární křivkou“7).

Proto při určení hodnoty normativu na ředitelství je nutné se postupně „posouvat“ na vodorovné ose, vyjadřující počet tříd, a tím se i „posouvat“ na „křivce“ ke klesajícím hodnotám připadajícím na přibývající jednotku.
Příklad
Výchozí údaje:
*
právnická osoba vykonává činnost střední školy, základní školy a mateřské školy
*
počet tříd střední školy 15
*
počet tříd základní školy 10
*
počet tříd mateřské školy 5
Na vodorovné ose, vyjadřující počet tříd, je
*
počet tříd střední školy (tj. 15 tříd) vyjádřen hodnotami v rozpětí od 1. třídy po 15. třídu,
*
počet tříd základní školy (tj. 10 tříd) vyjádřen hodnotami v rozpětí od 15. po 25. třídu,
*
počet tříd mateřské školy (tj. 5 tříd) vyjádřen hodnotami v rozpětí od 25. po 30. třídu.
b) Školám, jejichž počet tříd byl na vodorovné ose „připojen“ k počtu tříd jiného druhu škol (např. počet 10 tříd základní školy je na vodorovné ose v rozpětí od 15. po 25. třídu), je přiřazen počet nepedagogických pracovníků (dále jen „počet NPP“) odpovídající jejich podílu na „celkovém“ normativu právnické osoby vykonávající činnost střední, základní a mateřské školy také „posunem“ na svislé ose. To znamená, že podíl na „celkovém“ normativu odpovídající 10 třídám základní školy je nutné určit pomocí „rostoucí nelineární křivky“ pro základní školy a svislé osy, a to jako rozdíl počtu NPP pro základní školu s 25 třídami a počtu NPP pro základní školu s 15 třídami. Zjednodušeně lze konstatovat, že hodnota podílu základní školy na „celkovém“ normativu představuje rozdíl dvou hodnot: počtu NPP odpovídajícího součtu tříd střední a základní školy a počtu NPP odpovídajícího počtu tříd střední školy. Uvedený vztah lze vyjádřit takto:
podíl ZŠ na „celkovém“ normativu na ředitelství = (počet NPP ZŠ pro y + x tříd) - (počet NPP ZŠ pro y tříd), kdy
*
y je počet tříd střední školy,
*
x je počet tříd základní školy.
Demonstrovat jej lze takto:
Příklad
Podíl základní školy na „celkovém“ normativu v případě právnické osoby vykonávající činnost střední školy s 15 třídami a základní školy s 10 třídami odpovídá rozdílu
a)
počtu NPP pro základní školu s 25 třídami (15 tříd SŠ + 10 tříd ZŠ) a
b)
počtu NPP pro základní školu s 15 třídami (tj. 15 tříd SŠ).
podíl základní školy na „celkovém“ normativu = počet NPP pro ZŠ pro 25 tříd - počet NPP pro ZŠ pro 15 tříd
podíl základní školy na „celkovém“ normativu = 3,74336 NPP - 3,08297 NPP
podíl základní školy na „celkovém“ normativu = 0,66039 NPP
Podíl základní školy na „celkovém“ normativu na ředitelství právnické osoby vykonávající činnost základní a střední školy je pouze vypočtenou hodnotou, pomocí které se stanoví „celkový“ normativ na ředitelství právnické osoby. Proto není nutné, aby v určité právnické osobě vykonávající činnost základní školy a střední školy v rámci základní školy pracoval právě výpočtem určený počet nepedagogických pracovníků. Jednoduše lze konstatovat, že počet nepedagogických pracovníků odpovídající normativu na ředitelství právnické osoby (tj. součet podílu základní školy s 10 třídami a podílu střední školy s 15 třídami) lze v praxi rozvrhnout mezi základní a střední školu podle potřeby právnické osoby bez „příčinné“ vazby na způsob výpočtu.
c) Vypočtení limitu počtu nepedagogických zaměstnanců právnické osoby vykonávající činnost střední školy a vyšší odborné školy je ztíženo tím, že normativ na ředitelství vyšší odborné školy je odvozen od počtu studentů, nikoli od počtu tříd. Proto je nutné vytvořit „převodový můstek“ pro stanovení počtu „hypotetických“ tříd vyšší odborné školy. Tím je fiktivní vytvoření tříd s minimálním počtem žáků třídy střední školy ze studentů vyšší odborné školy. To znamená, že se počty studentů vydělí číslem 17 a zaokrouhlí směrem nahoru.8)
Příklad
Ve vyšší odborné škole se vzdělává 119 studentů. Pro účely zjištění limitu počtu nepedagogických zaměstnanců uvedený počet studentů představuje 119 / 17 tříd, tj. 7 tříd.
Převedením počtu studentů vyšší odborné školy na „hypotetické“ třídy střední školy je při stanovení normativu nepedagogických zaměstnanců zajištěna „jednodruhovost“ právnické osoby. Proto se na rozdíl od určení normativu na ředitelství právnické osoby vykonávající činnost základní a mateřské školy nebo základní a střední školy mohou sečíst třídy střední školy a „hypotetické“ třídy vyšší odborné školy.
Normativ na ředitelství právnické osoby vykonávající činnost základní a mateřské školy
Hodnota normativu na ředitelství právnické osoby vykonávající činnost základní školy a mateřské školy se stanoví dle vztahu:
„celkový“ normativ na ředitelství právnické osoby = podíl ZŠ s počtem y tříd na „celkovém“ normativu + podíl MŠ s počtem x tříd na „celkovém“ normativu, kdy
*
podíl MŠ na „celkovém“ normativu = (počet NPP MŠ pro x + y tříd) - (počet NPP pro MŠ pro y tříd) a
*
y je počet tříd základní školy,
*
x je počet tříd mateřské školy.
Příklad
Výchozí údaje:
*
právnická osoba zřízená obcí
*
právnická osoba nemá další pracoviště
*
„běžná“ základní škola: počet tříd 10
*
„běžná“ mateřská škola: počet tříd 8
*
počet dětí mateřské školy: 160, průměrný počet dětí ve třídě 20
*
počet žáků základní školy: 200, průměrný počet žáků ve třídě 20
Normativ na ředitelství
|
podíl ZŠ (10 tříd) na „celkovém“ normativu + podíl MŠ na „celkovém“ normativu [(počet NPP MŠ pro 10 tříd + 8 tříd) - (počet NPP MŠ pro 10 tříd)]
podíl ZŠ na „celkovém“ normativu (2,55878 NPP) + podíl MŠ na „celkovém“ normativu (1,99120 NPP - 1,53527 NPP) = 3,01471 NPP
|
Normativ na další pracoviště
|
0
|
Normativ na třídu
základní škola
|
10 × 0,215 = 2,15 NPP
|
Normativ na třídu
mateřská škola
|
8 × 0,445 = 3,56 NPP
|
Limit počtu nepedagogických zaměstnanců
|
8,72471 NPP
|
Normativ na ředitelství právnické osoby vykonávající činnost střední a vyšší odborné školy
Hodnota normativu na ředitelství právnické osoby vykonávající činnost střední školy a vyšší odborné školy je hodnotou normativu na ředitelství pro střední školu, který se odvíjí od počtu tříd střední školy a přepočteného počtu tříd vyšší odborné školy dle vztahu:
počet tříd = počet tříd SŠ (x) + počet tříd VOŠ (y / 17), kdy
*
x je počet tříd střední školy,
*
y je počet studentů vyšší odborné školy.
Příklad
Výchozí údaje
*
právnická osoba zřízená krajem
*
střední škola má jedno další pracoviště
*
„běžná“ střední škola: počet tříd 8
*
79-41-K/41 Gymnázium, denní forma vzdělávání, 20 + 21 + 19 + 18 + 22 + 21 + 20 + 20 = 161, průměrný počet žáků ve třídě 20,125
*
„běžná“ vyšší odborná škola: 119 studentů
*
26-41-N/09 Energetika, denní forma vzdělávání, 25 + 33 + 17 = 75
*
26-47-N/24 Programování, dálková forma vzdělávání, 15 + 12 + 17 = 44
Normativ na ředitelství
|
8 tříd SŠ + (119 / 17) tříd VOŠ
8 tříd SŠ + 7 tříd VOŠ = 15 tříd
3,39126 NPP
|
Normativ na další pracoviště
|
0,4 NPP
|
Normativ na třídu střední školy
|
8 × 0,21857 = 1,74856 NPP
|
Normativ na studenta vyšší odborné školy
|
26-41-N/09 Energetika, denní forma vzdělávání: 75 × 0,01440 = 1,08 NPP
26-47-N/24 Programování, dálková forma vzdělávání: (44 × 0,01440) × 0,2 = 0,12672 NPP
|
Limit počtu nepedagogických zaměstnanců
|
3,39126 + 0,4 + 1,74856 + 1,08 + 0,12672 = 6,74654 NPP
|
Shrnutí
Lze předpokládat, že orgány státní správy nebo samosprávy budou jednotlivým školám sdělovat konkrétní údaje o limitu počtu nepedagogických zaměstnanců. Zodpovědný přístup k hospodaření školy, a proto i možnost zjistit případnou chybu a domáhat se svých práv však předpokládá znalost základních principů financování regionálního školství od 1. 1. 2020 a jejich samostatnou aplikaci. Přitom ředitelé právnických osob vykonávajících činnost mateřské, základní a střední školy musejí brát v potaz, že hodnotu normativu na ředitelství odpovídající určité škole (mateřské, základní, střední) je nutné stanovit „v kontextu“ celkového počtu tříd právnické osoby. Ředitelé právnických osob vykonávajících činnost střední a vyšší odborné školy musejí pro stanovení normativu na ředitelství vycházet z převedení počtu studentů na „hypotetické“ třídy střední školy.
1) Články věnované podrobnému postupu, pomocí kterého se určí limit počtu nepedagogických zaměstnanců, jsou publikovány v Řízení školy č. 9/2019 a Speciálu pro střední školy č. 1/2020.
2) Materiál MŠMT Normativy pro stanovení limitu počtu nepedagogických zaměstnanců MŠ, ZŠ, SŠ, KON a VOŠ zřizované krajem, obcí nebo svazkem obcí [online]. [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/file/50700/.
3) Materiál MŠMT Normativy pro stanovení limitu počtu nepedagogických zaměstnanců MŠ, ZŠ, SŠ, KON a VOŠ zřizované krajem, obcí nebo svazkem obcí [online]. [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/file/50700/.
4) S výjimkou případu, kdy jeden subjekt vykonává činnost vyšší odborné školy a konzervatoře.
5) Změny financování regionálního školství: Změny financování RgŠ v oblasti nepedagogických zaměstnanců – MŠ a ZŠ [online]. Snímek 17 a 18 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/file/50134/.
6) Změny financování RgŠ v oblasti nepedagogických zaměstnanců SŠ, KON, VOŠ [online]. Snímek 17 a 18 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/file/50132/.
7) Změny financování regionálního školství: Změny financování RgŠ v oblasti nepedagogických zaměstnanců – MŠ a ZŠ [online]. Snímek 18 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/file/50134/. Změny financování regionálního školství: Změny financování RgŠ v oblasti nepedagogických zaměstnanců SŠ, KON, VOŠ [online]. Snímek 18 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/file/50132/.
8) Viz prezentace Změny financování regionálního školství: Změny financování RgŠ v oblasti nepedagogických zaměstnanců SŠ, KON, VOŠ [online]. Snímek 6 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/file/50132/.